Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waterfall - jak to działa
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #33
RE: Waterfall - jak to działa
Witam!

Udało mi się zrobić odbiornik wodospadu.

İmage

Z prawej strony u góry to część wspólna - filtry pasmowe i wzmacniacz w.cz. Z lewej u góry to przemiana i wzmacniacz pośredniej 32MHz wodospadu.
Z prawej u dołu to okolice mieszacza odbiornika kontrolnego im ARW a z lewej u dołu pośrednia odbiornika, detektor i wzmacniacz m.cz. Odbiornikowi brakuje jeszcze filtru kwarcowego (prawdopodobnie 11.0592MHz) oraz uruchomienia i zestrojenia.

A na razie odbiornik wodospadu działa w przybliżeniu według założeń. Zmierzyłem sygnał na wyjściu odbiornika a w zasadzie na wyjściu detektora AD8307 w funkcji napięcia (siły sygnału S) na wejściu odbiornika.

İmage

Oczywiście charakterystyka jest silnie nieliniowa, szczególnie w początkowym i końcowym zakresie. Oceniam czułość odbiornika na ok. S2-S4 (0.4-1.5uV) bo już w takim zakresie napięć wejściowych widać reakcję na wyjściu AD8307. I jakkolwiek sam AD8307 ma charakterystykę liniową w funkcji mocy to , szczególnie dla silnych sygnałów widać mocne spłaszczenie charakterystyki ze względu na nasycanie się poszczególnych stopni wzmacniacza w.cz i p.cz.

Na razie mogę pokazać działanie wodospadu w paśmie 7MHz z "żywą" anteną bez dźwięku:

Wodospad 7MHz - film1
Wodospad 7MHz - film2
Wodospad 7MHz - film3

Dźwięk pojawi się jak uruchomię do końca odbiornik kontrolny.
Niestety, nagranie nie oddaje wiernie kolorów z wyświetlacza. W szczególności, wykres wodospadu jest lewie widoczny a sygnał stacji na wykresie wodospadu to ledwie widoczne pojaśnienie. W rzeczywistości dla różnych poziomów sygnału kolor zmienia się od białego (S1-3) przez żółty (S4-6) i zielony (S7-9) do odcieni czerwonego (S>9).

Na razie pracuję nad kosmetyką wyświetlania wykresu siły sygnału oraz zamierzam dodać do procedury SETUP możliwość definiowania dla każdego poziomu sygnału S progu zadziałania bo inne wykonanie urządzenia (np. inna pośrednia wodospadu) da pewnie inną czułość i charakterystykę dynamikę odbiornika. Na wyjściu AD8307 mam teraz poziomy napięć rzędu 0.8V - bez sygnału aż do ok. 2V dla S9 + 60dB (od ok. 160 do ponad 400 jednostek DAC (1 jednostka ok. 4.88mV).

L.J
19-08-2022 10:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 08-05-2022, 19:33
RE: Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 19-08-2022 10:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości