Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #28
RE: Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich
Moja sugestia co do porównywania anten jest następująca:

Pierwszy sposób
- na jednym odbiorniku cyklicznie przełączamy anteny. Aby nie było wątpliwości z której anteny pracuje radio dobrze by było umieścić wraz z jednym sygnałem jakiś znacznik. Jak to zrobić pozostawiam Waszej pomysłowości (można dograć w jakimś edytorze, można dodać delikatny i bardzo słaby sygbał razem z odbieranym itd.)

Drugi sposób
wraz z anteną można zmieniać kanały stereo. Tu jednak trzeba uważać - wielu kolegów inaczej słyszy na jedno, a inaczej na drugie ucho. Z tego powodu koledzy odsłuchujący nagrane w ten sposób pliki powinni odsłuchiwać kilka razy zamieniając kanały w słuchawkach lub po prostu przekładając słuchawki za każdym razem.

Sposób trzeci
- Do porównania anten stosujemy dwa identyczne odbiorniki najlepiej z tą samą heterodyną, aby uniknąć dudnień między kanałem lewym a prawym. Unikniemy w ten sposób problemu z dokładnym wstrajaniem każdego odbiornika.
Jeden odbiornik nagrywamy na kanale prawym a drugi na lewym. Poziomy akustyczne oczywiście należy wyrównać.
Zastosowanie tej samej heterodyny w sprzęcie amatorskim nie powinno być problemem. Przy tym teście bardzo ważne jest, aby oba odbiorniki były rzeczywiście identyczne - np. mogą to być dwa Piligrimy, MiniYesy lub inne, ale o dokładnie sprawdzonych i pomierzonych parametrach, które powinny być identyczne.

Taki odbiór na dwa odbiorniki często występuje w aparaturze profesjonalnej likwidując w ten sposób skutki zaników selektywnych i nazywa się odbiorem przestrzennym. Odpowiedni układ decyzyjny automatycznie wybiera lepszy sygnał lub w inteligentny sposób sumuje sygnały odbierane z różnych anten obniżając stopę błędów. Jako przykład takiej aparatury na KF podaję zastosowanie dwóch odbiorników EKD500 ze specjalną przystawką.
Nam ten sposób bardzo dobrze może się przydać do porównania właściwości dwóch różnych anten.

P.S.
Przy odbiorze przestrzennym idealnym urządzeniem sumującym jest... mózg ludzki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-04-2012 11:17 przez SP2JQR.)
20-04-2012 11:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Porównanie parametrów różnych konstrukcji amatorskich - SP2JQR - 20-04-2012 11:13
Transceiver SP9NLD - 3Z9N - 28-12-2010, 9:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości