Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CobWebb z PKL-ki
SP2MKT Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 10
Dołączył: 07-08-2011
Post: #3
RE: CobWebb z PKL-ki
Cześć Andrzej,
ciesze sie że trafiłem na miłosnika tematu Wink Wszyscy dotychczasowi konstruktorzy używali przewodu typu głośnikowego ("laudspeaker cable" , wsp skrócenia 0,71)), ale PKL też się sprawdza przy tych samych wymiarach (BTW: impedancja falowa PKL dla f >= 1 MHz to 155 omów a wsp. skr. 0,645- pomiary SQ2RGB ). Spróbuj określić dlaczego nie stroiła sie ta ramka 24MHz. Czy stroiła się poza pasmem czy też miała zbyt wysoki SWR? Częstotliwość rezonansową ramki ustala się przez zawijanie zakładek na końcu kabla. Natomiast za dopasowanie (minimalny SWR) odpowiada odległość pomiędzy środkiem i punktami w których są zlutowane oba przewody. Sprawdź jeszcze raz wymiary - czy czegoś nie pomyliłeś.
Przy ramce 18MHz zwróć tez uwagę na błąd w publikacjach internetowych: długość elementu 17m to 4040mm a nie 4400m (patrz link do G4ZFQ) !
Krzyżak mam tez z aluminium, chociaż wykonanie go z kątowników nie powinno mieć wpływu (rozumiem że mówimy o samym środku a nie całej konstrukcji wsporczej która powinna być z materiałów izolacyjnych. Może być też bambus albo bambus w rurce izolacyjnej). Inne elementy mocujące w środku anteny u mnie są też są stalowe.
Antenę zrobiłem niedawno (aby wykorzystać postawiony na dachu maszt ) i nie mam zbyt wielu doświadczeń z ta anteną na paśmie, ponad to co już pisałem. Jestem QRV tylko w nocy - stąd pomysł dorobienia ramki 10MHz aby jej używać zimą. Zainstalowana jest 2,999 m nad dachem i jakieś 10m nad ziemią.
Jak zrobię na niej T2T to się na pewno pochwalę Wink
73, Marek SP2MKT

BTW: PKL-ka is the best !!!
17-11-2011 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
CobWebb z PKL-ki - SP2MKT - 17-11-2011, 20:05
RE: CobWebb z PKL-ki - SP5LQV - 17-11-2011, 22:24
RE: CobWebb z PKL-ki - SP2MKT - 17-11-2011 23:45
RE: CobWebb z PKL-ki - SQ8LUY - 08-02-2022, 17:53

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości