Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KL203 na KF - temat powracający
SP7EZG Offline
Artur
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 06-12-2015
Post: #29
RE: KL203 na KF - temat powracający
Szanowni Panowie,

Kolejna aktualizacja.
Uruchomiłem wzmacniacz.

Od razu mówię, że "pomiary mocy" były wykonywane chińskim mostkiem SWR pod sztucznym obciążeniem.
Od razu mówię, że wiem czym jest sonda w.cz, jednak moje doświadczenia mówią, że takie pomiary nie mają sensu z użyciem cyfrowego multimetru - zawsze w takich pomiarach wolałem używać woltomierzy analogowych.
Od razu mówię, że póki co nie pomierzymy "sprawności", bo nie byłem w stanie jednocześnie mierzyć prądu pobieranego przez wzmacniacz. Nie mam jeszcze możliwości po przeprowadzce.

Po ustawieniu prądu spoczynkowego na poziomie 500mA/tranzystor zmierzyłem napięcia na bramkach - rzeczywiście, zgodnie z pierwotnym pomiarem tranzystorów wypadło to w okolicach 3,2 V. Po ustabilizowaniu się temperatury skorygowałem nieco napięcie (wzrosło do około 3,4V). Przełączyłem do mocniejszego zasilacza i przystąpiłem do zabawy.

W układzie FT818 - wzmacniacz - mostek z ATU100 - DL 50R sterowałem mocą 2 - 2,5 W z zasilania bateryjnego FT818. Zasilanie wzmacniacza 13,0V.

3,700M - 23W
7,200M - 36W
14,200M - 55W
28,200M - 27W.

Jutro spróbuję dobudować obwód sprzężenia - dziś już nie mam doń cierpliwości.
Nie sprawdzałem jeszcze na odbiorniku kontrolnym "jakości" sygnału - nawet nie wiem co faktycznie z niego wychodzi. Jutro podłączę SDR i zobaczymy co się tam dzieje.

Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony. Gdy uda mi się doprowadzić wzmacniacz do odpowiedniego stanu pospisuję wszystkie modyfikacje w postaci odpowiedniej "publikacji". Na obecną chwilę, biorąc pod uwagę ograniczenia tego wzmacniacza, sądzę, że do FT818/817 zdecydowanie lepiej zbudować coś od zera, aniżeli bawić się w przerabianie fabryki, ale może to tylko moje zdanie. Sądzę, że za 200PLN można poskładać zadowalający wzmacniacz zapewniający te 30W. Konkluzja najważniejsza - poważny radiator. Ustawiwszy prąd spoczynkowy na odpowiednim poziomie, ten już się robi ciepły, a dokonując prób pomiarowych spokojnie potrafił złapać około 60 stopni. Włącznie z 'zaletnieniem się' 60A zasilacza serwerowego.






Dzień dobry,

niedziela jest dobrym dniem na posiedzenie z lutownicą.
Dobudowałem sprzężenie zwrotne i dokonałem ponownych pomiarów składające się z rezystora 100R 5W oraz kondensatora 100n

Warunki takie jak poprzednio, z tym, że strerowanie 4W. Zasilanie 13,0V.

3,700M - 23W
5,355M - 34W
7,200M - 37W
10,125M - 33W
14,220M - 60W
21,075M - 48W
24,900 - 31W
28,125M - 28W.

To co istotne - nie udało mi się odszukać miejsca, gdzie mógłbym się wpiąć z biasem (12V TX)
Mam jeszcze na oku tranzystor Tr1, jednak przy pierwotnych próbach napięcie tam było za niskie.
Rzuciłem również okiem na widmo - pierwsza harmoniczna jest bardzo podobnego poziomu jak przy częstotliwości nadawczej. Filtry są konieczne, przy czym sygnał był bez zniekształceń.
Tak czy inaczej pierwsze koty za płoty. Wzmacniacz wrzucę w obudowę i będzie raczej propozycją domową, niż przenośną, głównie z uwagi na ten bias, który skutecznie grzeje radiator i powoduje wysokie zużycie prądu.

Serdecznie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam, Artur
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2023 18:12 przez SP7EZG.)
17-03-2023 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: KL203 na KF - temat powracający - SP7EZG - 17-03-2023 20:33

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości