Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zalety mieszaczy diodowych.
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 289
Dołączył: 12-12-2009
Post: #6
RE: Zalety mieszaczy diodowych.
(05-02-2021 16:28)SP1UJB napisał(a):  na pewno ciężko dobrze dopasować mieszacz diodowy, żeby osiągnąć zakładane przez fabrykę parametry...
Ciężko? to nieprecyzyjne określenie.
Mieszacze diodowe - tu proponuję odpuścić konstrukcje ręcznie składane, fabryka jest łatwo dostępna i w miarę tania - wymagają precyzyjnego dopasowania do standardowej w technice w.cz. oporności 50 om. Jest to warunek sine qua non uzyskania parametrów katalogowych.
Dokładnie dopasowane - tzn tak aby współczynnik fali stojącej na portach wejsciowym i heterodyny był nie gorszy niż 1,1:1 (tyle się udaje bez dostępu do aparatury laboratoryjnej). Wbrew pozorom to nie jest bardzo trudne jeżeli się wie co się robi.
Problemem w tego typu mieszaczach jest wymagana relatywnie duża moc generatora heterodyny. Od niej bezpośrednio zależy dynamika. W uproszczeniu, jak duży sygnał możemy przyłożyć na wejscie mieszacza aby sygnał na jego wyjściu miał akceptowalny poziom niepożądanych produktów mieszania. Przykładowo - mieszacze niskopoziomowe (cokolwiek to znaczy) wymagają na wejściu heterodyny mocy 50-100mW; na drugim krańcu są mieszacze które potrzebują nawet powyżej 1W aby uzyskać skrajnie wysoką dynamikę.
W amatorskich urządzeniach na których uczymy się konstrukcji, wystarczą mieszacze o podstawowych parametrach dynamicznych a efekty będą!
W razie potrzeby podrzucimy "skolko ugodno" łatwo dostępnej literatury.

(05-02-2021 14:34)TERMOMIKS napisał(a):  ...
Czy to oznacza że z mieszaczem diodowym radio będzie miało małą czułość?
Nie to nie znaczy, że radio będzie miało "małą czułość" ale na pewno będzie miało czułość dostateczną.
W dolnych pasmach kf szum atmosferyczny może być rzędu kilkunastu mikrowoltów, na górnych - ułamka mikrowolta w zależności od pory dnia, roku, aktywności Słońca i tego wszystkiego co się nazywa "warunkami propagacyjnymi".
Poziom sygnału z przeciętnej anteny jest na tyle duzy, że mieszacz diodowy może być bez uszczerbku bezpośrednio na wejściu odbiornika. Tłumienie mieszacza łatwo kompensuje wzmacniacz na jego wyjściu. Jedynie na górnych pasmach kf, wymagany jest przed mieszaczem dodatkowy wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-02-2021 17:23 przez SP9FYS.)
05-02-2021 17:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Zalety mieszaczy diodowych. - SP9FYS - 05-02-2021 17:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości