Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trafo symetryzująco - dopasowujące do pętli 160 m
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #1
trafo symetryzująco - dopasowujące do pętli 160 m
Z chwilowego braku masztów na moją wymarzoną deltę SP7LA musiałem rozciągnąć trochę ponad 160 m drutu. Bardzo ładnie słychać, ale trzeba też nadawać. Czy ktoś ma pomysł jakim transformatorem symetryzująco - dopasowującym powinienem ją podłączyć do fidera ?
Myślę o czymś takim:
.pdf  trafo sym dop.pdf (Rozmiar: 1.34 MB / Pobrań: 1355)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2011 14:58 przez SQ9RFC.)
15-08-2011 7:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4RNF Offline
Łukasz
***

Liczba postów: 213
Dołączył: 19-04-2010
Post: #2
RE: trafo symetryzująco - dopasowujące do pętli 160 m
Cześć,
Jaką impedancję ma taka delta na 160m?
Ja swoją pętlę 84m PKL-ki zasilam trafem 1:2,5
http://www.sp2kds.pl/materiay-techniczne...-i-kwadrat

Rdzenie brałem z kabla VGA, ale w przyszłości chętnie potestuję Ferroxcube.

P.S.
Taka pętla to nawet w tej konfiguracji pracuje nienagannie, hihi Tongue

Z pozdrowieniami,
Łukasz SQ4RNF
19-08-2011 11:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #3
RE: trafo symetryzująco - dopasowujące do pętli 160 m
Nie mam pojęcia ile ten kawał drutu ma impedancji. (natowska wersja PKL-ki) Wisi na drzewach na wysokości od 4 do 8 m. Podlutowałem końce do gniazdka BNC. Znalazłem 2m koncentryka ze starej kablowej sieci komputerowej - taka fajnie zaciśnięta przedłużka - podłączyłem do skrzynki home made LC i to do radia. Oscyloskopem zestroiłem na najładniejszego i największego sinusa jaki się udało tą skrzynką uzyskać. Do tego mam bardzo dobre uziemienie. Na moim home made QRP CW 80m 1 W (jeden wat) słychać mnie w całej europie. Raporty 5 3-7 9 Więcej mi nie trzeba.
19-08-2011 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9IVE Offline
taki sobie chłop
*

Liczba postów: 36
Dołączył: 25-04-2011
Post: #4
RE: trafo symetryzująco - dopasowujące do pętli 160 m
Witam .Na początek bo to mój pierwszy post na tym forum przyznam się ,że ten temat mnie bardzo zainteresował z prostego powodu .Po wyprowadzce z bloku mam na tyle miejsca aby taką pętlę rozłożyć co aktualnie wykonuję .Z jedną jednak różnicą , że moja pętla jest też z pklki ale jako klatka Nadenenki .Nie jako dipol ale jako pętla .tj 12 przewodów na karkasach plastikowych fi 5cm .Prototyp na 50MHz pokazał , że całkiem to szeroko będzie chodziło .Jednak zastanawiam się co będzie po podpięciu trafa impedancji bo na moje zamierzenie antena ma mi obsłużyć 160m , 80m, i 40m.Na wyższe pasma mam cubical quad.

Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk , a rośnie popyt na święty spokój .Szanuj szefa swego - możesz mieć gorszego... Zmieniłem i teraz muszę dopiero o robotę dbać żeby nie trafić gorzej . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć !!!!
27-08-2011 15:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości