Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Generator częsotliwości synchronizowany GPS
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #1
Generator częsotliwości synchronizowany GPS
Hej,
Postanowiłem skonstruować tak zwany "GPS disciplined" . Brakowało mi solidnego wzorca częstotliwości i zmęczyłem się (nie tylko ale przede wszystkim) ciągle "jeżdżącym" generatorem w RTL donglu. Beacon SR5TDM na 70cm jest w remoncie, nie ma się czym wzorcować, a w koło Księżyca (i nie tylko..) lata sonda której transmisje daje się odebrać...

Posiadam GPS ublox- neo7e. Doskonały GPS (kilkadziesiąt zł) który ma dwa wyjście Time/freq out. Darmowe i niezłe środowisko do konfiguracji.
Neo-7 można tak skonfigurować żeby dawał sygnał 1PPS ale też częstotliwości aż do 10MHz. Postanowiłem skorzystać z tej drugiej możliwości.
Jak mówi manual, wewnętrzny synchronizowany z GPS generator ma 48MHz. Można otrzymać prawie dowolne freq mniejsze niż 10MHz ale tylko dla całkowitych dzielników otrzymujemy minimalny jitter. Dla niecałkowitych jest faktycznie lekko koszmarny..
Do "zasilenia" RTL'a potrzeba częstotliwości 28.8Mhz*. Początkowe plany były takie:
İmage
VXO na osobnym generatorze (choć rozpatrywałem też ten wbudowany w 4046). PLL - HC4046 HC albo HC9046 - dużo lepszy (w RC jest ale w TME nie ma, niestety musiałbym redewelopować moją roboczą płytkę która nie ma padów na TSSOP). Co do 4046 to jest sporo zastrzeżeń - ten PLL może być dość wolny (spory dead-zone) i nie rejestrować małych zmian fazy. Gdyby to źle działało to mogę wziąć dwa 74AC74 i zrobić własny detektor fazy, zapewne sporo szybszy.

Ale... Szperając tu na forum znalazłem układ NB3N3020. Bardzo mały jitter. To co jest pewną wadą w moich rozważaniach to dość wysokie częstotliwości (przynajmniej w manualu) dla których potrafi mnożyć (zwykle od 15-20 MHz, czasem od ~ 5MHz).

İmage
Częstotliwość wychodząca z GPS'a to 4800kHz. W NBxxx mnożnik x6 - i otrzymujemy 28.8MHz..

* Z jakiegoś powodu do wczoraj zakładałem że kwarc w RTL donglu to 27MHz. Prawdopodobnie zmiksowało mi się z aplikacją Si5351. Ale dla chcącego 27MHz też się da otrzymać - tylko nie przy pomocy NB3N3020 (brak mnożnika x9!). Ale Si5351 akceptuje też inne częstotliwości kwarców.

Pytanie:
-Jak myślicie czy taki GPS powielony przez NB będzie miał dostateczną stabilność i czystość sygnałów? Prawdoopodobnie i tak sporo lepszą niż to co byłbym w stanie osiągnąć, choć a nóż widelec...?
- Czy wykonanie pętli która da finalnie b. czysty sygnał jest super trudne? W wersji z własnym generatorem planowałem brać sygnał z "zimnej" nogi kwarcu i tylko go podać na bufor. Coś jak tu:

İmage

** Nic nie szkodzi żeby zrobić OCXO
PS: Dodam jeszcze że zliczanie na 1PPS jest może i ok ale wymaga jakiegoś uC a to mnie nieco brzydzi bo programowania mam dość w pracy Big Grin

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-08-2018 18:31 przez SQ5KVS.)
29-08-2018 18:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Generator częsotliwości synchronizowany GPS - SQ5KVS - 29-08-2018 18:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości