Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słuchawki - ciekawostka.
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #1
Słuchawki - ciekawostka.
Uczę się telegrafii no i zwyczajnie lubię słuchać radia i sporo czasu spędziłem na poszukaniu odpowiednich słuchawek.
Mam dwie takie ulubione pary: jedne to jakieś starocia z hong-kongu z lat '70 w które wmontowałem wkładki telefoniczne W66. Są one podłączone szeregowo i mają naprawdę bardzo "ostry" rezonans, oraz jakieś takie magnetyczne z NRD o oporze 4 K Ohm.

No i tu ciekawostka: te słuchawki magnetyczne mają dorobioną jedną podkładkę ze zwykłego papieru. Niby takie same ale...

Lewa słuchawka ma rezonans nieco niżej a prawa nieco wyżej co daje zdumiewający efekt: przy dostrajaniu sygnał słychać nieco głośniej w jednym uchu, następnie "po środku" a następnie w drugim uchu... Słowem jest tak, że czasem "przechodzenie dźwięku" jest zbieżne z kierunkiem ruchu gałki strojenia...

Niesamowite! Od pół roku szukam schematu właśnie takiego akustycznego wskaźnika dostrojenia (znalazłem kiedyś schemat ale gdzieś posiałem i przepadł ) a tu nagle mam to samo tylko w wersji elektromechanicznej i z przypadku...

Pozdrawiam dociekliwie.. Smile

Robert

73 Frycz SP5RF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2011 22:08 przez SP5RF.)
15-02-2011 22:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Słuchawki - ciekawostka. - SP5RF - 15-02-2011 22:06
RE: Słuchawki - ciekawostka. - SP5RF - 22-02-2011, 11:33
RE: Słuchawki - ciekawostka. - SP5RF - 22-02-2011, 22:13
RE: Słuchawki - ciekawostka. - SP5RF - 23-02-2011, 10:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości