Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waterfall - jak to działa
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #37
RE: Waterfall - jak to działa
Witam!

Płytki zamawiałem kiedyś w pcbway ale chyba reklama "pozwoliła" im na wywindowanie ceny. Teraz zamawiam w jlcpcb, jak pisałem płytki miałem dokładnie po 7 dniach na biurku od momentu złożenia zamówienia. Najdroższy jest transport ale wybrałem "oszczędną" opcję dhl \, która rózni sie od tej normalnej, poza oczywiście nizszą ceną, że zamiast 3 dni gwarantuja ok. 7 dni. Ale jak się okazuje jak mają miejsce w normalnej taryfie to pewnie łączą z oszczędną i wyszło w sumie 7 dni.

Postaram się zamieścić najnowszą wersję softu jeszcze dziś jak wprowadzę dwie mniej lub bardziej potrzebne zmiany.
Najpierw możliwość konfiguracji obu nośnych (BFO) dla pośredniej odbiornika dla dolnej i górnej wstęgi. Pozwoli to na zmianę wstęgi z zachowaniem zasady, że heterodyna odbiornika jest zawsze wyżej niż częstotliwość pośrednia. Wadą tego rozwiązania jest możliwa asymetria w odbiorze (ewentualnie nadawaniu) jeśli filtr nie jest w miarę symetryczny ale zaletą jest dużo łatwiejsze oprogramowanie przestrajania odbiornika bez konieczności martwienia sie o odwracanie kierunku przestrajania i innych zależności.
Wiążąca się z poprzednią, zmiana, będzie dotyczyć właśnie korekty zakresu przestrajania wodospadu tak, aby odbierany sygnał widziany był na środku wodospadu dla obu częśtotliwości BFO. Teraz działa to tylko dla jednej wstęgi (dolnej) a dla drugiej widać różnicę ok. 2kHz co przy przestrajaniu wodospadu +-7kHz jest już widoczne. Dla większych szerokości nie ma to znaczenia ale wspominam o tym żeby pokazać, że jak się coś zmienia w jednym miejscu to probelm pojawia się w innym a czego nie dało się od razu zauważyć.

A nawiązując do płytek, płytka odbiornika może być zmontowana w połowie, bez części dotyczącej wodospadu i uzyskuje sie dwupasmowy odbiornik ze sterowaniem za pomocą płytki z wyświetlaczem. Jak starczy sił i cierpliwości to opracuję taką wersję sterowania właśnie bez wodospadu z wizualizacją S-metra sterowanego nie z odbiornika wodospadu ale z ARW odbiornika testowego. Taki odbiornik nie będzie miał oczywiście wodospoadu ale za to kolorowy wyświetlacz ;-)

Doszedłem również do wniosku, że w zasadzie odbiornik wodospadu może być identyczny z odbiornikiem testowym poza częstotliwością pośrednią oczywiście a sygnał do tworzenia wodospadu może być pobierany wprost z ARW odbiornika wodospadu. Ta ARW powinna mieć dużą prędkość (małą stałą czasową) żeby nadążyć za przestrajaniem heterodyny wodospadu. Taki odbiornik wodospadu oczywiście nie potrzebuje wzmacniacza m.cz. Obecny odbiornik wodospadu i tak jest nieliniowy więc nie ma sensu używanie AD8307 kiedy i tak poziom sygnału (S) jest definiowalny dla każdej z wartości.

Pomysłów jest dużo a każdy generuje dodatkową pracę. Niestety, grafika kolorowa pożera mnóstwo pamięci i dobijam do 90% zajętości pamięci procesora więc może się okazać, że właśnie to będzie naturalnym hamulcem dla mojej niezdrowej fantazji.

L.J.
Witam!

To najnowsza wersja oprogramowania, bity fuse podałem wcześniej


.hex  lcd7735_2.hex (Rozmiar: 161.4 KB / Pobrań: 191)

Procesor działa z kwarcem, ja mam założony 24MHz ale będzie działać z mniejszymi częstotliwościami.

Krótki manual bieżącej obsługi: klawisze od lewej do prawej niech będą opisane jako ABCDEF, na razie działają A, B, C i D

Klawisz A zapewnia przełączenie między normalnym przestrajaniem (częstotliwość z podświetleniem purpurowym pozycji kroku strojenia), zmianą kroku przestrajania (podświetlona częstotliwość odbioru linią purpurową) oraz zakresem przemiatania wodospadu (purpurowe podświetlenie zakresu przestrajania od 0 do +-112kHz). Podobną rolę co klawisz A pełni przełącznik impulsatora a samą zmianę parametru wykonuje się za pomocą impulsatora. Ten klawisz działa w cyklu zamkniętym: przestrajanie -> krok -> wodospad -> przestrajanie -> krok .... itd.

Żeby zacząć pracę trzeba wpisać do procesora wartości domyślne (pośrednia wodospadu 32MHz, pośrednie odbiornika ok. 11.0594MHz) przytrzymując klawisz B podczas włączenia zasilania, potwierdzeniem jest napis LOADING DEFAULT

Na razie można ustawić częstotliwość pośrednią odbiornika wodospadu i obie częstotliwości pośrednie (bfodw-dolną i bfoup-górną) oraz CWdelay wchodząc do SETUP za pomocą klawisza A przytrzymanego krótko po włączeniu zasilania. W procedurze SETUP klawisz A działa dla częstotliwości jako przełącznik krok -> częstotliwość -> krok -> częstotliwość .... itd. a samą częstotliwość zmienia się za pomocą impulsatora. Klawisz B służy do zatwierdzenia ustawionej zmiennej i wywołuje kolejną zmienną do zmiany. bfodw i bfoup to odpowiednio nośne dla filtra kwarcowego poniżej i powyżej pasma przenoszenia filtra.

Ustawienie CWdelay na razie nie ma znaczenia dla odbiornika więc najlepiej zatwierdzić wartość klawiszem B. Ostatnie wyświetlane parametry to wartości napięcia na wyjściu AD8307 dla odpowiadających im poziomów siły sygnału S od S1 do S9+60dB (15 wartości), które na razie są wpisane na stałe do procesora ale wkrótce umożliwię ich modyfikację w SETUP-ie bo zapewne charakterystyka każdego z odbiorników będzie inna. Niemniej, zakres pracy obejmuje na tyle duży zakres, że co najmniej dla przetestowania powinno wystarczyć:
0,78568 V S0
0,79056 V S1
0,80032 V S2
0,81008 V S3
0,81984 V S4
0,8296 V S5
0,84912 V S6
0,9272 V S7
1,0492 V S8
1,098 V S9
1,28832 V S9+10
1,54696 V S9+20
1,80072 V S9+30
1,93736 V S9+40
2,0008 V S9+60

Wartości wpisane raz do SETUP będą pamiętane więc zarówno pośrednia wodospadu jak i pośrednia odbiornika mogą być dobrane do lokalnych wartości.
Przy normalnej pracy klawisz C przełącza częstotliwość podstawową i zapasową a klawisz D wstęgi z dolnej na górną i odwrotnie.

Układ wymaga obecności modułu generatora Si5351 aby zaczął działać. Poza tym do regulacji poziomu napięcia z detektora AD8307 służy potencjometr RV1, który powinien być ustawiony na maksymalne napięcie lub pominięty.

L.J.

Witam!

Załączam kolejne dwa filmy, z pracy cw i phone, zmniejszyłem po raz kolejny rozdzielczość więc mogłem zrobić dłuższe nagrania.

CW
PHONE

Jakimś cudem udało mi się szybko poprawić oprogramowania i możliwa jest korekta poziomów S w procedurze SETUP.


.hex  lcd7735_2.hex (Rozmiar: 155.36 KB / Pobrań: 200)

Poziomy są wstępnie ustalone na poziomach jak pokazałem wyżej używając klawisza B podczas włączenia zasilania.
Zmianę można zrobić dla każdego Sx w procedurze SETUP za pomocą impulsatora i zatwierdzić klawiszem B. Klawisz B przesunie setup do kolejnej pozycji jeśli nie wymaga ona zmiany. Skok poziomu to 4.88mV w zaokrągleniu do pełnych miliwoltów.

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2022 20:09 przez SP6FRE.)
05-09-2022 13:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 08-05-2022, 19:33
RE: Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 05-09-2022 13:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości