Ankieta: Jaki system operacyjnym preferujesz
Ankieta jest zamknięta.
Windows 60.78% 31 60.78%
Linux 31.37% 16 31.37%
MAC/OS 7.84% 4 7.84%
Inny 0% 0 0%
Razem 51 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
SQ6DGT Offline
Robert
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 22-05-2011
Post: #32
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
Trzeba by ustalić kto będzie na kursie przyswajał wiedzę, a kto ewentualnie mógłby ją przekazać. Zależy to od poziomu kursu :-) Może ja napiszę co wiem/zrobiłem a co mógłbym/chciałbym się dowiedzieć:

1. wiem/zrobiłem:
- przetestowałem kilka środowisk IDE oraz "gołe" budowanie z makefile przy pomocy edytora z pakietu Qt (QtCreator), teraz lubię jednak jakieś IDE, Eclipse+GNUArm czy CrossWorks/Segger może być, byle chodziło na Mac-a

- wykorzystuję SPL, choć uważam, że bez niego byłoby chyba lepiej. Od gołych rejestrów odrzuca mnie np. konfiguracja USART i przeliczanie prędkości :-) Można, ale łatwo się pomylić i to trochę "orka na ugorze"

- napisałem protokół komunikacyjny z CRC, do wymiany danych binarnych z desktopem, bazujący na USART, z timeoutami, nie zawieszający się :-) Część desktopowa w Javie (przenaszalne, komponent komunikacyjny JSSC)

- wykorzystuję przerwania do mierzenia czasu, timer do pomiaru częstotliwości, przetworniki ADC w tym przez DMA, czyli takie podstawy, wszystko z wykorzystaniem SPL. W ograniczonym stopniu wykorzystywałem SPI do komunikacji z innymi modułami (akcelerometr LISL)

- napisalem obsluge ad9850/51 w spl, banalne wykorzystanie GPIO

- C/C++ znam w miarę, może nie biblioteki typu boost czy smartpointery z C++ (dosyć dawno produkcyjnie programowałem w C/C++) ale poza tym ok, zresztą zawsze można się doszkolić.

w tym co powyżej mogę w miarę skromnych mozliwości dopomóc, pomóc zrobić jakiś kod szkoleniowy itd. Przy SPL się nie upieram, jeśli celem kursu ma być mistrzowskie opanowanie rdzenia i peryferii i wszyscy tego chcą to kim jestem by się sprzeciwiać ;-) Jednak użycie biblioteki w stylu openstm32 mogłoby być dobrym kompromisem.

2. czego nie wiem/nie robiłem/chętnie bym się nauczył:
- implementacja wirtualnego portu com na usb czysto programowo, żeby nie musieć kupować dongla USB/RS232, który nie jest drogi ale jeśli można łatwo w programie to czemu nie

- wykorzystywanie bibliotek innych niż SPL/HAM, integracja z projektem bazującym na makefile. To żeby być maksymalnie elastyczny jeśli chodzi o IDE/edytor oraz zewnętrzne biblioteki dla ułatwienia sobie pracy

- Integracja modułów sprzętowych (np. typowo radiowych) z wykorzystaniem SPI, I2C, wykonanie jakiegoś DSP programowo, itd.

- wykorzystanie przerwan i usart wspomagany przez dma oraz pozostale bardziej zaawansowane techniki mozliwe na cortexie

- ... coś o czym jeszcze nie wiem ale napewno by mi się spodobało :-)

Jak każdy zainteresowany potencjalnym kursem napisałby co wie a co chciałby się dowiedzieć to moglibyśmy ustalić jakiś plan kursu, wspólny warsztat roboczy i skład "uczniowski" oraz grono "nauczycielskie" :-) na każdym etapie.

Takie moje luźne przemyślenia nt. warsztatu pracy:
- środowisko dostępne na wszystkich platformach za darmo, może faktycznie SES skoro st-linka można reflashować na j-linka. Albo Eclipse ? Alternatywa to czysto makefilowy projekt i każdy sobie ustawia środowisko sam, jednak dla początkujących to byłby problem.

- praca bez SPL/HAL na początek

- zastanowiłbym się nad enkapsulacją podstawowych rzeczy w formie takiej mikro-biblioteczki. Celowo podałem kod w formie obiektowej, ale można by np. zrobić strukturę w C++ z funkcjami, alokowaną nie na stercie przez new ale normalnie na stosie lub jako globalna zmienna. Wtedy narzut byłby minimalny a czytelność o wiele większa jak można wywołać funkcję jako komponent struktury. To IMHO oczywiście i zależy od tego jakie mają być założenia kursu i może faktycznie wynika z mojego przyzwyczajenia do dektopowego kodu.

Tyle ode mnie :-)

Robert HF6ROB
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-07-2016 11:30 przez SQ6DGT.)
01-07-2016 0:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE - SQ6DGT - 01-07-2016 0:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości