Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena open sleeve, obliczenia
SP9IT Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 22
Dołączył: 10-04-2016
Post: #1
Antena open sleeve, obliczenia
Od jakiegoś czasu zamierzam zrobić coś prostego na 2m/70cm, zaangażowałem się w dipol "open sleeve" (wersja która mnie zainspirowała w załączniku). Sporo czytałem o dwupasmowym "J pole"

Dziś nauczyłem się trochę MMana i obliczam na swoje rurki grubsze niż autora.

Proszę o pilną poradę:
a) antena da się wykonać co do estetyki symetrycznie (jak w/w) i wtedy jest elektrycznie dookólna na obu pasmach, lub asymetryczne te małe i wychodzi lekka kierunkowość na paśmie 70cm. Obliczenia mmana podają opcję dookólną 5.5dBi 0.3 dB F/B lub tę lekko kierunkową 12dBi i 6dB F/B
Program chyba doliczył się asymetrycznej bo SWR wychodzi lepiej, zaciekawiło mnie to.
Chciałbym to jutro wykonać - i wyczerpię zapas tej rurki więc korekt nie będzie - bardziej użyteczna będzie z lekką kierunkowością na jednym paśmie, czy równo we wszystkie strony? Trochę dziwna kierunkowość w jednym paśmie, a w drugim nie. Raczej używanie na wyjazdach.

Jakas asymetryczna estetyka "mądry nie zauważy a głupi pomyśli że tak ma być"
Oczywiście wykonanie na moją odpowiedzialność i nie będę maił pretensji ....

b) nie ma problemu opublikować ten plik mmana i prowadzić wymianę myśli publicznie, coś a'la licencja creative commons.
jestem tu nowy, jakie są zwyczaje?

O ile oba podstawowe układy J (jedno i dwupasmowa) są znane i dyskutowane, to ta jest mniej znana a wydaje się porównywalna w łątwości i parametrach.


Załączone pliki Miniatury
İmage

Jacek SP9IT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-05-2016 22:28 przez SP9IT.)
13-05-2016 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Antena open sleeve, obliczenia - SP9IT - 13-05-2016 22:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości