Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne
Ostatnio wzięło mnie na składanie "klasycznych" konstrukcji - w tym celu sięgam głównie do starych roczników Radioamatora, Radioelektronika, Młodego Technika itp. Z urządzeń krótkofalarskich składam właśnie "Bartka" (zmontowany w jakichś 95%, chwilowo prace zawieszone z powodu braku paru elementów). Poza tym złożyłem ostatnio m.in.
  • Dwa mikroodbiorniczki (JEDEN i DRUGI)
  • Prosty odbiornik superreakcyjny
  • Dość specyficzny odbiornik na fale długie - niestety pomimo prawidłowego montażu (sprawdzone wielokrotnie) nie działa do końca tak, jak powinien - jeszcze trochę nad nim popracuję.
  • Odbiornik superheterodynowy UKF na UL1244. W tym przypadku jedynie projekt głowicy musiałem zastąpić innym, pożyczonym z RE 2000. Ta część czeka na uruchomienie (potrzebuję lepszego licznika częstotliwości celem zestrojenia) - płytka p.cz. ze wzmacniaczem m.cz. działa wyśmienicie wraz z fabryczną głowicą (popularna Gloria). Odbiór jest bardzo dobry.
  • Powoli zabrałem się też za projekt Tunera FM stereo, z pewnymi zmianami wymuszonymi przez zastosowanie innej głowicy (ta sama Gloria) - chociażby zasilanie trzeba będzie rozwiązać inaczej (UL1520 niepotrzebny, wystarczy LM7808). Wciąż myślę nad sposobem strojenia - pewnie tymczasowo zastosuje zwykły potencjometr wileloobrotowy, potem będzie można pomyśleć nad jakąś cyfrową syntezą. Wink

Zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre z tych konstrukcji są proste, mało ambitne, wręcz banalne. Mi chodziło jednak o coś innego - w ciągu kilkunastu minut wykonać rano płytkę (nawiercenie otworów wedle szablonu, nakreślenie ścieżek markerem i do roztworu) a potem w ciągu jednego lub dwóch wieczorów złożyć i uruchomić urządzenie. Tak czysto rekreacyjnie.

W ciągu tych wakacji złożę pewnie jeszcze coś takiego - zainspirowała mnie seria filmów na YouTube, na których różni ludzie chwalą się własnoręcznie wykonanymi lampowymi reakcyjniakami. Wink

Jeśli ktoś z was dysponuje jakimiś ciekawymi projektami, najlepiej przetestowanymi empirycznie - będę wdzięczny za wszelkie informacje, skany, linki itp. Najchętniej widziane projekty "klasyczne", np. z czasów CEMI - pozwoli to jakoś spożytkować posiadane elementy. Wink Nie ograniczam się do projektów "na jeden wieczór" - jeśli znacie coś ciekawego wśród bardziej skomplikowanych konstrukcji, to także przecież mogę to rozpatrzyć.
Słyszałem na przykład o jakimś projekcie tunera AM, publikowanym na łamach jednego z czasopism z latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych. Ponoć była to konstrukcja dość znana wśród amatorów - mi nie udało się niestety trafić na jej ślad.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2010 9:01 przez SQ9RZI.)
15-07-2010 22:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne - SQ9RZI - 15-07-2010 22:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości