Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,252
Dołączył: 28-06-2009
Post: #1
Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Zapewne wielu z Was zastanawia się po co nam ten dział i co to jest SBC?
Single Board Computer (w skrócie SBC) to jednopłytkowy komputer zazwyczaj z systemem operacyjnym zrealizowany w minimalistycznej formie. Ten minimalizm jednakże nie oznacza znaczącego ograniczenia możliwości. A wszystko za sprawą IoT czyli Internetu Rzeczy, którego głównym celem jest włączenie do Sieci wszystkiego co się da, łącznie z wiadrem i miotłą.
Konsekwencją jest eksplozja produktów w tej gałęzi i twórczy wyścig producentów w rozwijaniu niezliczonych rozszerzeń ułatwiających aplikację komputerów do najróżniejszych potrzeb. Stawia to w zupełnie nowym świetle dotychczasowy tradycyjny podział na "komputery" i "reszta świata" bo nie ma już dziedziny gdzie nie wkroczą i nie zaczną rządzić komputery.
Dlatego nie możemy już dłużej ignorować tego trendu i udawać, że nas to nie dotyczy. Dziś nikt (no może z wyjątkiem MAS) nie chce radia bez syntezy, DSP i całego mnóstwa innych bajerów, do których niepostrzeżenie przywykliśmy a których bez komputera nie da się zrealizować.
Ktoś powie: a co w tym nowego? Przecież jest już sporo całkiem udanych projektów
zrealizowanych o procesory, że wymienię znakomity UHSDR? Otóż sądzę, że projekty te już stoją przed ścianą nie do przebicia: brak systemu operacyjnego i niewydolność obliczeniowa. Ale to temat na całkiem inny wątek.
Ktoś inny zauważy: no dobrze, przecież ja mam i używam na co dzień komputer, po co mi drugi?
Ano jest parę istotnych różnic, moim zdaniem, wartych podkreślenia stawiających SBC na dobrej pozycji startowej w wyścigu o miejsce na naszym biurku.
Oto kilka z nich:
1. Integralność - do działania tradycyjny PC potrzebuje kilku dodatkowych komponentów: pamięci, dysków, napędów, karty graficznej itp. W SBC mamy zintegrowany procesor (lub klika) z kompletem peryferii niezbędnych do działania. Jedyne czego potrzebujemy to zasilanie.
2. Pobór mocy - skoro o zasilaniu mowa to porównajcie ile pobiera Raspberry Pi i Wasz domowy PC. U mnie komputer włączony z rana, wyłączam jak kładę się spać.
3. Gabaryty - trend w budowaniu płyt głównych PC zmierza w kierunku obranym od samego początku przez twórców popularnej Malinki (raspberry). Wystarczy zajrzeć pod ten link.
4. Funkcjonalność - tu już mogę podeprzeć się własnym doświadczeniem - mało jest zadań (w zastosowaniach domowych) którym nie sprosta SBC, z drugiej strony nikt nie będzie zawodowo obrabiał grafiki czy budował bazy danych w oparciu o SBC. Ale przeglądanie Internetu, logowanie, SDR czy programowanie jak najbardziej leży w ich zasięgu.
5. Koszt - tu już bezkonkurencyjnie wygrywa SBC. Po prostu za cenę SBC nie da się kupić nawet procesora, nie mówiąc o całej reszcie.
6. Mobilność - równie dobrze może pracować autonomicznie jak i stanowić komponent większej zintegrowanej całości z uwagi na gabaryty i pobór mocy. Dla przykładu może być wbudowany w nasze radio uwalniając od plątaniny zbędnych w tym przypadku kabli.
7. Porty - oczywiście te wyprowadzające sygnały interfejsów na złącza, do tej pory niedostępne w tradycyjnych płytach głównych (choć producenci zauważyli ten fakt i coraz częściej można spotkać płyty z GPIO). Sterowanie rożnego rodzaju rozszerzeniami, często specjalistycznymi staje się możliwe bez pośrednictwa interfejsów i protokołów.
8. Rozszerzenia - tu na myśli mam mnóstwo dodatkowych, często wyrafinowanych interfejsów pozwalających w prosty sposób rozbudować nasz komputerek do bardzo specyficznych zadań z zachowaniem minimalistycznego podejścia do gabarytów i poboru mocy.
Zatem co stoi na przeszkodzie by włączyć się do tego nurtu i skomputeryzować nasze radio?
Z rozmów, które prowadziłem na pokazach w Burzeninie wynika, że niewiele bo sporo kolegów ma już za sobą doświadczenia w tej dziedzinie, brak było tylko odpowiedniego Działu Forum dla ich wymiany. Liczę na Wasze zainteresowanie i czynny wkład w dzieleniu się wiedzą w tym zakresie. Ze swej strony deklaruję, że opiszę podstawowe aspekty instalacji i użytkowania systemu opartego o SBC oraz wybranych najbardziej przydatnych aplikacji.

Dziękuję Administratorom za utworzenie tego Działu Forum.


Załączone pliki Miniatury
İmage

Praktykujący teoretyk
21-08-2020 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Po co nam Raspberry Pi i inne SBC? - SP9FKP - 21-08-2020 18:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości