Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY 45W SSB HF Linear Power Amplifier
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #11
RE: DIY 45W SSB HF Linear Power Amplifier
Czytałem.
W artykule nic nie napisał kolega o niezbyt dobrym układzie regulacji prądu spoczynkowego. Wzmacniacz jest całkowicie pozbawiony stabilizacji prądu spoczynkowego mosfetów końcowych. Prąd spoczynkowy powinien mieć wartości znacznie większe niż 30mA, które podaje producent, ani też nawet nie 100mA jak podają niektórzy koledzy. Jeśli się ustawi prawidłową wartość około 300-450mA na tranzystor IRF530 to po rozgrzaniu bez układu stabilizacji może on osignąć wartość nawet 10 razy większą.
Również zabrakło informacji, że uzyskiwana moc 45W podana przez producenta, a nawet większa chociaż jest do uzyskania, to powoduje niemiłosierne nagrzewanie trafa wyjściowego, które jest dla tej mocy za małe, a także brak jest informacji, że ta moc może być użyta tylko dla emisji CW. Przy SSB dla tej mocy występuje przesterowanie i ograniczanie amplitudy wskutek czego będzie sygnał obecny na sąsiednich kanałach.
Czysty sygnał SSB można uzyskać przy mocy około 25W.
Spodziewałem się, że w artykule zobaczę chociaż widmo sygnału dwutonowego uzyskiwane na tym wzmacniaczu przy pełnej i niepełnej mocy, ale nie zobaczyłem. Chyba sam się wezmę za pomiary. Na ten moment jak zwykle nie mam na to czasu.
09-08-2017 13:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DIY 45W SSB HF Linear Power Amplifier - SP2JQR - 09-08-2017 13:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości