Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waterfall - jak to działa
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #19
RE: Waterfall - jak to działa
Witam!

Dziękuję wszystkim za informacje, linki i sugestie. Mam lektury na miesiąc ale nieco rozjaśnił mi się horyzont celu do jakiego zmierzam.
Dziękuję również za zachętę do opanowania programowania procesorów 32 bitowych ale, jak ten baca z kawału, .... "się waham".
Wprawdzie zaczynałem swoją karierę programisty w Fortranie i asemblerze PDP11 i Odry (był kiedyś taki komputer) ale po kontakcie z wieloma językami (php, html, Pascal, Basic, C, Gambas, python, MS BAsic) ostatecznie doszedłem do wniosku, że najlepiej wychodzi mi programowanie w Bascom-ie i shell-u linux/unix. To drugie z powodów zawodowych a to pierwsze bo znam dość dobrze możliwości 8 bitowych procesorów Atmel (teraz Microchip). I choć nie zostałem nigdy zawodowym programistą to znajomość programowania przydaje mi się nieustannie.
Od dwóch lat jestem pracującym emerytem i wydawało mi się, że teraz na wszystko będę miał czas ale okazało się wręcz przeciwnie. W dodatku, w obecnych czasach, kiedy wszystko dla krótkofalowca można kupić i jest nas na to stać, to zapał do konstruowania nowych urządzeń jakoś chyba opadł i obserwując forum wydaje się, że nie tylko mnie to dopadło :-(. Na forum króluje historia, nostalagia za lampami, prostotą i nawet dawną siermięgą.
Wiedząc wiec, że fabryczne, doskonałe i błyszczące mam na wyciągnięcie ręki, podejmuję raczej osobiste wyzwania, jak to z oprogramowaniem FFT lub teraz z pomysłem na wodospad. Temat programowania procesorów bardziej złożonych, choćby XMega Atmel-a, gdzieś mi ciągle obija się o ostatnie szare komórki więc nie mówię, że nigdy tematu nie podejmę. Niech tylko znajdę sposób na wydłużenie doby ;-)

I dziękując ponownie za podjęcie tematu dokonałem oczywistej konstatacji, że założony cel czyli panoramiczny przegląd stanu pasma bez zakłócania równoległego odbiornika wcale nie wymaga odbiornika DC ale właśnie najlepiej sprawdzi się tu odbiornik z przemianą o czym od początku wspominał Rafał.
Nie potrzebna mi informacja o szczegółach modulacji, a jedynie siła sygnału. Wydaje się, że idealnym kandydatem może tu być odbiornik z wysoką pośrednią ale dość wąskim pasmem. Zastanawiam się nad kwarcowym filtrem drabinkowym na częstotliwość 32MHz lub jakimś gotowcem, filtrem o paśmie kilku kHz, wtedy heterodyna dla 1.8MHz wyniesie już 33.8MHz a więc bezpiecznie z punktu widzenia zakłóceń pasma KF. Detektor AD8307 to idealne rozwiązanie przygotowujące sygnał dla procesora do zobrazowania wodospadu. Zapewne będzie potrzebny jakiś scalony, tani wzmacniacz za filtrem dla podniesienia poziomu sygnału. Szybki rzut oka do Internetu i jest kandydat - SMA3117 (ponad 30dB wzmocnienia z dynamiką 40dB) za ułamek $ ale pewnie lepiej zorientowani koledzy podpowiedzą mi coś bardziej sensownego w tym miejscu?

Zdaje się więc, że najbliższy do sprawdzenia jest pomysł Rafała i mam nadzieję, że z bólami i w mozole coś się uda jeśli nie uruchomić to co najmniej spróbować ;-)

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-05-2022 20:54 przez SP6FRE.)
15-05-2022 20:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 08-05-2022, 19:33
RE: Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 15-05-2022 20:48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości