Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SDR - Software Defined Radio
SQ5OBR Offline
Adam - SK!
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 26-06-2009
Post: #11
RE: SDR - Software Defined Radio
Wita
Wszystko co kolega napisał to prawda. W moim wypadku wszystkie SDR'y mają przestrajane generatory i są to odpowiednio od AD9951 przez AD9912 na Si570xxx kończąc. Zainteresowanie SDR wzięło się w moim przypadku z chęci ograniczenia kosztów i pogoni za kolejnym radiem KF choć dla mnie i tak niedoścignionym ideałem i tak pozostaną konstrukcje takie jak CDG2000. Taki już jestem i kropka.
Karta muzyczna EMU to wydatek rzędu ok 400PLN U mnie to odpadło w przedbiegach bo nie mieściło się w definicji zapotrzebowania. Zdecydowałem się na taniutką Audigi bo np. chciałem mieć kartę prosto na płycie i nie korzystać z USB nawet jeśli jest ono teraz bardzo szybkie( USB2 lub nawet USB3)
Pisałem już wcześniej o płycie MOBO do SoftRock 6.3. Trwają prace nad nad kolejnym dodatkiem czyli SDR-Widget. No i tu dopiero tkwi cały smaczek bo oto mamy już gotowy projekt oparty o codec AK53954 (192kHz 24-bit) I to jest właśnie to co mnie interesuje czyli sprzęt stand alone.
Wszystkie te rozważania opierają się na dość subiektywnych odczuciach. Pamiętam jak w Burzeninie Rafał porównywał SDR z TEN-TEC. Dla mnie najciekawiej ta konkurencja wyglądała od strony gabarytów. I mamy oto taką sytuację: SDR podobno wypadł lepiej ( nie zabieram głosu ponieważ zaraz napiszę coś ryzykownego ) teraz pytam koleżanki i kolegów co by wybrali, oczywiście zakładam hipotetycznie , że możemy to dostać za free. Radio SDR czy Ten-Tec ?
Dla mnie cały czas SDR to jeszcze trochę jak zabawka pomimo tego, ze najprawdopodobniej jest JEDYNYM otwarciem na rozwój komunikacji amatorskiej i jak tylko armia uwolni technologię to będziemy budować radia, które cyfrowymi będą już zaraz za anteną. To żaden sekret bo takie już od dawna istnieją. Podsumowując: to mam uczucia mieszane Big Grin Trochę będę tęsknił za cewkami itd ale przecież z VFO na tranzystorach rozstaliśmy się jakoś bez większego żalu. Może dlatego na jednym z wątków piszecie koledzy o brzmieniu lamp z taką estymą? Kurcze, coś w tym jest, prawda?
Piszecie tu koledzy o różnych konstrukcjach SDR, zachwalając ich możliwości. Ja do ciekawszych zaliczam to co znajduje się tutaj http://www.tapr.org/index.html Dopiero tam znalazłem całą finezję związaną z budową radia SDR. Może dlatego te wszystkie małe SDR'ki , które odtworzyłem sam bądź widziałem u kolegów traktuję trochę zabawowo. Tu już nie ma miejsca na spory co do jakości kart dźwiękowych i tego typu śmiesznych drobiazgów. No bo jak ktoś implementuje IP Core DSP do FPGA to na takie drobnostki nie ma miejsca bo trudno sobie wyobrazić taką konstrukcję z wykorzystaniem elementów przewlekanych a przypominam, ze to ciągle projekt amatorski.
73 Adam
05-03-2010 0:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
SDR - Software Defined Radio - admin - 15-06-2009, 15:28
RE: SDR - Software Defined Radio - SQ5OBR - 05-03-2010 0:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości