Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #11
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
(23-02-2010 11:36)sp6fre napisał(a):  [...]Dziękuję za udział w dyskusji i zapraszam do dalszej[...]
Leszku,
nie zamierzam tu specjalnie analizować Twojego rozwiązania pomiaru fazy - wydaje mi się, że jest poprawny inżyniersko i osiągniesz na pewno to co chcesz, czyli jak rozumiem wykres odpowiedzi fazowej dla sieci polifazowej w dziedzinie częstotliwości (np. 50...5000Hz), na którym będzie można zobaczyć - najlepiej "w czasie rzeczywistym" - jak zachowuje się filtr.
Natomiast zastanowiło mnie, czy nie można by do tego użyć jednego z programów, które wykorzystują kartę dźwiękową dla komputera PC (zob. sąsiedni wątek).
WaveSpectra nie ma chyba takiej możliwości, a przynajmniej ja nie umiem jej znaleźć Wink
Potem Daqarta: owszem, można obejrzeć widmo ("normalka" Wink ) - ale odpowiedzi fazowej brak... Bob Masta (autor Daqart'y), którego zapytałem o taką mozliwość, stwierdził, że jeszcze nikt tego nie potrzebował - chociaż owszem, na liście TO-DO jest i pewnie w kolejnej wersji programu się pojawi Smile
Natomiast wydaje się, że w programie Audiotester, który był pisany z przeznaczeniem do badania wzmacniaczy AF, kolumn głośnikowych, mikrofonów - jest taka możliwość:
İmage
Oczywiście skalę Y można rozciągnąć, a zakres badanych częstotliwości X zawęzić. Nie badałem bliżej tego - w tej chwili zajmuję się czym innym Wink - ale na pewno sprawdzę to przy pomiarach Piligrima (będę wtedy już miał porządną kartę dźwiękową).

Niestety, zarówno Daqarta jak i Audiotester są programami komercyjnymi (shareware - nie kosztują zbyt drogo), ale są też wersje demo, które można wykorzystać w ograniczonym czasie.

Ja dotąd specjalnie nie zajmowałem się tego typu problemami, ale generalnie zdziwiłem się, dlaczego odpowiedź fazowa (w dziedzinie częstotliwości) nie jest standardowym wyposażeniem tego typu programów - przecież wszystkie one wykorzystują DFT (FFT) do analizy, a tam mamy to "za darmo" (trzeba tylko odpowiednio pokazać wyniki)... Bob Masta jest zdania, że to wynika z faktu, iż w "świecie audio" faza jest "słabo słyszalna"...Wink To jasne: spróbujcie "na ucho" rozróżnić dwa sygnały akustyczne o tej samej częstotliwości różniące się tylko fazą...Big Grin (do takich zabaw świetnie nadaje się program DSP Links z Digitalfilters.com - tam jest nawet specjalnie dobrany przykład Idea).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2010 22:15 przez 3Z6AEF.)
23-02-2010 21:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych) - 3Z6AEF - 23-02-2010 21:20

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości