Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr Helikalny na 144MHz
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #1
Filtr Helikalny na 144MHz
Hej.
Zbudowałem filtr helikalny na pasmo 2m. Założenie było takie - fśrodkowa ~ 144MHz, pasmo ok 3MHz (nie krytyczne), zafalowania rozsądne (<1dB), 50 omów impedancja.
Wyliczyłem wszystko programem Helical. Pociąłem, doszlifowałem laminat (dokładność komory to jakieś 0.2mm Smile, nawinąłem, polutowałem. Wiadomo że trzeba będzie podstroić - cudów nie ma - dorobiłem stroiki (mosiężne śruby grzybkowe).
I wyszło takie cuś (przepraszam za nieostre, sonda z Rigola jest jako prowizoryczna antena jak sprawdzałem czy na SDRze coś słychać). Oczywiście do pomiarów zamknąłem komorę):
İmage
Wygląda ładnie.
No to trzeba wrzucić na analizator. Wyszło tak:
İmage
Hmm.. Co nieco za szeroko i straszny dół. Popatrzyłem w program Helical i faktycznie za duży prześwit między komorami wyszedł. No to go zwęziłem (trochę prowizorycznie, ale na miejscu):
İmage
Lepiej!
Jakie jest tłumienie odbicia?:
İmage
Brzydko. Podstroiłem:
İmage
Lepiej. Ale słabe tłumienie odbicia. SWR:
İmage
Hm.. Symetrycznie. Ok. Ale SWR między 2~3 to trochę mi się nie podoba...

No i pytanie do kolegów którzy mają większą praktykę. Z czego wynika taki słaby SWR (o instrument się nie martwcie, R&S). Niedopasowania impedancji wejścia do projektowanej komory? Czyli zmienić miejsce odczepu? Za małe sprzężenie z we/wy?

Załączę jeszcze plik z Helicala, żeby było widać co miało być (tam chyba jednak troszkę namieszałem)

Pozdrawiam

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-04-2019 18:37 przez SQ5KVS.)
11-04-2019 18:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Filtr Helikalny na 144MHz - SQ5KVS - 11-04-2019 18:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości