Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
SP6VGX Offline
Tomek
***

Liczba postów: 108
Dołączył: 03-11-2012
Post: #21
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
Tak tylko dalej mówimy o paśmie, a problemem przy AM nie jest pasmo oscyloskopu - j/w (dodałem foto - trochę zeszło bo musiałem pomniejszyć zdjęcie aby można było dodać)... nawet jak je ograniczę do 20MHz i 250Ms będzie widać (toż to tylko sinus 225kHz z zmieniającą się amplitudą):

İmage

Problemem jest szybkość akwizycji, a raczej brak takiego trybu... czyli to co wspomniałem jak działa cyfra. Ot powiedzmy próbkuje np. owszem 250MSa - ale tylko przez okres wypełnienia bufora (którego rozmiar pośrednio determinuje podstawa czasu) - tutaj możemy sobie sprawdzić ile przy danej podstawie i szybkości samplowania mamy próbek. No i potem robi się długa przerwa na obróbkę i wyświetlenie sygnału i to w zasadzie jest problem przy cyfrach o których piszę (czyli technologicznie z lat 90-tych poprzedniego wieku gdzie problemem była dostępność szybkich przetworników analogowo/cyfrowych i np. takie 1GSa realizowało się przez linię opóźniającą i wolniejszy przetwornik). To w zasadzie pokazuje sweep czyli wobulator który zmienia sobie częstotliwość od 10 do 50kHz np. gdzie widać że przez te przerwy oscyloskop potrafi tylko pokazać jakieś losowo złapane "sinusy" o danej częstotliwości, a nie właściwy wobulowany sygnał - mimo posiadania 1GSa i pasma 60MHz...

Owszem można wybrać zestaw o jakim wspomniałeś, ale tutaj ja dalej obstawiam że lepiej analoga (nawet małego za 100-200zł) niż zabawkową cyfrę za ponad 1000zł...

W zasadzie piszę to tylko dlatego że widzę po forach nie tylko krótkofalarskich że ludzie nie wiedzą jakie mają ograniczenia cyfrowe oscyloskopy i chyba łapią się na magiczne słowo "cyfrowy" - a to w wielu wypadkach znaczy zabawka... Niestety smutna prawda jest taka że cyfry bez trybów w stylu UltraVision itp. (jak to tam sobie producent nazywa), sa zabijane przez analogi produkowane 30 lat temu... Niestety kupowanie w obecnych czasach takiej cyfry to wywalanie kasy w błoto (bo jak wspomniałem można wtedy celować w coś używanego co posiada takie opcje jak już się upieramy na cyfrę). Ot zwłaszcza na zachodzie ludzie zmieniają oscyloskopy w stylu Rigol 1054z na lepsze serie np. wspomniane Siglent SDS2000X Plus i te pierwsze sprzedają często też poniżej 1000zł.

Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-01-2021 23:31 przez SP6VGX.)
09-01-2021 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić? - SP6VGX - 09-01-2021 23:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości