Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roofing filtry, filtry kwarcowe (raz jeszcze)
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #1
Roofing filtry, filtry kwarcowe (raz jeszcze)
Witam
Nabyłem ostatnio (korzystając z rabatu Burzeninowego, hi) sporą partię kwarców wysokich o częstotliwości 11.059MHz*, z zamiarem budowy filtra kwarcowego do mojej ostatniej konstrukcji. Wybrałem zdawało by się dobrego producenta, IQD.

Pomierzyłem wszystkie i o ile rozrzut częstotliwości nie jest jakiś straszny, to po obliczeniach wyszło mi że rezystancja szeregowa (Rs) to około 15 omów. Dość sporo, bo na tej częstotliwości filtry o szerokości 2-2.5kHz mają już małą impedancję.
Zbudowałem filtr QER, szerokość 2.2kHz, w praktyce nie jest płaski ponieważ ze względu na wysoką wartość Rs jest dość zaokrąglony.

Naszło mnie ciekawe pytanie. Zdaje się że filtry QER są dość powtarzalne i nieco mniej wrażliwe na rozrzut wartości elementów. Dlaczego więc nie zastosować filtru typu QER w fazowym roofing filtrze (z hybrydą, takim jak w Husarku)? Może było by prościej je dopasować wzajemnie aby były prawie identyczne?

Drugie pytanie - w konstrukcjach z pośrednią, w których pośrednia nie ma dużego wzmocnienia i jest , czemu nie stosować pierwszego filtru (osłaniającego) po mieszaczu prostszego (i nieco szerszego) a dopiero na końcu pośredniej filtr wąski, kształtujący charakterystykę?

Trzecie pytanie, dotyczące źródła kwarców, czy ktoś może polecić jakiegoś dostawce którego kwarce przetestował i sprawdził? Czy np. Omig robi kwarce na tej częstotliwości jakoś znacząco lepsze (mniejszy Rs)?
* I tu odpowiedź dlaczego 11.059MHz. Pierwotnie miało być 12MHz ale na tej częstotliwości jest dośc silna stacja KF która przy braku odpowiedniej izolacji mogła by wchodzić w tor odbiorczy. Na 11.059MHz nic nie ma.

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-10-2022 11:30 przez SQ5KVS.)
14-10-2022 13:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Roofing filtry, filtry kwarcowe (raz jeszcze) - SQ5KVS - 14-10-2022 13:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości