Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Generator na układzie SI570 ciąg dalszy
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #14
RE: Generator na układzie SI570 ciąg dalszy
Dziękuje za podpowiedzi w sprawie informacji na wyświetlaczu. Aby je wprowadzić, w szczególności dodatkową możliwość sterowania np. przewzmacniaczem lub tłumikiem trzeba będzie wprowadzić bardziej gruntowne zmiany w programie. Prawdopodobnie pierwszy lewy klawisz będzie przełączał kontekst a drugi ustalał zawartość tego kontekstu (czyli inaczej mówiąc, zmieniał wartość wybranego parametru). Trzeba będzie tak zrobić bo wszystkie klawisze mają już jakieś przypisane działanie.
A możliwość sterowania dodatkowymi funkcjami na zasadzie "włącz/wyłącz" może być "wydobyta" z przełącznika pasm. Dekoder 4514 ma 16 stanów, na razie zaprogramowałem 11 progów przełączenia pasm więc kilka wyjść przełącznika może posłużyć do realizacji funkcji dodatkowych. Płytkę drukowaną można oczywiście robić bo tu struktura może się jedynie uprościć o bramkę 4000 jeśli okaże się, że układ może działać na wewnętrznym zegarze bez zbędnego pogorszenia funkcjonalności.
L.J.
Muszę skorygować swoja optymistyczna informację na temat wykorzystania układu 4514 do sterowania czegoś innego poza przełącznikiem pasm. Niestety, nie jest to możliwe a zatem zostaje jedynie droga wykorzystania portów zewnętrznego rezonatora kwarcowego po przejściu na taktowanie wewnętrzne. Uświadomiłem sobie tą oczywistość w momencie kiedy zacząłem programować opisane zmiany :-( Układ 4514 to dekoder BCD na jeden z 16 więc nie można sterować niezależnie każdym z wyjść. Inaczej mówiąc tylko jedno z 16 wyjść może przyjmować w danej chwili wartość 1 a pozostałe muszą być zerami i choć sam dobrałem układ 4514 jako dekoder to po kilku dniach bez kontaktu z projektem szczegóły uleciały i ponownie trzeba było je "odkrywać".
L.J.
Ostatnia wersja oprogramowania jaką udało mi się zrobić działa na wewnętrznym generatorze RC 8MHz. W ten sposób zwolnione zostały dwa piny: PB.6 (pin 9) oraz PB.7 (pin 10), które zostały wykorzystane do sygnalizacji dla dwóch dodatkowych zmiennych.

Wersja oprogramowania z wewnętrznym generatorem

Dla tej wersji należy inaczej ustawić bity FUSE:

İmage

Zmiana dotyczy bitów KLA987 (w nazewnictwie BASCOM) odpowiedzialnych za ustawienie taktowania procesora z wewnętrznego źródła 8MHz.
Dla tej wersji oprogramowania musiałem również zmienić funkcjonalność sterowania parametrami generatora:

İmage

W tej chwili lewy klawisz pozwala na wybór pozycji zmiany: trybu pracy, RIT-a, sterowania A oraz sterowania B. Nowością jest inne pokazania stanów RIT-a oraz wyjść pinów PB.6 (pin 9) - zmienna A oraz PB.7 (pin 10) - zmienna B. Stan RIT-a to litera R i cyfra przy niej stojąca. Cyfrze 0 odpowiada wyłączenie RIT-a, cyfrze 1 załączenie. Podobnie można powiedzieć o paramatrach A i B. Zmianę trybu pracy, stanu RIT-a oraz wyjść A i B dokonuje się za pomocą wstępnego wyboru pozycji menu (Item) za pomocą skrajnego lewego klawisza a wartość pozycji ustala się klawiszem drugim z lewej. Skrajny lewy klawisz działa cyklicznie: mode -> RIT -> A -> B -> mode -> RIT ..... wyróżniając do edycji bieżący parametr. Drugi z lewej klawisz zmiania wartość wybranego parametru likwidując jednocześnie wyróżnienie tego parametru.
Sterowanie pasmami odbywa się jak w poprzednim układzie za pomocą bramki 4000 dołączonej do linii klawiatury i sterującej dekoderem 4514.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2014 23:36 przez SP6FRE.)
17-02-2014 9:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Generator na układzie SI570 ciąg dalszy - SP6FRE - 17-02-2014 9:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości