Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enkoder/impulsator home made - inne podejście
SQ1GC Offline
Robert
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 09-01-2010
Post: #7
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście
Jako, iż pomysł bardzo mi się podoba to i ja postaram się dorzucić swoje trzy grosze. Kopiąc po szufladach w poszukiwaniu pomysłu na mechaniczną część układu, trafiłem na ciekawy przełącznik obrotowy ALPSA. O ile dobrze pamiętam odzyskałem go z uszkodzonego DVD, ale wiem iż podobne były w starych magnetowidach i służyły m.in. do wolnego lub szybkiego przewijania kasety w zależności od wychylenia gałki. Przełącznik wychyla się w lewo lub w prawo o ok. +/- 45* a po podpiłowaniu blokad wewnątrz, wychylenie można zwiększyć do ok. +/- 120* Dzięki wbudowanej sprężynie wraca w pozycję środkową automatycznie. Dodatkowo posiada w środku gałki dip switcha, który zwiera odpowiednie piny po przyciśnięciu gałki.
Akurat ten co posiadam ma trzy strefy działania w zależności od wychylenia.
I tu wpadły mi do głowy dwa pomysły jak to ustrojstwo by można było wykorzystać:

Pierwszy bez przerabiania samego przełącznika to taki, iż można wykorzystać te trzy strefy do przestrajania z trzema różnymi prędkościami np. delikatne wychylenie 10Hz, mocniejsze 100Hz, i max 1kHz, a sam switch po przyciśnięciu gałki do zmiany prędkości przestrajania na np. delikatne 100Hz, mocniejsze 1kHz, max 10kHz itd.

Drugi pomysł to wykorzystanie mechanizmu tego przełącznika do kręcenia potencjometrem. Wystarczy usunąć ze środka micro switcha. Od tyłu wywiercić otwór na mocowanie i przepuszczenie ośki potencjometru. Teraz wystarczy tylko zblokować ośkę potencjometru z mechanizmem obrotu gałki i mamy automatycznie wracający w położenie środkowe potencjometr.

Sie napisałem....ha ha ha Postaram się powalczyć z potencjometrem i powiem czy sprężyna daje rade.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-06-2010 0:49 przez SQ1GC.)
21-06-2010 0:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście - SQ1GC - 21-06-2010 0:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości