Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enkoder/impulsator home made - inne podejście
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #6
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście
Pomysł ze sprężyną zwrotną bardzo mi się podoba. Jeśli ktoś zna takie rozwiązanie już istniejące, które łatwo dałoby się użyć z potencjometrem to byłby spory postęp. Na razie zastosowałem nieco większą strefę martwą a punkt neutralny zrobię chyba drążąc w gałce otwór na sprężynę dociskającą małą stalową kulkę blokującą się w otworze dla położenia neutralnego ośki.
Enkoder już działa z odbiornikiem. Załączam zdjęcia urządzenia a także linki do opisów i próbek przestrajania. Nagranie zrobiłem dziś około południa w paśmie 7MHz. Ostatnie nagranie jest późniejsze, z pasma 3.5 około 20:45. Ponieważ mam ustawiany w DDS-ie krok przestrajania to zrobiłem nagrania dla zmian z krokiem 5Hz oraz 50Hz co łatwo poznać po nazwie pliku.
Zmieniłem również charakterystykę przestrajania poszerzając strefę neutralną do ok. 1/5 zakresu przestrajania i ograniczając maksymalną prędkość impulsowania do ok. 100Hz co widać na załączonej charakterystyce.
Strojenie nie sprawia problemów i jestem przekonany, że po niewielkim ćwiczeniu każdy może zaakceptować taki system. Niezbędna jest jednak informacja zwrotna o położeniu neutralnym pokrętła własnie w formie świetlenej, mechanicznej lub obu jednocześnie, choć i na słuch można wyczuć czy częstotliwość się zmienia.
Adamie, Twoje doświadczenia ze sterowaniem silnikiem mogą nie być miarodajne w tym wypadku. Wprawdzie silnik to nie element cieplny ale bezwładność ma na pewno większą niż ludzkie ucho i ręka podczas strojenia co w pełni potwierdziły testy praktyczne.

Pliki z opisami:
rysunek druku
rysunek montażowy

Wsad do mikrokontrolera (programując należy wyłączyć podział zegara przez 8)
wsad hex

Próbki nagrań:
krok 10 Hz - próbka 1 - pasmo 7
krok 10 Hz - próbka 2 - pasmo 7
krok 50Hz - próbka 1 - pasmo 7
krok 50Hz - próbka 2 - pasmo 7
krok 50Hz - próbka 3 - pasmo 3.5

L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-06-2010 20:55 przez SP6FRE.)
19-06-2010 15:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście - SP6FRE - 19-06-2010 15:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości