Ankieta: Jaki system operacyjnym preferujesz
Ankieta jest zamknięta.
Windows 60.78% 31 60.78%
Linux 31.37% 16 31.37%
MAC/OS 7.84% 4 7.84%
Inny 0% 0 0%
Razem 51 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #38
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
Długo nie mogłem znaleźć wystarczającej motywacji aby przejść na procesory 32 bitowe. Praktycznie wszystko co dotychczas robiłem (nawet złożone sterowniki z kilkoma procesorami i rozbudowanym softem) dało się zrealizować na 8 bitach. Nowe czasy to nowe wyzwania: USB, wyświetlacze graficzne, karty SD, pendrive, DSP to tematy coraz trudniejsze dla małych procesorów. To właśnie powyższe tematy oraz eksplozja popularności procesorów ARM przekonały mnie że to właśnie ten moment. Być może kilka lat za późno dlatego dla mnie istotna jest duża intensywność kursu. Mimo posiadania podstawowej znajomości języka C / w latach 90-ych kilka programów DOS-owych, ostatnio dwa sterowniki na Xmegach/ często irytują mnie "zakręcone" struktury danych czy kod z niejednoznaczną składnią. Warto tak pisać kod aby uczeń nie analizował tydzień co autor miał na myśli. Ciągle mam mentalność programisty asemlerowego, który najwyżej ceni czas procesora i wielkość generowanego kodu, potem wygodę i łatwość pisania a na wygląd wcale nie zwracam uwagi. Kodu wgranego do procesora nikt nie będzie podziwiał liczy się efekt działania urządzenia.
Wiele kursów koncentruje się na opisie języka np. C, uruchomieniu podstawowych zasobów procesora zapominając o istocie: technice programowania. Nawet najlepsza znajomość środowiska, języka i procesora nie pozwala na pisanie dobrych programów.

Próbowałem darmowej wersji Segger-a oraz EMBitz-a pod Windowsem. Osobiście bardziej podoba mi się praca pod EMBitz-em:
- prosta instalacja pod windowsem;
- pełna wersja bez ograniczeń kodu i czasu;
- prosty import projektów z innych środowisk;
- przyzwoity edytor z możliwością zwijania boków kodu pomiędzy klamrami;
- dość dobra szybkość pracy.

Na tą chwilę mam środowisko, Discovery_F407, Discovery_F429, programator J-link EDU. Oba moduły łatwo i prosto dają się przeprogramować na J-linka bez potrzeby kupowania J-linka EDU. W tej chwili całość jest gotowa do pierwszych prób.

Z001 (pierwsze zadanie): "puść do mnie oko" - mruganie LED-em na disco_F429

73 Adam
04-07-2016 12:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE - SP5FCS - 04-07-2016 12:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości