Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ładunki elektrostatyczne.
SP5CII Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 14-12-2009
Post: #22
RE: Ładunki elektrostatyczne.
sp7vmz......to o czym piszesz to jest odprysk po wyładowaniach pioruna , inaczej wyładowania wtórne które się indukują w zasadzie w wszelkich elementach metalowych,przewodach,antenach itd. w promieniu do kilkuset metrów od miejsca wyładowania/uderzenia . Również doskonale niszczące wszelki sprzęt elektroniczny. I tych wyładowań jest zdecydowana większość.
sp9BSL mając symetryzator przy antenie tego zjawiska nie powinno być ,uziemienie anteny odprowadzi takie wyładowania elektrostatyczne. LW,GP,windomy pamiętam jak doskonale z nich waliło po biurku do uziemienia lub w pi/filtrze kondensator zmienny. Nie trzeba było burzy wystarczyło że większa chmura się pokazała,padający deszcz, śnieg To był czas lamp więc wytrzymywały takie spotkanie. Wstawiałem rezystor MŁT 47 kom/2W do wyjscia antenowego, może być dławik - sprzęt uziemiony i bylo po problemie.
Mam uziemienie 3.5 oma i zawsze antenę odłączam, wszelką elektronikę jak się burza zbliża. Trafiło mnie w sylwestra zagrzmiało , nie wiadomo z jakiej okolicy i dlaczego (padło ARW w TRX-e) - oczywiście antena była nie wyłączona,wyładowanie wtórne.
Z codziennych zmagań serwisowych ,od wszystkich zabezpieczeń najszybciej zabezpiecza się tranzystor ,dioda itp.
Sprawdza się zabezpieczenie ,skrzynka antenowa sp6SYV ,zwarta antena przez cewkę sprzęgającą do masy/uziemienia. TRX odizolowany od anteny .

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2020 0:16 przez SP5CII.)
19-03-2020 0:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Ładunki elektrostatyczne. - SP7VMZ - 08-01-2020, 15:34
RE: Ładunki elektrostatyczne. - SP5CII - 19-03-2020 0:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości