Szukając alternatywy dla coraz trudniej dostępnych i drogich chip-ów Atmel-a (obecnie Microchip) napotkałem procesory firmy Espressif Systems: ESP8266 oraz ESP32, które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu PLN (w wersji z kamerą). Oba procesory są przedstawicielami grupy urządzeń IoT (internet of thing) głównie przez łatwość kontaktu (WiFi, BT) oraz dużą ilość portów.
Na zdjęciach pokazałem wersje rozwojowe obu układów o rozmiarach ok. 2x4cm.
Poniżej zamieszczam specyfikację obu procesorów. W wersjach rozwojowych, poza procesorem, na płytce znajdują się też port USB oraz stabilizatory zasilania.
W wersjach rozwojowych układy są bardzo łatwo programowalne za pomocą portu USB choć istnieją wersje minimalistyczne, niewiele większe niż sam procesor, do których za kilkanaście PLN można dokupić skuteczny programator USB. Językiem programowania układów jest dość egzotyczny język Lua ale w powszechnymm użyciu programuje się je za pomocą Arduino C oraz pythona. W tym ostatnim przypadku został opracowany tzw. upython, interpreter pythona właśnie dla tych układów.
I właśnie możliwość programowania za pomocą python-a jest dla mnie największą zaletą obu układów bo wymaga niewielkiego darmowego środowiska programistycznego co przy możliwościach obu układów daje szerokie pole do eksperymentów. Dodatkowo, istnieje bogata baza bibliotek do obsługi pod kontrolą upython-a urządzeń zewnętrznych od wyświetlaczy, przez czujniki i sensory po silniki krokowe i generatory.
Jak zacząć programować w upython-ie opisuje
podany link dla esp32: oraz
dla esp8266
W tych linkach można zapoznać się z gotowymi zastosowaniami obu chip-ów
opisy dla esp8266
opisy dla esp32
Jako przykład użycia układu ESP32 proponuję zajrzeć do mojego opisu
sterownika kondensatora anteny magnetycznej. W programie użyłem gotowych bibliotek do obsługi enkodera oraz wyświetlacza ST7735S
L.J.