Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #84
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Cytat:Jerzy, sprawdź czy wzmacniacz ci się nie wzbudza na w.cz. - zablokuj kolektor T5 (tranzystor wyjściowy) kondensatorem 10 nF od masy. Jeśli testujesz wzmacniacz wg. oryginalnego schematu odbiornika to dodaj kondensatory pomiędzy kolektory a bazy kolejno w tych tranzystorach (ja bym zaczął od niskich wartości 330pF w górę) - powinny ograniczyć pasmo przenoszenia i obniżyć szumy wzmacniacza.

Też zastosuje się do tych zaleceń co do wzmacniacza ze schematu z pierwszego postu (na trzech tranzystorach)

Cytat:Zasilanie tego odbiornika z bateryjki 9V jest całkiem słuszne.
Mam kilka takich zabaweczek i sobię wychodzę z nimi do ogrodu, podpinam antenę i mogę słuchać na leżaczku bez konieczności targania zasilacza, kabli, albo większego akumulatora.
Taka bateryjka ( ja kupiłem akumulatorki ) wystarcza na wiele godzin odbioru.
Proste układy analogowe policzone na 12 V -13.8V będą poprawnie pracowały przy 9V.

Bateria lub jak proponował Piotr SP9LVZ akumulator do uruchamiania układów są w sam raz (z zabezpieczeniem co by nie upalić układ). Chyba niepotrzebnie się pochwaliłem zasilaczem bo w końcu dostałem coś innego na urodziny.

Przetestowałem sobie układ wzmacniacza ze schematu od Piotra SP9LVZ zasilany z szybko zmontowanego zasilacza sieciowego i efektów przydźwięku zero!
Czasu na budowę praktycznie od początku roku nie mam (praca) co nie oznacza, że temat umarł. Zasilacz sobie zbuduję, wsadzę w obudowę. Obecnie czekam na rdzenie toroidalne. Już się doczekać nie mogę Wink

Cytat:To chyba już można zrobić końcowy schemat odbiornika, który działa prawidłowo. Niestety większość niepowodzeń w uruchamianiu urządzeń tkwi właśnie w tym, że powiela się schematy bez analizy czy prawidłowo pracują.
Na MAS inna konstrukcja jest u mnie w porzygotowaniu.

Piotr, jak znajdę chwilę to poprawiony schemat narysuję, tak co by był też dla innych.
29-01-2021 21:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących) - SP9VQ - 29-01-2021 21:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości