Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik 136 kHz z bezpośrednią przemianą
SP5SMK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 50
Dołączył: 14-11-2015
Post: #2
RE: Odbiornik 136 kHz z bezpośrednią przemianą
Witam Kolegę
trafiłem może trochę przypadkiem na post i widzę że coś brakuje ekspertów w tej branży, więc może coś pomogę. Jakiś czas temu budowałem odbiornik na 17kHz do odbioru SAQ Grimeton w dość podobnym układzie.
Co do NE/SA 602/612 to zgadzam się całkowicie, nawet na UL1042 wychodzą lepsze mieszacze. Ewentualnie zamiast 4066 można użyć multipleksera 4053. Odpada wtedy konieczność generowania przebiegów w przeciwfazie, ponadto ma konwerter poziomów i można część analogową zasilać z 12V a wejście cyfrowe z 5V. Problem jest tylko taki, że to 5V musi być "od góry" czyli np ze stabilizatora 79L05.
Moim zdaniem wzmacniacz w. cz jest zbędny, lepiej jest dać większe wzmocnienie po mieszaczu, Na falach długich poziom szumów jest znaczny, bardzo wysoka czułość nie będzie wykorzystana. Można zwiększyć wzmocnienie toru w. cz. rezygnując z dzielnika pojemnościowego w obwodzie wtórnym i łącząc bramkę BF245 bezpośrednio do gorącego końca cewki.
Czy TR1 jest potrzebny? Ze shematu wynika, że jego uzwojenie pierwotne tworzy obwód rezonansowy z kondensatorem C8. Obwód ten nie jest strojony i musi być raczej szerokopasmowy, ale trzeba by to policzyć. Uzwojenie wtórne miało zapewniać dopasowanie do niezbyt dużej rezystancji wejściowej NE612. Mieszacz na 4066 też będzie obciążać obwód, więc transormator może zostać. Można też spróbować przeprojektować nieco układ i zastąpić go wtórnikiem emiterowym.
Co do projektowania filtrów pasmowoprzepustowych to wariant ze sprzężonymi obwodami można zaprojektować za pomocą programu AADE Filter Design, chociaż nie wiem czy dokładnie taka konfiguracja da się policzyć. Można też skorzystać z programu do symulacji obwodów i zoptymalizować filtr na komputerze metodą kolejnych przybliżeń. Polecam program QUCS, symuluje niemal wszystko, od cyfrówki do mikrofal.
Cewki mogą być na rdzeniach kubkowych, muszą być ze szczeliną powietrzną i rdzeniem strojącym. Do obliczenia liczby zwojów trzeba znać wspłóczynnik AL użytego rdzenia. Można spróbować zaadaptować też cewki z filtrów p. cz. na 465kHz (takie o większej indukcyjności). Rzeczywiście, nawet 700uH to za mało i trzeba ją zwiększyć (albo zwiększyć pojemność w obwodzie). Wprawdzie trzeba do szeregowego połączenia 1,5n i 22n pojemności dodać jeszcze C3 równolegle (w każdym obwodzie), ale to nie wystarczy. Od kondensatora C3 zależy sprzężenie obwodów i szerokość pasma przenoszenia. Do dokładnego zaprojektowania obwodu trzeba znać sielkość strat w cewkach.
Jak jeszcze będzie potrzebna pomoc, proszę dać znać.
Pozdrawiam, 73 de SP5SMK
12-05-2016 0:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik 136 kHz z bezpośrednią przemianą - SP5SMK - 12-05-2016 0:22

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości