Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #1
Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Zapewne wielu z Was zastanawia się po co nam ten dział i co to jest SBC?
Single Board Computer (w skrócie SBC) to jednopłytkowy komputer zazwyczaj z systemem operacyjnym zrealizowany w minimalistycznej formie. Ten minimalizm jednakże nie oznacza znaczącego ograniczenia możliwości. A wszystko za sprawą IoT czyli Internetu Rzeczy, którego głównym celem jest włączenie do Sieci wszystkiego co się da, łącznie z wiadrem i miotłą.
Konsekwencją jest eksplozja produktów w tej gałęzi i twórczy wyścig producentów w rozwijaniu niezliczonych rozszerzeń ułatwiających aplikację komputerów do najróżniejszych potrzeb. Stawia to w zupełnie nowym świetle dotychczasowy tradycyjny podział na "komputery" i "reszta świata" bo nie ma już dziedziny gdzie nie wkroczą i nie zaczną rządzić komputery.
Dlatego nie możemy już dłużej ignorować tego trendu i udawać, że nas to nie dotyczy. Dziś nikt (no może z wyjątkiem MAS) nie chce radia bez syntezy, DSP i całego mnóstwa innych bajerów, do których niepostrzeżenie przywykliśmy a których bez komputera nie da się zrealizować.
Ktoś powie: a co w tym nowego? Przecież jest już sporo całkiem udanych projektów
zrealizowanych o procesory, że wymienię znakomity UHSDR? Otóż sądzę, że projekty te już stoją przed ścianą nie do przebicia: brak systemu operacyjnego i niewydolność obliczeniowa. Ale to temat na całkiem inny wątek.
Ktoś inny zauważy: no dobrze, przecież ja mam i używam na co dzień komputer, po co mi drugi?
Ano jest parę istotnych różnic, moim zdaniem, wartych podkreślenia stawiających SBC na dobrej pozycji startowej w wyścigu o miejsce na naszym biurku.
Oto kilka z nich:
1. Integralność - do działania tradycyjny PC potrzebuje kilku dodatkowych komponentów: pamięci, dysków, napędów, karty graficznej itp. W SBC mamy zintegrowany procesor (lub klika) z kompletem peryferii niezbędnych do działania. Jedyne czego potrzebujemy to zasilanie.
2. Pobór mocy - skoro o zasilaniu mowa to porównajcie ile pobiera Raspberry Pi i Wasz domowy PC. U mnie komputer włączony z rana, wyłączam jak kładę się spać.
3. Gabaryty - trend w budowaniu płyt głównych PC zmierza w kierunku obranym od samego początku przez twórców popularnej Malinki (raspberry). Wystarczy zajrzeć pod ten link.
4. Funkcjonalność - tu już mogę podeprzeć się własnym doświadczeniem - mało jest zadań (w zastosowaniach domowych) którym nie sprosta SBC, z drugiej strony nikt nie będzie zawodowo obrabiał grafiki czy budował bazy danych w oparciu o SBC. Ale przeglądanie Internetu, logowanie, SDR czy programowanie jak najbardziej leży w ich zasięgu.
5. Koszt - tu już bezkonkurencyjnie wygrywa SBC. Po prostu za cenę SBC nie da się kupić nawet procesora, nie mówiąc o całej reszcie.
6. Mobilność - równie dobrze może pracować autonomicznie jak i stanowić komponent większej zintegrowanej całości z uwagi na gabaryty i pobór mocy. Dla przykładu może być wbudowany w nasze radio uwalniając od plątaniny zbędnych w tym przypadku kabli.
7. Porty - oczywiście te wyprowadzające sygnały interfejsów na złącza, do tej pory niedostępne w tradycyjnych płytach głównych (choć producenci zauważyli ten fakt i coraz częściej można spotkać płyty z GPIO). Sterowanie rożnego rodzaju rozszerzeniami, często specjalistycznymi staje się możliwe bez pośrednictwa interfejsów i protokołów.
8. Rozszerzenia - tu na myśli mam mnóstwo dodatkowych, często wyrafinowanych interfejsów pozwalających w prosty sposób rozbudować nasz komputerek do bardzo specyficznych zadań z zachowaniem minimalistycznego podejścia do gabarytów i poboru mocy.
Zatem co stoi na przeszkodzie by włączyć się do tego nurtu i skomputeryzować nasze radio?
Z rozmów, które prowadziłem na pokazach w Burzeninie wynika, że niewiele bo sporo kolegów ma już za sobą doświadczenia w tej dziedzinie, brak było tylko odpowiedniego Działu Forum dla ich wymiany. Liczę na Wasze zainteresowanie i czynny wkład w dzieleniu się wiedzą w tym zakresie. Ze swej strony deklaruję, że opiszę podstawowe aspekty instalacji i użytkowania systemu opartego o SBC oraz wybranych najbardziej przydatnych aplikacji.

Dziękuję Administratorom za utworzenie tego Działu Forum.


Załączone pliki Miniatury
İmage

Praktykujący teoretyk
21-08-2020 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4CTK Offline
Grzegorz
***

Liczba postów: 138
Dołączył: 13-07-2009
Post: #2
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Po co.... postawię to pytanie nieco inaczej: dlaczego wybrałem Pi4
1Nowe, szybkie chodzi na Linuxie.
Tu drobna uwaga w kierunku zatwardziałych win operatorów,
proponuje zapoznać się z tym materiałem : https://youtu.be/-jAZh2dYTuA
Jest także możliwość instalowania oprogramowania z windowsa .
2.Nie poznałem lepszej platformy pod SDR-a oczywiście nie obejdzie się bez dodatkowych DAC Smile
3.Potwierdzam wszystko co zamieścił Piotr a zarazem dziękuje za poruszenie tego tematu i mam nadzieję , ze będzie się sporo działo Smile

Uwaga na zasilacze dostarczane w starter kitach : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto...3#18111453
21-08-2020 23:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #3
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Mimo dość słabego zainteresowania możliwością implementacji SBC do naszych, krótkofalarskich celów, moje eksperymenty nadal trwają. Można już śmiało powiedzieć, że powstała nowa gałąź dla tej klasy komputerków i każdy ambitny producent chce mieć SBC w swej ofercie, nie wyłączając gigantów jak Intel czy Nvidia. To dobrze bo konkurencja wymusza stałe podnoszenie wymagań i osiągów dla oferowanych produktów, z drugiej zaś strony przyprawia o ból głowy potencjalnego nabywcę bo jak się wyznać i wybrać optymalny dla naszych zastosować model? Sądzę, że to dobre miejsce na podzielenie się swoimi refleksjami z użytkowania i sposobów rozwiązywania napotkanych problemów.
Moim wyborem jest popularna "Malinka" 4B z 4GB pamięci. Dlaczego? Z powodu bardzo dobrego stosunku cena/satysfakcja. Dodatkowym atutem jest bardzo duża rzesza użytkowników a co za tym idzie sporo informacji dostępnych w Internecie. Z tym zawsze trzeba się liczyć bo, zwłaszcza na początku, każda wątpliwość szybko przeradza się w problem a od tego już tylko krok do zniechęcenia i frustracji. Powiązane jest to dodatkowo z odmiennym i (jednak) ciągle mało popularnym systemem operacyjnym. Dlatego planuję nowy wątek o samodzielnym "krojeniu" systemu Raspberry Pi OS na bazie tego co oferuje repozytorium Fundacji. Dlaczego tak? Ano dlatego, że Raspberry Pi OS został zaprojektowany tak by zadowolić maksymalne spektrum użytkowników. Tak więc wyposażono go w pełne spektrum usług sieciowych, łatwy w obsłudze pulpit nawiązujący do przyzwyczajeń z popularnego systemu operacyjnego i gamę aplikacji, w tym edukacyjnych. Sprawia to, że powstał pewien zbędny dla nas balast, który można optymalizować bez szkody dla funkcjonalności systemu a dodatkowo uwypuklający jego pozytywne cechy.
Oczywiście to samo można w mniejszym lub większym stopniu powiedzieć o SBC innych producentów (osobiście przećwiczyłem jeszcze Rock Pi 4 z dyskiem SSD) ale generalnie rzecz w tym, że każdy współczesny system operacyjny zawiera pełną gamę usług i musi zarządzać peryferiami o ciągle rosnącej skali złożoności, co musi być uwzględnione w jego architekturze. Oczywiście dzieje się to kosztem jego złożoności i oczywiście objętości. Stąd próba odchudzenia i "skrojenia" pod nasze potrzeby. W założeniu jest umieszczenie SBC w radiu podobnie jak w innych komercyjnych produktach oferowanych na rynku dla amatorów.
Co o tym sądzicie?

Praktykujący teoretyk
23-06-2021 7:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KLIMA Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 15-09-2010
Post: #4
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Pytanie jest jedno - czy ten "overhead" w czymś przeszkadza? Bo może to odchudzanie i docinanie jest sztuką dla sztuki?
23-06-2021 23:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #5
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Jest taka odpowiedź - wytrych, która jest nadużywana w wielu sytuacjach: "to zależy". Czy to ma sens? To się okaże. podam przykład. Na co nam obsługa WiFi i Bluetooth skoro wiadomo, że Malinka będzie zamknięta w szczelnej radiowo obudowie i nie ma złącza antenowego, do którego można by podłączyć zewnętrzną antenę? A po co nam Avahi-daemon czy wygaszacz ekranu?
Oczywiście, trzeba zachować umiar i przećwiczyć konfiguracje bo dopiero "w praniu" mogą ujawnić się zalezności, które niekoniecznie widać na pierwszy rzut oka. Ale umówmy się, SBC nadal dysponują skromnymi zasobami i , moim zdaniem, warto się zastanowić co tak naprawdę potrzebujemy na pokładzie maszyny.

Praktykujący teoretyk
24-06-2021 6:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #6
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
(23-06-2021 7:58)SP9FKP napisał(a):  Mimo dość słabego zainteresowania możliwością implementacji SBC do naszych, krótkofalarskich celów, moje eksperymenty nadal trwają.Powiązane jest to dodatkowo z odmiennym i (jednak) ciągle mało popularnym systemem operacyjnym. Dlatego planuję nowy wątek o samodzielnym "krojeniu" systemu Raspberry Pi OS na bazie tego co oferuje repozytorium Fundacji.

Piotrze.Prawie rok wstecz była deklaracja,teraz są jakieś tam plany.
Być może to jest przyczyna słabego zainteresowania możliwościami implementacji SBC do radioamatorskich celów na forum.
Posiadam Raspberry Pi gdzieś na dnie szafy.Kiedyś trochę używałem ale do sensownego działania należy dodać klawiaturę,myszkę,zasilacz,monitor z HDMI lub dokupić dedykowany mały ekran ale to średnio wygodne rozwiązanie dla okularników.Wygodniej z laptopem,który ma w zasadzie wszystko co potrzebne,nie musi być nowy,używane są za cenę SBC jeśli nie potrzebujemy być modni i błyszczący.Nie wiem co mogłoby mnie skusić do używania maliny ale nie mówię nie,wszystko jest możliwe.

Wojc!o
26-06-2021 9:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7EZG Offline
Artur
***

Liczba postów: 187
Dołączył: 06-12-2015
Post: #7
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Tak czytam czytam, i mam sugestię.

Pamiętasz projekt rpiTX, a w konsekwencji program - chyba qtcsdr? Zabezpieczał wejście/wyście niskiej, komutację sygnałów. Wszystko to z pinu z GPIO, taniej karty dźwiękowej i RTLSDR.
Zawsze można na malinie zbudować cały transceiver.
Odbiornik jest - na KF nawet jeśli nie RTLSDR to chińskie klony RSP1. Filterki, wzmacniacz i można odbierać.
Wyjście? Można użyć tego rpiTX, odfiltrować to i dać na stopnie końcowe.
Komutacja? Mamy do dyspozycji kupę wolnych programowalnych pinów.

Taka luźna propozycja, od kilku lat nikt sie tego nie podjął.

SP7EZG/3 bo praca.

Pozdrawiam, Artur
10-03-2023 7:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości