Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt balkonowej instalacji antenowej.
SQ6QV Offline
Tomek
***

Liczba postów: 107
Dołączył: 24-01-2014
Post: #11
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
Cytat:Rece i pletwy opadaja...
Hehe, no normalne, od tego jest to forum Smile


(05-06-2017 23:36)MOSFET napisał(a):  A o ten kaloryfer, to się będe kłócił, bo właśnie podłączyłem zasilacz między kołek PE gniazdka a kaloryfer. Puściłem 1A i spadku napięcia mam 0,1V. Czyli całkiem nieźle.
Wiem, że uziom w rozumieniu RF ma sens przy długościach do 1/10 długości fali, ale jako uziom bezpieczeństwa da radę....do poważnego remontu instalacji CO w bloku. Jak wymienią pewnego dnia na plastik to się zdziwię.

Załóżmy że podłączyłeś ekran kabla do piorunochronu, a potem w domu do kaloryfera.
Piorunochron to drut stalowy średnicy 8mm. Rury ogrzewania mają większe przekroje, a ekran przyzwoitego kabla jest miedziany. Co tu wyjaśniać...zapraszasz prąd do domu. Na ścieżkę o mniejszej rezystancji.

Cytat:Z tymi "pomiarami" kaloryfera to pojechales po bandzie i bardzo oszczednie zagospodarowales inteligencja. W zasadzie masz szczescie, ze nie wylaczyles zasilania calego budynku. Poczytaj sobie troche o wylacznikach roznicowo-pradowych stosowanych do ochrony przeciwpozarowej.
RCD mierzy sumy prądów faza/zero. PE nie przechodzi przez RCD - idzie tak samo do tej szyny jak i ogrzewanie.

Przede wszystkim szansa, że piorun ominie odgromową i pierdyknie w antenę na balkonie jest minimalna, szansa na indukcję mała.

W sensie poprawy odbioru podłączanie dodatkowych uziomów to tylko spory kłopot i źródło szumu.

Kiedyś za czasów urządzeń lampowych bardzo podkreślano ich uziemienie, niebezpieczeństwo było realne, a instalacja trzyprzewodowa rzadko stosowana, zerowana itd.. Stąd te "kaloryfery".

Teraz grozi ci poparzenie jeśli magnetic loop nie zestroisz. Obudowa radia będzie parzyć (nic wielkiego przy małych mocach), możesz sobie zniszczyć podłączone na wspólnym PE urządzenia. Nie da się tego uziemić. Trzeba pilnować niskiego SWR.

Jak się boisz - zostaw kabel na balkonie, podłączaj tylko podczas pracy.
Jak sąsiadka zobaczy że się boisz to jej przerażenie Twoimi antenami będzie 4 razy większe od Twojego = kłopoty.
Polecam wywiercić sobie otwór obok okna - taki żeby włożyć do niego peszel i przechodził przez niego przewód z wtyczką. (mówi szczęśliwy posiadacz 60 centrymentrowego wiertła 28mm). Ale oczywiście SMA to też dobry standard złącz Smile


Oczywiście wszyscy zakładamy, że nowa antena się sprawdzi i będzie wisiała przez następne lata. Z doświadczenia powiem, że Twoja balkonowa antena będzie dupawa i będziesz nią rozczarowany, także nie przyzwyczajaj się do koncepcji.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-06-2017 11:46 przez SQ6QV.)
09-06-2017 9:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej. - SQ6QV - 09-06-2017 9:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości