Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX SDR-IF jako optymalne rozwiązanie SDR dla radioamatora
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #5
RE: TRX SDR-IF jako optymalne rozwiązanie SDR dla radioamatora
(20-09-2011 10:28)GREG napisał(a):  ...Może jest szansa na zaprezentowanie schematu SDR-IF ?

Witam,

Ostatnio jestem bardzo zajęty i mam mało czasu na konstrukcje i doświadczenia.
Tak jak obiecałem systematycznie będę podawał moje doświadczenia z układami SDR.
W załączniku zamieszczam schemat toru odbiorczego. Odbiornik jest bardzo prosty, ale ma bardzo dobre parametry. Dynamika układu wynosi ok 100dB. Jeśli by wprowadzić AGC, to dynamikę można zwiększyć jeszcze bardziej - wszystko przed nami. Czułość układu jest też dobra. Nie mierzyłem, ale dzięki niskoszumnemu wzmacniaczowi na układzie SGA3286 czułość jak dla mnie jest wystarczająca. Na wyższe pasma można dołożyć jakiś wzmacniacz wstępny, ale na pasma 160-20 m nie jest to konieczne. Resztą zajmuje się komputer z kartą dźwiękową 24-bitową, u mnie jest to Asus Xonar D1 ze swoją dynamiką ponad 100 dB. Częstotliwość środkową 2 pośredniej ustaliłem na 13 kHz. Samplerate karty dźwiękowej ustalone jest na 48 kHz (max pasmo przenoszenia 24 kHz). Postaram się wkrótce dorobić do mojego programu nagrywanie i zamieszczę próbki działania odbiornika. Mój SDR-IF działa nie gorzej od mojego IC-718. Mam obydwa na biurku i mogę porównać, bez żadnego przechwalania się. Mogę dodać, że audio z mojego SDR-a jest lepsze niż z IC-718, a automatyka działa lepiej niż ta z IC-718.
Jako VFO używam układu Si570 z prostym sterownikiem na procesorze PIC podłączonym poprzez port USB z komputerem. Do sterownika podłączony jest również encoder do strojenia. VFO można przestrajać zarówno z programu, jak i przez encoder (zamiennie). Zmiana częstotliwości VFO jest monitorowana przez program SDR. Jak dokończę interfejs graficzny programu, to umieszczę jakieś zrzuty ekranowe.

Pozdrawiam,
Krzysiek


Załączone pliki
.pdf  SDR-IF Rx stage.pdf (Rozmiar: 16.93 KB / Pobrań: 1893)

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2011 23:58 przez 3Z9N.)
27-10-2011 23:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: TRX SDR-IF jako optymalne rozwiązanie SDR dla radioamatora - 3Z9N - 27-10-2011 23:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości