Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 668
Dołączył: 13-01-2015
Post: #259
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Wiadomości z postępu prac nad syntezą, BPF i LPF.
Od ponad trzech tygodni trwają prace nad modyfikacją kodu syntezy, główne zmiany w programie prowadzi kolega Mateusz SP9MX. Wczoraj podjąłem decyzje o zmianie koncepcji układu sterowania pasmami. Pierwotnie do przełączania pasm miał być wykorzystany układ PCF8574 sterowany magistralą I2C - tą samą co generator SI5351. Niestety ze względu na nietypową bibliotekę do SI5351 napisaną do tej syntezy jest kolizja ze współpracą obu układów. Należało by wykonać bardzo duże modyfikacje w programie. Żadna z dostępnych wersji programów syntezy nie ma (być może z tego powodu) sterowania przełączania pasmami. Nasze prace są zatem zasadniczą zmianą w układzie programu syntezy.
Zmieniłem koncepcję, by przełączanie pasmami wykonywał układ CD4028. W ciągu jednego dnia uruchomiliśmy układ wg. nowej koncepcji i przełączanie działa. Niestety odbyło się to kosztem wykorzystania trzech pinów z ESP32, by dostać sygnał strujący do CD4028. W związku z tym nie ma możliwości dorzucić na ESP32 elementów klucza elektronicznego oraz jego logiki (brak wolnych pinów, a jak wcześniej pisałem PCF8574 nie da się zastosować bez poważnej modyfikacji kodu). Keyer i logika będzie zatem oddzielnym modułem do późniejszej realizacji.
Jakie funkcje są aktualnie w syntezie (były lub zostały dodane):
- przełączanie: BAND (80m, 40m, 30m, 20m, 15m, 10m), MODE (AM, USB, LSB, CW), STEP (krok syntezy),
- włączanie/wyłączanie: RIT, ATT (tłumik na płytce BPF), PRE AMP (przedwzmacniacz na płytce BPF), PTT (sterowanie przyciskiem z mikrofonu lub z układu logiki CW, włącza funkcje przejścia na nadawanie - steruje dalszymi układami), CW MODE (przełącza automatycznie filtr p.cz. SSB na CW w przypadku wybrania MODE CW),
- sterowanie przekaźnikami przełączania pasm na płytkach BPF i LPF.
- możliwość generowania sygnału nośnej CW bezpośrednio na częstotliwości nadawania,
Ze względu na aktualną koncepcję układu syntezy jest ona zmodyfikowana bardzo uniwersalnie i może być wykorzystana do innych rozwiązań transciverów.

W kwestii odczytu mocy i swr - jest propozycja by wykonać odrębny moduł wskaźnika oparty o ten sam wyświetlacz co synteza, który będzie symulował wskaźnik "analogowy" sterowany z oddzielnego mikroprocesora AT. Powinno się to ładnie komponować z "nostalgiczną" wersją wyświetlacza syntezy. Na płytce LPF pozostaje zatem tylko sprzęgacz kierunkowy i detektor sygnału mocy padającej i odbitej. Wskaźnik ten, byłby również wykorzystany jako "wychyłowy" S-metr.
To będzie kolejny element do zrealizowania po wykonaniu PCB do syntezy, BPF i LPF. W związku z aktualnym postępem prac, PCB syntezy, BPF i LPF powinny być zrealizowane na początku maja. Aktualnie pracuję już nad koncepcją wzmacniacza nadajnika w wersji QRP (drivera do dalszych stopni).

W załączeniu koncepcja układu syntezy.

p/s zamówienie na PCB do syntezy, BPF i LPF planuję złożyć w połowie przyszłego tygodnia (25.04.23), jeśli ktoś jest jeszcze chętny to proszę info na prv.







Odnośnie pytań kolegów w sprawie poboru prądu przez syntezę, zmierzyłem - jest pobór 120mA (ESP32+wyświetlacz TFT+ SI5351) nie mierzyłem z CD4028, ale on nie będzie obciążany prądowo (steruje bramkami 2N7002) więc dojdzie niewiele.
Zgodnie z sugestią jednego z kolegów dołożyłem na płytce przetwornicę DC-DC (z 13,8V na 5V) by zmniejszyć straty jeśli by ktoś planował wykorzystać syntezę do urządzeń z minimalizacją poboru prądu (wycieczkowo-terenowych). Nie wiem jak będzie się zachować przetwornica pod względem zakłóceń, ale jest ona opcjonalna do zastosowania zamiast stabilizatora 5V, nie trzeba jej stosować.
Dodałem do kodu programu gotowe opcje zmiany koloru wyświetlanej częstotliwości, bo oryginalne ustawienie - kolor czerwony na czarnym tle trochę mnie drażnił. Są wpisane opcje: żółto-zielony, pomarańcz i jasno niebieski... oczywiście można ustawić wg uznania dowolny inny..


Załączone pliki
.pdf  schemat z pinami 4028.pdf (Rozmiar: 158 KB / Pobrań: 138)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-04-2024 19:06 przez SP9LVZ.)
19-04-2024 19:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 19-04-2024 19:45

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości