Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #31
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Leszek wielkie dzieki za wyklad. Super. Sporo wyjasnia. Ciesze sie ze bedzie na czym oprzec pozniejsza konstrukcje cewki powietrznej.

Jurek
zgadzam sie z Toba w kazdym punkcie. Wydawaloby sie ze jest to prosty projekt, a tak naprawde rownolegle dzieja sie 2-3 rzeczy.
Majac juz gotowy wzor cewki (takie amidony mam) jestem w stanie szybko polutowac na kawalku plytki te elementy. Lutowanie odkladalem tez z umyslem, coby zrozumiec ile sie da z ukladu Polyakova. Ale przeciez nic nie stoi na przeszkodzie polutowac wszystko co jest wiadome i "osluchac" sie oryginalnej konstrukcji, dociekajac czemu tutaj taki tranzystor, taki kondensator (lub jego typ). Poszukam co mam i zobaczymy co sie zadzieje.
Potem bede modzic swoje. Docelowo jeden RX z cewka powietrzna, a drugi modulowy a wiec z cewka na amidonie i to bedzie poligon.

Odezwe sie jak juz gdzies utkneSmile
W>[/align]
Tak przy okazji cewki powietrznej (do drugiej "stacjonarnej" wersji tego RX-a) - obaczylem ciekawy post (znow Jurka)
Miernik LC bez wzorca
i zaczalem grzebac po necie apropos obliczen cewek, obwodow itp.

Sposrod wielu linkow, poczynajac od obliczanie indukcyjnosci cewki powietrznej - kalkulator M0UKD, poprzez wiele innych, natknalem sie na swietny program, ktory defacto pozwala policzyc mi to co chce tj. potrzebuje obwodu wejsciowego na czestotliwosc = 3.530Mhz oraz mam kondensator powietrzny 120pF ktorym bede sie odstrajal od tej Freq., drut miedziany 1mm, i odstepy miedzy zwojami 5mm.
Nie wiem jeszcze czy ta cewka ktorej indukcyjnosc wyniosla 5uH do czegokolwiek sie nada.

Coil32 - kombajn

Szczegolowe wyliczenia dla L i C ktore wprowadzilem wyniosly jak nizej (pierwsza sekcja "input" to sa dane ktore wprowadzilem; reszte wyliczyl program):
Cytat:Input:
Inductance L: 5 microH //to wyliczylem wczesniej z innej zakladki tego programu//
Frequency f: 3.53 MHz
Former diameter D: 50 mm
Wire diameter d: 1 mm
Wire diameter with insulation k: 1.09 mm
Winding pitch p: 5 mm

Result:
Number of turns of the coil N = 12.483
Length of wire without leads lw = 2.004 m
Length of winding l = 63.503 mm
Weight of wire m = 14.0114 g
Reactance of the coil X = 110.898 Ohm

Self capacitance Cs = 1.655 pF
Coil self-resonance frequency Fsr = 32.726 MHz
Coil constructive Q-factor Q = 322
Loss resistance ESR = 0.344 Ohm

Additional results for parallel LC circuit at the working frequency:
=> Circuit capacitance: Ck = 404.902 pF
=> Characteristic impedance: ρ = 111 Ohm
=> Equivalent resistance: Re = 27.012 kOhm
=> Bandwidth: 3dBΔf = 14.493kHz

Jest to moja hipotetyczna cewka wyjsciowa.
Teraz PYTANIE:
Ktore dane optymalizowac? - poprawic Q (dobroc cewki) i jak (zwiekszyc C kondensatora powietrznego? - zastosowac np. 360pF?),
czy indukcyjnosc cewki 5uH nie jest za mala? Nie powinna dobra cewka na 80m miec cos kolo 40-80uH?
Za malo poczytalem jeszcze o cewkach i obwodach i nie wiem ktory parametr/y powinien byc wiekszy a ktory nie.

dzieki za sugestie.

p.s. program M0CNL tez wydaje sie byc obiecujacy:
m0cnl - kombajn
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2019 17:54 przez SQ8GUO.)
17-09-2019 16:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ8GUO - 17-09-2019 16:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości