Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #559
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Część odbiorcza po znalezieniu i usunięciu będów na PCB z DW-Radio ruszyła bez problemów, ale nie działa pasmo 28 MHz. Nie wiem, czy winne są scalaki na płytce homodyny, czy fakt, że trafo wyjściowe Si-570 nawinąłem na malutkim 2 otworowym rdzeniu (wg wariantu awaryjnego z opisu syntezy). Wg danych katalogowych rdzeń nie powinien już przenosić tych częstotliwości, więc może tu jest pies pogrzebany. Na wszelki wypadek mam już zakupione trafo WB3040, ale zacznę od wstawienia plytki z układem 74AC175, co uczynię w ten weekend. Wrażenia odsłuchowe bardzo pozytywne, radio nie ,,szczeka" jak Piligrim przy dużych sygnałach, co świadczy o wzorowej pracy automatyki. Mam wrażenie, że można byłoby powiększyć nieco stałą czasową dla odbioru SSB. Chcę również w przyszłości zrobić przesuwniki fazowe na kondensatorach przewlekanych 47 nF (obecnie 33 nF SMD). Mam wrażenie niedosytu niskich częstotliwości akustycznych w odbieranych sygnałach SSB. Czułość bez zarzutu - możliwe, że (jak pisał Henryk SP2JQR) zasługa w tym układów LT6231 i TS912, które zastosowałem.
W najbliższych planach (kwestia kilku dni) dokończenie okablowania, dołożenie na płytę czołową brakujących potencjometrów, wstawienie płytki z transoptorami, uruchomienie części nadawczej, zrobienie maskownicy na tylną płytę, wymiana gałek potencjometrów i włącznika Power. Mam nadzieję, że obędzie się bez niespodzianek. Na koniec zostawiam sobie powleczenie pokrywy górnej i dolnej czarną okleiną samoprzylepną imitującą skórę, którą mam już zakupioną. Podobno robi się to bezproblemowo przy pomocy suszarki do włosów - zobaczymy.
Żeby nie było tak różowo - drażni mnie mocno ( nie wiem jak innych składaczy) brak kompatybilności w nazewnictwie połączeń. Inaczej nazywają się sygnały wychodzące z płytki rejestrów, inna jest terminologia w opisie ich funkcji, a jeszcze inaczej brzmią opisy wejść na PCB. Trzeba naprawdę spędzić sporo czasu nad schematami i opisami, aby w prawidłowy sposób połączyć płytki radia z płytką rejestrów. Jak pisałem, jeszcze tego nie skończyłem i mam nadzieję, ze starczy mi czasu i szarych komórek, aby jakoś to ogarnąć. Są ,,kwiatki" typu AF_DIR lub ZAS.RX - ZAS.TX. Nie wiem, czy to idzie tylko na płytkę końcówki mocy do sterowania polaryzacją tranzystorów, czy również na płytkę ARW. Nie chcę nikogo urazić i nie po to o tym piszę, ale może warto byłoby ustalić wspólną terminologię na schematach, w opisach i nazewnictwie na płytkach PCB. Składanie radia ma być przyjemnością i nie musi kończyć się codziennym bólem głowy. Nisko schylę się przed kimś, kto ten temat jakoś usystematyzuje na potrzeby aktualnych i nowych ,,orędowników" Husarka.
Płytkę rejestrów musiałem zamocować ,,do góry nogami" i do tego odjąć ok. 1 cm. z wysokości pola masowego (obciąć). W innym wypadku wystawała zbyt mocno i nie dałoby się z jednej strony założyć pokrywy. Spowodowane to było faktem nabycia przeze mnie płyty czołowej z niżej osadzonym oknem wyświetlacza i stąd opisane zabiegi. Na koniec garstka nowych fotek. Porządek z kablami (wiązki) będzie zrobiony po kompletnym połączeniu modułów. Na tylnej płycie brak gniazda CAT. Mam nadzieję, że kiedyś (oby jak najszybciej) będzie taka potrzeba, aby je wstawić, hi.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-10-2013 17:36 przez SP4LVC.)
11-10-2013 9:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 11-10-2013 9:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 23 gości