Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EKD300 raz jeszcze...
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #1
EKD300 raz jeszcze...
Witam! Intrygują mnie te C MOSy na skali odbiornika. Dziadostwo po naprawie przecież drugi raz może się spalić... Dlatego chciałbym te płytkę poprawić i zrobić np. analogiczny układ na TTL ach. Macie jakiś pomysł? Lub nawet w oparciu o układ wyższej skali integracji , a le na pewno nie DDS ! Chociaż i taki eksperyment mi chodził po głowie. Po prostu ta "kręcioła" do strojenia powinna zostać , za to odczyt może być na innych wyświetlaczach np. zielonych a reszta na układach lub układzie pozwalającym wysterować tę syntezę jak należy z klawiatury i kręciołka. Jednak bez awaryjnych C MOSów archaicznego podtrzymania na bateryjce no i z DOBRZE ODKŁÓCONYM układem który np. nie śmieci w głośniku. Zauważcie że kiedy załączymy radio to zanim wbijemy częstotliwość w głośniku słychać syntezę. Ten stan nie znika po wejściu odbiornika w tryb pracy i jest to dalej! Owszem , w szumach pasma niknie ten warkot ale jednak jest!. Zauważyłem ze przyczyna może być zbyt blisko umieszczony potencjometr od wzmacniacza w.cz. nie podłączony kablem ekranowanym a zwykłą krosówką. TU JEST BYK! I to jak krowa! hi! Ten obwód ma dużą impedancje wejściową i zbiera na dzień dobry zakłócenia cyfrowe z układu sterowania syntezy a konkretnie z tych nieszczęsnych C MOSów. Badałem to oscyloskopem, porównałem to co jest na głośniku z tym co wychodzi z tych scalaków i okazuje się że to jest TO! Można by w zasadzie spróbować zamienić miejscami potencjometry w.cz i m.cz i podłączyć je kablami ekranowanymi. Powinno pomóc ale nie załatwi problemu latających śmieci po odbiorniku. Macie jakieś pomysły ?? Może warto się nad tym zastanowić? Bo np. wykonanie tego układu na mikroprocesorku... , czy wstawienie DDS,a... Podyskutujmy!
03-12-2017 12:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #2
RE: EKD300 raz jeszcze...
Przecież TTL są jeszcze bardziej awaryjne niż CMOS. Wymień CMOSy na jakiegoś porządnego producenta np. TI, NI i będzie po temacie.

Pzdr!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-12-2017 22:42 przez SQ9JXT.)
03-12-2017 22:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #3
RE: EKD300 raz jeszcze...
Mam pomysła. swego czasu SP2GPC z Rozłazina robił programatory w systemie BCD na UKF na pasmo 2 metry do murzynków. Trzeba by z Nim pogadać może by zrobił coś takiego również na KF. Tam było siedem cyfr, tu jest osiem, ale da się zrobić. E prom typu 2716 plus układy peryferyjne... muszę pokombinować.Smile Cool
04-12-2017 19:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #4
RE: EKD300 raz jeszcze...
No więc pomyślałem i po pewnym czasie dochodzę do wniosku że mozna by tę syntezę oryginalna wywalić i zastosować tam syntezę TROJAK według dwóch polskich krótkofalowców. Jakby się dobrze do tego zabrać to mozna by np. zmienić pierwszą posrtednią na 150,200 zamiast 70,200 i zrobic naprawdę porzadny odbiornik od 8 kHz do 150 MHz a w miejsce wywalonych płytek zamontować obwody wejściowe powyzej 30 MHz czyli sekcje obejmujące cały VHF od 30 MHz do 150 MHz a w tym pasma 50 MHz 70 MHz 144 MHz no i resztą np. airband. Ale najpierw muszę "na pająku podłaczyć tę syntezę w układzie oryginalnym bez wyprówania reszty. Zobaczę jakto chodzi... A co Wy Koledzy o takim projekcie myslicie??
27-01-2020 16:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7CLB Offline
Krzysztof
***

Liczba postów: 166
Dołączył: 05-04-2010
Post: #5
RE: EKD300 raz jeszcze...
No nie wiem czy kto spotkał, nieodzowny w każdym porządnym odbiorniku telekomunikacyjnym na pasma KF i UKF, filtr kwarcowy o częstotliwości 150MHz ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2020 20:14 przez SP7CLB.)
27-01-2020 19:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #6
RE: EKD300 raz jeszcze...
Tylko że EKD charakteryzuje się tym ze wszystkie filtracje ma na 200 kHz. Filtry od 6 kHz do 100Hz sa robione właśnie na tej częstotliwośći. Pierwsza pośrednia to tylko układ do oddalenia lustrzanki oraz do wykonania takiego parametru jakim jest "pole wzmocnienia" czyli Gain Bandwich. Na 150 MHz powinno być jeszcze lepiej bo częstotliwość wyższa no i kwarce mozna by ew. puścić w owertonie. Takie filtry sie robi, np. w murzynkach na 300 MHz pracuje filtr na 21,4 MHz a jest to owerton 10,7 MHz. Tu potrzebne beda komunikacyjne kwarce 75 MHz lub ich połówki. Czyli 37,5 MHz Typowe komunikacyjne kwarce. W dodatku rozstrzelone bo np. filtr oryginalny ma 10 kHz przenoszenia. Swego czasu robiłem taki roofing filter właśnie na 70,2 MHz i stosowałem kwarce 36, 100. dało radę tylko ze za wąski wyszedł i pola wzmocnienia nie uzyskałem. Pole wzmocnienia to iloczyn pasma przenoszenia razy wzmocnienie wszystkich stopni danego wzmacniacza. Dlatego ten filter nie moze być za wąski. Ja myślę że 15 kHz wystarczy.
27-01-2020 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7CLB Offline
Krzysztof
***

Liczba postów: 166
Dołączył: 05-04-2010
Post: #7
RE: EKD300 raz jeszcze...
Overton, to praca na nieparzystych harmonicznych x3, 5, 7, 9.
Kwarce dostępne w detalu mają częstotliwość podstawy max. 45MHz, tak więc w 3-cim overtonie mogą pracować na 135MHz (z pewną małą poprawką). Moim zdaniem wykonanie dostatecznie dobrego filtru kwarcowego overtonowego na tą częstotliwość jest bardzo trudne lub niemożliwe.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2020 22:03 przez SP7CLB.)
27-01-2020 22:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #8
RE: EKD300 raz jeszcze...
We wszystkich książkach i czasopismach technicznych jakie czytałem pisało, że owertony są nieparzyste, z nieco różną częstotliwością od dokłanej nieparzystej wielokrotności.

Nigdy nie słyszałem o parzystych owertonach, poproszę o jakieś namiary na wiedzę
27-01-2020 22:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #9
RE: EKD300 raz jeszcze...
No niekoniecznie, co do parzystych harmonicznych , istnieja generatory mogące takie drgania wytwarzać. No i zapewne isnieja metody uzycia takiego wariantu w filtrach . wspomniałem już o 21,4 czyli 2x 10,7 MHz. Poza tym, skoro cała filtracja i odśie tu jest dokonywany na 200 kHz to te 150 MHz na razie może być LC np. w wariancie o selektywności skupionej. Ja się nie upieram że musi to byc filtr kwarcowy. Rozmyślam po prostu bo z tym radiem będzie huk roboty. Najpierw musze sprawdzić jak oryginalny ukłąd pójdzie z Trojakiem... Reszta jest póki co milczeniem
28-01-2020 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #10
RE: EKD300 raz jeszcze...
Generator wytwarzający parzystą harmoniczną to zupełnie coś innego niż genertor owertonowy.
Zupełnie inna zasada działania.
W generatorze owertonowym generator pracuje bezpośrednio na częstotliwości owertonu. Częstotliwość podstawowa kwarcu jest tam nieobecna.

Są rzeczywiście generatory z jednoczesnym powielaniem i mogą pracować na dowolnej (na ile się da przy rozsądnej amplitudzie) harmonicznej, a ściśle rzecz biorąc pracujące na częstotliwości podstawowej i zawierające dodatkowy obwód rezonansowy wydzielający od razu w generatorze tą harmoniczną. Punkt pracy takiego generatora powinien być tak ustawiony, aby generator od razu wytwarzał właściwe harmoniczne.

Zasadnicza różnica pomiędzy generatorem owertonowym, a generatorem z jednoczesnym powielaniem jest taka, że w tym drugim częstotliwość podstawowa kwarcu jest obecna w przebiegu wyjściowym i uzyskanie czystego sygnału wymaga dobrego filtrowania, a w generatorze owertonowym generator daje czysty przebieg.
Generatory owertonowe mogą pracować tylko i wyłącznie na częstotliwościach zbliżonych do nieparzystych harmonicznych.
Nie istnieją generatory i owertony parzyste...

Filtr 21,4MHz jezst zbudowany z kwarców pracujących na częstotliwości podstawowej, a nie drugiej harmonicznej. Osobiście rozbierałem takie filtry i wykorzystywałem kwarce 21,4MHz w transwerterach służących do dodania pasma 7MHz do TRXów dwupasmowych na 3,5 i 14MHz.
28-01-2020 23:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości