Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transwerter - Airband do CB
SP7EZG Offline
Artur
***

Liczba postów: 190
Dołączył: 06-12-2015
Post: #1
Transwerter - Airband do CB
Hej!

Zacząłem rozważać wykorzystanie tanich transceiverów CB do użycia z pasmem lotniczym. Oczywiście, nie tylko, bo od Airbandu całkiem niedaleko do 2m, a to interesująca propozycja.

Oczywiście, dla odbioru możemy stworzyć 'pośrednią' budując konwerter przerzucający wszystko na pasmo 11m. Problemem jest to, że pasmo lotnicze (zreszą 2m też) jest znacząco szersze od podstawowej 40tki CBstów. Dlatego mam zamiar użyć generatora (DDS?) tak, by przestrajać częstotliwość na transwerterze, ustalając jednocześnie stałą częstotliwość pracy CB. To również łakomy kąsek z punktu widzenia pracy z satelitami meteo.

http://www.tacallbook.org/~ta1cd/old/tra...02m-CB.pdf

O ile kwestia odbioru nie jest tak trudna - konwerter na TA7358 z przestrajanym generatorem z syntezą lub DDS, o tyle kwestia nadawania jest już ciekawa. Pomimo, że przeczytałem przytoczony artykuł kilkukrotnie, nie byłem w stanie doczytać się, jak to urządzenie nadaje. To pytanie pierwsze.

Pytanie drugie - mam za sobą boje z SI5351 które było bardzo markotne przy UKFie. Piski, trzaski, szumy które pojawiały się w różnych mieszaczach doprowadzały mnie do szewskiej pasji - pomimo tego, że porządnie filtrowałem zasilanie, i stosowałem tłumiki na wyjściu SI. Czy są jakiejś alternatywy, czy należy zacząć od budowy VCO?

Niestety - przy wielu próbach budowy odbiornika pasma lotniczego poległem. Nie byłem w stanie zbudować działającej syntezy, a DDS z powodów podanych wyżej odpuściłem. Nie poddam się jednak tak szybko.

Czy koledzy mają już jakiejś doświadczenie z transwerterami na UKF/lotnicze, i chcieliby się podzielić wiedzą i doświadczeniem?

SP7EZG/3 bo praca.

Pozdrawiam, Artur
12-02-2017 0:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transwerter - Airband do CB - SP7EZG - 12-02-2017 0:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości