Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O elementach elektronicznych
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #6
Kondensatory - co jest?
Cytat:Robert SP3RAF napisał:
Tutaj znajdziecie, Koledzy, kompendium wiedzy wszelakiej i "tajemnej" na temat kondensatorów różnej maści. [ciach!]

Dzień Dobry Smile

Zapoznałem się z materiałami, ale...

Zbudowałem miernik LC w/g projektu kolegi Phila VK3BHR. W Polsce miernik ten wykonali koledzy sp7dqr oraz sq8cby. Użyłem projektu płytki kolegi sq8cby.

Wydaje mi się, że miernik jest sprawny. Wykonałem pomiary elementów wzorcowych cewki i kondensatora i jest ok.

Podczas dobierania elementów zauważyłem 'dziwne' działanie miernika LC.

Przykład. Wkładam do zacisków kondensator ceramiczny (pierwsze zdjęcie) tzw. perełkę o nominalnej pojemności 4,7nF. Miernik od razu pokazuje pojemność 4,878 nF.

Następnie wkładam do zacisków kondensator ceramiczny tzw. perełkę o nominalnej pojemności 100nF. Miernik pokazuje pojemność około 80nF a potem wędruje powoli do wartości około 110nF.

Czy to 'wędrowanie' jest normalne? Po ustaleniu wyświetlanej pojemności wystarczy chuchnąć na kondensator kilka razy (temperatura otoczenia około 24 stopnie) i pojemność spada do około 84nF, a potem wędruje znowu do maksymalnej wartość około 110nF.

Dla mnie dziwne jest to, że wkładam do miernika kondensator o pojemności 470nF (drugie zdjęcie) i wynik jest od razu. Sprawdziłem kondensatory 'blokowe' czyli niebieskie i żółte prostokąty o pojemnościach 10nF i 100nF i odczyt jest natychmiastowy. Sprawdziłem również inne ceramiczne np. 47nF i 68nF, małego tantalowego 100nF i nadal jest ok.

Bardzo proszę doświadczonych kolegów o podpowiedź o co chodzi z tą zmianą pojemności w trakcie pomiarów ??? Specyfika działania miernik LC czy też właściwości (jakość) mierzonych elementów ???

Dziękuję za usłyszenie Smile
Robert sp5-37-239


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2009 12:25 przez SQ5STZ.)
20-08-2009 11:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
O elementach elektronicznych - SP5FCS - 07-07-2009, 23:53
Kondensatory - co jest? - SQ5STZ - 20-08-2009 11:35

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości