Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dla bojących się dotykać cyfrowych zagadnień elektroniki, prawdziwych radiowców ;-)
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #13
RE: Dla bojących się dotykać cyfrowych zagadnień elektroniki, prawdziwych radiowców ;-)
Dobra, jest sporo osób chętnych więc tak ....
Ja wałkowałem tylko atmegę 32 więc jeśli stoicie przed wyborem czy:
1. (najpierw) Atmega8 a potem Atmega32
2. Od razu Atmega32
to wam mówię że od razu Atmega32 (a nawet Atmega64) bo :
a. popularna obudowa Atmega 32 ma więcej wyjść/wejść niż popularna obudowa Atmegi8
b. Atmega32 ma 32 kiloBajty pamięci a Atmega8 ma 8 kiloBajtów
c. nie wiem czy nie ma istotnych różnic w "jądrze" układu (myślę że nie ale to wyjdzie w praniu)

Najlepiej będzie jeśli każdy do nauki będzie miał Atmegę16 lub Atmega32 lub Atmega64 (liczba przy słowie Atmega to kilobajty pamięci na program)
Kod programu do mojej syntezy DDS nie zmieściłby sie w pamięci Atmega8.
Jeśli sie rozwiniecie 8kB będzie za mało dla was.

Teraz poruszę problem sprzętów jakie są konieczne....
Liczba możliwych wariantów jest spora, podam kilka przykładów.
1. Kupujecie taki sprzęt jak ja lub podobny (mój podałem w linkach na początku tematu) i jest na nim:
- mikrokontroler Atmega16 lub 32 lub 64 (zależy co wybierzecie) z wgranym botloaderem, który pozwala na programowanie Atmegi bez prawdziwego programatora - na płycie jest uproszczony programator.
Poprostu oszczędność kasy, ale to działa i ja na tym sie uczyłem, (potem dokupiłem programator za jakieś 70 zł bo chciałem mieć dostęp do opcji które wymagaają programatora)
2. Robicie prostą płytkę (Atmega + rezonator kwarcowy + dwa kondensatorki + 4 jednorzędowe golpiny po 8 pinów) + kompletny stabilizator 5V + gniazdo do programatora) ... chyba większość potrafi zrobic samemu płytkę (nie musi być żadnych elementów SMD !! ) . Do tej płytki możecie kabelkami podłączać wyświetlacz + klawiaturkę z przyciskami itd... no i oczywiście musicie mieć programator... cena (wystarczającego w zupełności dla nas juz na przyszłość nawet) oscyluje między 50 - 70 złotymi . W sumie wydatek około 100 zł z Atmega i kwarcem + własna robota przy płytce NAPRAWDĘ PROSTEJ PŁYTCE.
3. korzystacie z płytki uniwersalnej robiąc płytkę Smile - da się na tej w "paski" + kupno programatora no i Atmegi
W każdym z tych trzech przypadków potrzebny jest komputer z gniazdem USB, o kablu USB pamiętajcie przy zakupie(sprawdzciee czy jest w zestawie) + oprogramowanie AVR studio 4 (jest już 5 ale mój komputer nie pozwala mi go używać - za słaby) - to darmowe oprogramowanie.

Wady i zalety rozwiązań:
Kupując płytkę ewaluacyjną mamy tam zazwyczaj od razu inne rzeczy jak gniazdko do wyświetlacza, małą pamięć EEprom, zegarek/kalendarz(układ scalony), przyciski, diody LED, może potencjometry, może gniazdko na kartę pamięci SD (u mnie jest), 8 wyjściowy układ z tranzystorkami które możemy obcciażyć 500mA i takie tam inne. ŁĄCZYMY TO WSZYSTKO Z ATMĘGĄ ZA POMOCA KABELKÓW (O KTÓRYCH TRZEBA PAMIĘTAĆ PRZY KUPNIE) BEZ LUTOWANIA. Na tej płytce możemy programować tylko Atmegi z wgranym wcześniej bootloaderem.
natomiast ...
Robiąc płytkę oszczędzamy kasę ale nie mamy tych wszystkich bajerków(no chyba że sobie je zrobimy) a programator pozwala programować Atmegi które nie maja wgranego bootloadera, pozwalają zmieniać fusebity - nie wiecie jeszcze pewnie o co chodzi ale to sie przydaje, konieczne np. do wykorzystania wszyskich pinów Atmegi.

Oczywiście możecie tak jak ja nabyć płytke i programator(później)
Jeśli ktoś ma pytania odnośnie tego co tu napisałem to proszę o nie.

EDIT:
do Jerzego : mogę pomóc tylko w C, asembler u mnie kiepsko ale fajnie byłoby gdyby równoległy wątek był prowadzony, wtedy byśmy sie uzupełniali. Co o tym sądzisz ?

do Admina: Czy powinienem przenieść ten wątek w inne miejsce ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2012 19:47 przez SP4EJT.)
11-01-2012 19:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Dla bojących się dotykać cyfrowych zagadnień elektroniki, prawdziwych radiowców ;-) - SP4EJT - 11-01-2012 19:42

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości