Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #19
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
DzieńDobryWieczór :-)

Ponieważ nie widzę więcej chętnych do pomocy więc...

1. Temat jest trudny i raczej nikt więcej nic nie doda
2. Temat jest nudny jak flaki z olejem
3. Nikomu nic się nie chce
4. Dopiszcie sobie sami Tongue

W pierwszym liście tego wątku zamieściłem pomiar kabla RG-316 (o długości 50 cm), który użyłem do zbudowania baluna prądowego 1:1. Wyniki pomiarów tak wykonanego baluna (na rdzeniu FT140-43) były raczej przeciętne. Szczególnie irytował mnie SWR, który dla częstotliwości 28,9 MHz wynosił 1,35. Również impedancja |Z| rosła od 50 Ohmów do niemal 67 Ohmów. Zresztą popatrzcie sobie na wykres; musicie się cofnąć na początek tego wątku - zgubiłem zrzut ekranu z miniMaxa Blush

Uznałem, że trzeba powalczyć o lepsze parametry. Na początku pomyślałem, że RG-316 jest słabej jakości, ale większość odcinków RG-316 jakie mam w swoich zapasach ma bardzo podobne parametry. Zresztą popatrzcie sami.

İmage
RG-316 kupiony w pewnej warszawskiej firmie, która rzeźbi... Wink

İmage
RG-316 z moich zasobów.

İmage
RG-316 w wykonaniu Harbour Industries o oznaczeniu M17/152-00001 Double Shield RG-316

Jak widać ostatni ma trochę lepsze parametry o poprzedników, ale to nie jest to do czego dążę Exclamation

Musiałem zrewidować moje podejście do tematu. Użycie kabla koncentrycznego miało zapewnić poprawną impedancję linii zasilającej. RG-316 może przenieść sporą moc przy małych rozmiarach. Dodatkowo użycie rdzenia FT114-43 lub FT140-43 pozwala na zbudowanie lekkiego i małego baluna, który wytrzyma nawet 100W mocy ze sporym zapasem. W efekcie tego powstała konstrukcja baluna którą można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

İmage
Jak widać jest mały błąd - przy gnieździe UC-1 przesadziłem z "okablowaniem" dla oplotu kabla.

İmage
Tutaj widać pomiary wykonanego baluna. Uzyskane wyniki dalej mnie nie satysfakcjonowały. Tym bardziej, że np. Robert SP3RAF zbudował baluny o lepszych parametrach - są opisane na jego stronie WWW http://sp3raf.pl.tl/


Przeglądając sieć znalazłem w kilku miejscach podpowiedź Wink Ale pomny na wskazówkę Jarka SP3SWJ na początku sprawdziłem przygotowaną "linię" zasilającą.

İmage
Dwa równoległe druty DNE o średnicy 0,6 mm - bifilarne.

İmage
Oj, jest gorzej niż przy RG-316

Spróbowałem jeszcze raz. Tym razem użyłem drutu DNE 1,5 mm (nie miałem pod ręka 1 mm), ale całość spiąłem rurką termokurczliwą. Praktycy mówią, że jest to dobry sposób na zminimalizowanie indukcyjności i pojemności własnych baluna czy też powstawanie rezonansu własnego baluna.

İmage

İmage

Znowu użyłem miniMaxa i...

İmage
Jeżeli wierzyć pomiarom to uzyskałem balun idealny Cool
Obliczona impedancja dla częstotliwości 3 MHz wynosi 1365,79 Ohmów (po 682,89 Ohmów dla pojedynczego uzwojenia). Czyli grubo powyżej wymaganych 500 Ohmów.

Użyłem rdzenia, który pasował mi pod względem rozmiarów Wink (27,5 mm x 15,5 mm x 12,5 mm) o nieznanej przenikalności i częstotliwości pracy. Na rdzeniu zmieściłem 6 zwojów drutu DNE 1,5 mm nawiniętych bifilarnie (2 odcinki po 30 cm).

İmage
Uzyskana indukcyjność to 36,23 uH dla pojedynczego uzwojenia czyli więcej niż wymagane 25uH.


Teoretycznie uzyskałem balun o bardzo dobrych parametrach.
Koledzy! Czy możecie pochylić się nad tematem i ewentualnie sprawdzić czy gdzieś nie popełniłem błędu ??? Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy ???

Bardzo proszę o uwagi.

Dziękuję za usłyszenie Smile
Robert

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2012 2:14 przez SQ5STZ.)
19-02-2012 2:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ? - SQ5STZ - 19-02-2012 2:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości