Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.33 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie w języku C w środowisku AVR Studio4
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #56
RE: Programowanie w języku C w środowisku AVR Studio4
(26-01-2012 17:03)SQ9RFC napisał(a):  Marcin proponuję uprościć zapis w C
1. W lekcjach mieszasz zapis dziesiętny, heks i binarny - przejdź wyłącznie na binarny - jest bardziej intuicyjny.

Nie rozumiem po co robisz zapis do portu który ustawiony jest do odczytu?
Zrobiłem to celowo, aby każdy zrozumiał że zapis tej samej liczby można zrobić na wiele sposobów. Ja z początku tego nie zaczaiłem i miałem przez to problemy. Zawsze możesz we własnym zakresie sobie to przekonwertować, żaden kod podany przeze mnie nie jest na tyle duży by zajęło ci to więcej niż 5 minut czasu. Tu masz pomocnika : http://easycalculation.com/hex-converter.php
SQ9RFC napisał(a):Paweł sq6oxk stosowanie krótszej formy zapisu (wszelkiego rodzaju fistaszki przed czy po ...) w przypadku nauki programowania jest niepedagogiczne. Operatory matematyczne/logiczne/itd. dla początkującego muszą być identyczne z zapisem matematycznym ze szkoły podstawowej.

x=x-10; jest intuicyjne, ale x-=10 już nie
podobnie: PORTB = PORTB & 0b0000111 można się domyślić, ale PORTB &= 0x0F to już abstrakcja
Dlatego droga do pilku obsługującego wyświetlacz była taka długa. Wprowadzanie nowych zagadnień w pierwszych lekcjach było bardzo powolne - nie sądzisz ? Takie małe dokładanie wiedzy było po to aby nie zalać Was zbyt dużą ilością nowych rzeczy. Poza tym jeśli już umiesz rozszyfrować zapis skrócony np. x-=1; lub PORTA&=0b11110000; to nie powinien on dla Ciebie stanowic już problemu bo juz to umiesz. Jeśli to ciągle sprawia ci problemy to potrenuj i po sprawie. Nauka to proces postępujący, przecierz mamy umieć coraz więcej a nie cofać się i robić coraz to bardziej prymitywne rzeczy.
SQ9RFC napisał(a):Trzeba również wyjaśnić co to są operatory arytmetyczne bo większość z nas nie wie co to znaczy <<,^,%,itd - przynajmniej te używane w przykładach.
Napisz mi, działania którego operatora używanego w lekcjach nie wyjaśniłem. Mi się wydaje, że wszystkie użyte przeze mnie zostały opisane na przykładzie. Jeśli tak nie jest to oczywiście wyjaśnię.
Nie wyjaśniłem wszystki operatorów arytmetycznych i logicznych bo gdybym to zrobił niektórzy złapali by sie za głowę i pomyśleli "O Boże ! Tego jest tyle że nigdy tego nie zakumam, rezygnuję ... ", a tak mamy praktyczną rzecz - obsługę wyswietlacza. Jeśli zaczną występować inne operatory w moich lekcjach to oczywiście wyjaśnię zasadę ich działania - chyba że kursanci życzą sobie żebym zrobił to od razu to piszcie o tym. Wszystko co chcecie wyjaśnię, o ile będę to umiał.

Jeżeli większość z Was chce, podobnie jak Jerzy, abym stosował tylko i wyłącznie zapis binarny to ja się do Was dostosuję i będzie tylko binarny - jak chcecie, tylko o tym napiszcie. Dla mnie to żadem problem, nawet będzie mi łatwiej. Tylko zastanawiam się czy to wyjdzie na dobre.
(26-01-2012 17:03)SQ9RFC napisał(a):  
Jeszcze jedno ...

My nie wiemy co robi E i RS z wyświetlaczem. My nie wiemy jak się steruje takim wyświetlaczem ... domyślam się że do wyświetlacza wysyła się jakieś komendy, dane do wyświetlania, może coś możemy z wyświetlacza odczytać ...
Jest jakaś lista komend uniwersalnych typu: skasuj, ustaw pozycję wyświetlania, ustal wiersz ... ?
Oczywiscie że jest ...
Czy zaglądaliście do tego symulatora LCD do ktorego link dałem w poście#25 ?? kliknij tu i szukaj na dole rego postu -> http://sp-hm.pl/thread-1161-post-11195.html#pid11195
Kilka linków:
http://radzio.dxp.pl/hd44780/hd44780_podstawy.htm lub
http://johnryder.wordpress.com/2007/01/2...d-hd44780/
A w tym datashecie jest gdzieś ładna tabelka i algorytmy zalecanej inicjalizacji i inne takie
.pdf  datasheet (1).pdf (Rozmiar: 1.64 MB / Pobrań: 1169)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-01-2012 18:56 przez SP4EJT.)
26-01-2012 17:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie w języku C w środowisku AVR Studio4 - SP4EJT - 26-01-2012 17:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości