Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
MARIUSZ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 18-07-2010
Post: #23
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Cześć !
No to chyba już wiem o co chodzi. Prawdopodobnie winowajcą jest ten zasilacz impulsowy od laptopa a nie sama skala. A jeśli się przypadkiem okaże , że ten zasilacz to jakiś Made in China Szajs , to po prostu daj sobie spokój z nim i zrób normalny zasilacz parametryczny na zwykłym transformatorze sieciowym toroidalnym lub zwykłym z rdzeniem EI , stabilizator np 7812 na radiatorze i powinno być naprawdę lepiej. Zabdaj o to aby zasilacz miał wydajność prądową co najmniej 1A lub nieco więcej, a więc trafo tak jakieś 1,5A na wyjściu. Całość można zmontować na jakiejś małej płytce uniwersalnej, stabilizator z radiatorem umieść na zewnątrz obudowy i połącz z płytką przewodem montażowym. Układ można umieścić w jakiejś taniej obudowie z poliestyrenu, a ekranoanie wykonać od wewnątrz obudowy w postaci folii aluminiowej połączonej elektrycznie z masą zasilacza za pomocą śrubek M3 i ucha lutowniczego do śrubki bo aluminium nie da się lutować. Śrubkę dajesz np. w pokrywie górnej lub dolnej obudowy resztę powierzchni folii Al kleisz punktowo żeby nie fruwało w środku. Tego ekranu Al tak naprawdę nie musi być dużo wystarcza jednostronne osłonięcie newralgicznego fragmentu układu i koniec. Między ekranem a płytką z elementami umieszczasz izolację aby uniknąć ryzyka zwarcia np. w postaci kawałka preszpanu lub kartonika nasączonego steryną ze świecy . Pamiętaj że zakłócenia od zasilacza impulsowego mogą przechodzić nie tylko po kablu , ale też - co bardziej prawdopodobne - "przez eter" a więc w postaci fali elektromagnetycznej którą odbiera Twój TRX. Widmo generowanych harmonicznych przez taki zasilacz jest bardzo szerokie więc nie dziw się że Twój TRX to normalnie odbiera zamiast sygnałów użytecznych z pasma KF. Skalę też umieść w osobnym plastikowym pudełeczku i zaekranuj folią AL. Sprawdź pobór prądu aby nie przeciążyć zasilacza. Takie przeciążenie , i wiążąca się tym mała stabilność prądowo napięciowa wyjścia zasilacza może być powodem pojawienia się harmonicznych w sygnale nadajnika i problemy z QRM dla innych stacji KF. Daj znać czy te wskazówki coś pomogły. Chciałbym też zapoznać się z dokumentacją tej skali jeśli jest to możliwe.
30-09-2010 11:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - MARIUSZ - 30-09-2010 11:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości