Ankieta: Jaki system operacyjnym preferujesz
Ankieta jest zamknięta.
Windows 60.78% 31 60.78%
Linux 31.37% 16 31.37%
MAC/OS 7.84% 4 7.84%
Inny 0% 0 0%
Razem 51 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
SQ6DGT Offline
Robert
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 22-05-2011
Post: #7
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
Witam,

to jest mój pierwszy post na forum, choć jestem biernym użytkownikiem już od dłuższego czasu :-)

Od jakiegoś czasu bawię się w projekty na ARM Cortex-M3 i w tej chwili pracuję pod Eclipse (wersja Mars zdaje się aktualnie), mam doinstalowany plugin GNU Arm Eclipse, toolchain z GNU ARM Embedded Toolchain + OpenOCD. Przy tworzeniu nowego projektu generuje mi poprawny szkielet programu ze zintegrowaną SPL. Sprzęt do programowania jaki używam w tej chwili to STLink/V2 poprzednio generyczny programator na chipsecie FTDI (firmy KrisTech). Wszystko działa łącznie z debugowaniem i semihostingiem, można też łatwo przełączyć między debugowaniem w RAM i we Flash co się czasem przydaje. W tej chwili wydaje mi się to najbardziej wygodne ale zastanawiam się nad zakupem J-Linka EDU i pracą pod SES.

Jako, że pracuję na Mac-u miałem ograniczone możliwości jeśli chodzi o software, choć z roku na rok jest lepiej. Poprzednio używałem Ride7(Win) razem z STM Primer, następnie CrossWorks (byłem całkiem zadowolony), potem generyczny projekt z makefile a jako edytora używałem QtCreator, był to całkiem fajny set-up. Ostatecznie jednak zostałem przy Eclipse, ma dobry edytor, czasem nawet działa refactoring nazw symboli :-) i do tego jak robię coś na AVR-ach to nie muszę się przestawiać bo do nich też mam plugin pod Eclipse. Co do sprzętu to teraz używam takich tanich modułów z STM32F103C8T6, kosztują na A... 23zł, mają wygodne wyprowadzenia i jak na razie dają pełną satysfakcję.

Czy ktoś ma może doświadczenia z SES (Segger Embedded Studio) ? działa tam przyzwoicie refactoring nazw np. funkcji, tak, że jak zmienię nazwę to wszystkie użycia w projekcie zostaną zaktualizowane ?

Interesująca jest też dyskusja nt. SPL/HAL vs bezpośrednia praca z rejestrami MCU i ewentualnie CMSIS tylko. Sam się nad tym zastanawiam, z jednej strony czasem czytelniej jest poustawiać porty i komponenty MCU za pomocą SPL, z drugiej strony SPL/HAL trzeba się też nauczyć i może lepiej od razu nauczyć się korzystać bezpośrednio ze sprzętu, który nie będzie się zmieniał tak często jak biblioteki. Czy ktoś przesiadał się z SPL na HAL ?

Pozdrawiam

Robert HF6ROB
28-06-2016 15:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE - SQ6DGT - 28-06-2016 15:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości