Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop Philips pm3267 temat zbiorczy.
BEGINNER Offline
Lukasz
*

Liczba postów: 10
Dołączył: 22-11-2020
Post: #1
Oscyloskop Philips pm3267 temat zbiorczy.
Witam jeszcze raz.
Zawsze chciałem mieć taki przyrząd i za ostatni grosz "se" kupiłem. (oczywiście przepłaciłem).
Jako że taki sprzęt mam pierwszy raz to prawie nic z niego nie kapuje i czytam co i jak w tym siedzi. Jest to raczej do zabawy i poznania jak to działa itd itd. Sprzęt nie był przez nikogo sprawdzany i wziąłem w ciemno, nie wiem czy dobrze działa (i w sumie dobrze bo) będę się mógł mu przyjrzeć (bardziej testowanie tegoż sprzętu) niż naprawa innych przy jego pomocy. Nie znam się kompletnie ale już mi coś w nim nie gra jak na mój "rozum" (obym się mylił i mnie rozjaśnicie, po to jest to pytanie). Wstępnie myślę że sprzęt może być rozjechany (rozkalibrowany), ale na razie pierwsza rzecz jaką zauważyłem. Wg mnie podstawa czasu na kilku zakresach jest rozkalibrowana (zakresy: 50ms/dz 100ms/dz, 200ms/dz i 500ms/dz) przy użyciu najprostszej metody czyli stopera i oczu przeliczyłem to i owo. Wiec, u mnie mam Oś y 8 działek i oś X 10 działek, i gdy ustawię podstawę czasu na 100ms/dz to jedno przejście plamki przez cały ekran powinno wynieść raz na sekundę (czyż nie?), a jednak tak nie jest , od razu zauważyłem że jest troszkę za wolno, przemierzyłem podzakresy i przejścia plamki na ekranie w czasie jednej minuty i wyszło że troszkę zaniża,.
podzakresy:
50ms/dz wyszło 96 przejść plamki na minutę ( powinno być 120 przejść?)
100ms/dz wyszło 48 przejść plamki na minutę ( powinno być 60 tak???)
200ms/dz wyszło 24 przejścia plamki na minutę (powinno być 30 przejść?)
500ms/dz wyszło około 10 przejść plamki na minutę (powinno być 12 przejść?)

Potencjometr kalibracji podstawy czasu na OFF i pzełącznik HOLD też na OFF.

zatem czy dobrze rozkminiam że podstawa jest troszkę za wolna? czy się mylę? (jak na to że nigdy się oscyloskopem nie bawiłem) a może coś źle ustawione?

Druga sprawa to czy plamka po przejściu przez cały ekran powinna się chować poza obszar widoczny ekranu? i wtedy ją powinno wygaszać czy powinna być wygaszana na ostatniej działce i ponownie być widzialna przy pierwszej działce (ciężko mi to wytłumaczyć), plamkę ustawiam że rozpoczyna być widoczna na pierwszej działce ale nie kończy się na ostatniej działce tylko "leci "poza ekran z prawej strony i wtedy ją wygasza i zaczyna od początku. Czyli na mój "rozum" jest tak jakby za bardzo rozciągnięta podstawa??? dobrze myślę? jeśli trzeba to zrobię ewentualnie film. (proszę się nie przejmować że coś zepsuje bo tak jak wspomniałem jest to do zabawy" i "nauki" i nie zależy mi że coś się uszkodzi, spali się to się spali i tyle. Dzięki za odpowiedzi i dalszą dyskusję.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2020 22:19 przez BEGINNER.)
23-11-2020 22:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Oscyloskop Philips pm3267 temat zbiorczy. - BEGINNER - 23-11-2020 22:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości