Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #300
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Podczas opracowywania sterownika SPHM do Husara i Husarka założyłem wykonanie funkcji sterowania skrzynką antenową easyATU. Mimo mojego wewnętrznego przekonania, że skrzynka powinna być przy antenie są takie zastosowania gdzie równie dobrze sprawdzi się ona bezpośrednio w radiu (samochody, łodzie, praca w terenie). Skrzynka eATU jest trochę za wielka do zgrabnego radia jakim ma być Husarek. Drugi powód to w pozyskanych obudowach jest bardzo mało miejsca na dodatkowe moduły.

W związku z tym zacząłem się zastanawiać czy nie warto opracować nowej, wewnętrznej skrzynki do Husarka tak aby zmieściła się na jednym module a całe sterowania przerzucić na sterownik SPHM. Procesor zna aktualne pasmo, częstotliwość, kontroluje moc oraz wykonuje pomiary SWR, tak naprawdę brakuje tylko sekcji LC do strojenia. Miejsca na module jest naprawdę mało dlatego kluczowy będzie wybór przekaźnika.

Dostałem do zabawy kilka bardzo fajnych przekaźników bistabilnych z odzysku. Przekaźnik zajmuje bardzo mało miejsca na płytce 12,5x7,6mm, wys.16,5mm, ma wystarczającą moc do naszego PA16W, styki są umieszczone w komorze próżniowej. Niestety mimo widocznego typu na obudowie nie udało mi się odnaleźć do niego dokumentacji, wiem tylko że wyprodukował go Siemens.
Przekaźnik ma jedną cewkę, jedną parę styków (ON/OFF) i dość małą rezystancję cewki 22ohm. Pewnie przełącza przy napięciu powyżej 2V. Szczegóły budowy na kilku zdjęciach. Dodatkową zaletą jest bardzo niska cena (około 1zł/szt) oraz duża ilość do pozyskania.

Oczywiście nie upieram się przy tym przekaźniku, proszę o opinie o samym pomyśle wewnętrznej skrzynki do Husarka, warto zrobić coś takiego czy nie.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage

73 Adam
13-12-2012 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 13-12-2012 21:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 21 gości