Ankieta: Jaki system operacyjnym preferujesz
Ankieta jest zamknięta.
Windows 60.78% 31 60.78%
Linux 31.37% 16 31.37%
MAC/OS 7.84% 4 7.84%
Inny 0% 0 0%
Razem 51 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #2
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
1/ Środowisko
Jakiś czas temu Piotr SP9FKP polecił mi IDE EM_blocks pod Windows na którym zacząłem pierwsze próby z modułem Discovery STM32F407. Jedną z zalet tego środowiska jest łatwy import projektów z innych środowisk. Niestety nie pracowałem w innych środowiskach i trudno mi je porównywać. W środowisku dla mnie najistotniejsza jest prostota instalacji i konfiguracji, to aby środowisko się rozwijało pod nowe procesory i aby poprawnie współpracowało z programatorem, debuggerem. Propozycja Seggera jest bardzo ciekawa chociaż pozostaje obawa jak długo będzie dostępna darmowa wersja EDU.

2/ Procesor
Zdecydowanie popieram wybór procesorów STM ze względu na ich dużą popularność, dostępność tanich modułów startowych i dostępność wielu projektów z kodem źródłowym. Szczególnie interesujące są procesory STM32F429 oraz STM32F746 posiadające wbudowane sterowniki matrycy wyświetlacza TFT.

3/Moduł startowy
Najtaniej i najłatwiej jest zacząć od jakiegoś modułu z procesorem i programatorem ST-link
np. STM32F429-dicovery
Przy minimalnych nakładach mamy gotowy sterownik z wyświetlaczem do prób i nauki oprogramowania. Wadą modułów discovery jest zablokowanie części pinów procesora poprzez akcesoria umieszczone na module. Czasem konieczne jest wylutowanie zbędnego "balastu".
Ciekawym rozwiązaniem są moduły Core429. Moduł posiada tylko procesor, pamięć SDRAM, port USB i złącze do programatora. Zaletą takiego modułu jest to, że możemy go przekładać pomiędzy różnymi płytami bazowymi. wadą jest oczywiście większy koszt początkowy, ponieważ do pracy powinniśmy dokupić moduł bazowy i programator.

4/ Biblioteki
Dla mnie ten temat jest najtrudniejszy do ogarnięcia. W moich projektach wszytko pisałem sam od podstaw bez korzystania z "gotowców" (oprócz funkcji języka C). A tu jakieś CMSIS, SPL-e, HAL-e, libopencm3, itd. ,chyba łatwiej nauczyć się assemblera STM-a niż ogarnąć te tysiące zmiennych i funkcji. Wiem, że początki są trudne i dobrze jest korzystać z gotowych funkcji ale niektóre proste funkcje są "mocno zakręcone". Nie mogę pojąć po co mi funkcja ustawiania pinu na porcie kiedy mogę to zrobić prostym makrem ?

Fajnie byłoby rozwinąć na naszym forum szerszą dyskusję na ten temat, wymienić się własnymi doświadczeniami a być może również zrobić wspólnie jakiś ciekawy projekt.

73 Adam
23-06-2016 0:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE - SP5FCS - 23-06-2016 0:20

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości