Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SW40+ Transceiver CW (SmallWonderLabs)
SQ6RGK Offline
Łukasz
*

Liczba postów: 17
Dołączył: 22-02-2010
Post: #1
Thumbs Up SW40+ Transceiver CW (SmallWonderLabs)
Cześć,

Pozwolę sobie nieśmiało zadebiutować na tym forum.
Od kilku tygodni jestem uczestnikiem kursu titawy i postanowiłem, że jak w końcu się nauczę, to miło by było „potrenować” na czymś małym złożonym samodzielnie.
Przeglądając wiele forów i stron WWW trafiłem na firmę (chyba rodzinną Dodgy) SmallWonderLabs http://smallwonderlabs.com/
Mają w ofercie proste transceivery jednopasmowe o nazwie SW+ i sprzedają je w postaci kitu. Cena wydaje się być dosyć rozsądna (już widzę gromy na moją głowę Big Grin), opinie wyśmienite (http://www.eham.net/reviews/detail/187) – dałem się namówić.
Zamówienie przez internet poszło łatwo, płatność kartą i po sprawie.
Paczka przyszła w tempie ekspresowym (2 tygodnie) i o dziwo uszła uwadze celników Tongue
W środku była płytka, wszystkie elementy – oraz pismo od Dave’a (K1SWL) że jest mu przykro, ale obudowę dośle mi za dwa tygodnie, bo jego podwykonawcy się nie wyrobili. W tym czasie mam sobie składać elektronikę. Kurcze – myślę – solidna firma.
Pudełko przyszło, po dwóch tygodniach, na koszt nadawcy - zdecydowanie solidna firma Smile
Montaż całości to czysta przyjemność. Dokumentacja nie jest szczególnie rozbudowana, ale przy zachowaniu odrobiny staranności nie można się pomylić. Najprzyjemniejsze jest to, że dostajemy w zestawie WSZYSTKO - od najmniejszej śrubki, nóżki do obudowy, poprzez druty nawojowe, rdzenie, złącza, kabelki, gałki, duperelki, itd. itp. Uważam, że jest to duży komfort, gdyż w zestawie jest trochę elementów „trudno kupowalnych” w ilościach mniejszych niż 10tys. szt. Big Grin
Całość ruszyła „od kopa” – jak to się mówi w slangu motocyklowym – czyli bez poprawiania i niepotrzebnego kombinowania (farciarz – ciekawe co by zrobił, jakby nie chciało działać Big Grin.
Włożenie zmontowanej płytki w obudowę to już formalność – wszystko gotowe, powiercone, opisane, wersja dla leniwca Smile
Ponieważ na razie jestem na etapie literek „f” i „q” nie dałbym rady przeprowadzić titanego QSO. W tym celu „wynająłem” Big Grin telegrafistę i poprosiłem o przetestowanie zestawu. Na antenach klubowych SP6ZDA udało się z „marszu” zrobić łączność z Białorusią i Holandią.
Fajowo!
Trochę dodatkowych informacji:
- Dokumentacja w całości po angielsku
- Moc wyjściowa ok. 4-5W (mierzona dwoma różnymi miernikami, które nie bardzo nadają się do pomiaru mocy QRP. Autor podaje 2,5W Big Grin
- Zamówiony zestaw pokrywa cały zakres CW 40m (są dostępne wersje na inne pasma)
- Przestrajanie potencjometrem + warikap MV1662
- Mieszacze 3xSA612
- Pośrednia na 4MHz – filtr na trzech kwarcach
- Tranzystor wyjściowy 2SC2166
- Tor m.cz. na wzm. op. NE5532
- Zasilanie 12-15V / 500mA max
- Do uruchomienia potrzebujemy lutownicy, zasilacza, multimetru, transceivera lub miernika częstotliwości.

Podsumowanie.
Polecam zestaw początkującym składaczom. Konstrukcja jest sprawdzona (powstała w latach 90-tych) i była budowana setki razy przez wielu krótkofalowców. W necie można znaleźć dziesiątki pomysłów usprawnień tego ustrojstwa – więc droga dla dłubaczy stoi otworem. Sam już kombinuję nad cyfrową skalą. Może FK2007 od Waldka? (http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Co...ge&pid=44)

Załączam kilka fotek. Nie jestem pracownikiem Nokii, telefon jest tylko dla uchwycenia skali. Tongue

Pozdrawiam
Łukasz


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage
23-02-2010 21:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #2
RE: SW40+ Transceiver CW (SmallWonderLabs)
(23-02-2010 21:58)sq6rgk napisał(a):  [...] już kombinuję nad cyfrową skalą. Może FK2007 od Waldka? [...]

Kurczę, Łukasz, to jest tak ładnie zrobione i zgrabnie zapakowane w obudowę, że aż szkoda by było psuć jakimiś dodatkami Big Grin
Może zostaw jak jest, a FK2007 użyj np. do Libry Włodka SP5DDJ - będzie kolejna konstrukcja!
Układ FK2007 do tego właśnie został wymyślony: kiedy zbudowałem sobie Aquariusa i brakowało mi skali+klucza Rolleyes
Teraz mam "rozgrzebany" kolejny tego typu układ - znów jako dodatek do prostych urządzeń QRP, ale bardziej zaawansowany,
z graficznym wyświetlaczem sterowaniem syntezy itd. - ale ciągle brakuje mi... hmm... "weny", żeby to dokończyć... Blush
Moze chociaż zdążę coś pokazać (choćby prototyp...) na tegorocznym spotkaniu czeskiego QRPClubu w Chrudim (to już 20 marca !)
24-02-2010 23:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6RGK Offline
Łukasz
*

Liczba postów: 17
Dołączył: 22-02-2010
Post: #3
RE: SW40+ Transceiver CW (SmallWonderLabs)
Masz rację. Broń Boże, nie zamierzam ciąć tej obudowy. Profanacja! Angry
Sprzęt jest przygotowywany do SOTA - więc każdy gram się liczy Smile
Ten egzemplarz (40m) pozostaje bez zmian.

Libra powoli dojrzewa, odbiornik już chodzi - zabieram się za nadajnik. Mam jeszcze kłopot z częstotliwością BFO - ale myślę że zwalczę temat.
Synteza będzie do Libry, albo do kolejnego qrp, przeznaczonego na wyższe pasma.

Słońce się uaktywnia - chyba warto składać coś na więcej herców Tongue
Pażywiom - uwidim Big Grin

Tak czy inaczej muszę morsika trenować bo bez tego użyteczność pudełka zerowa Undecided

Pozdrawiam
Łukasz
25-02-2010 0:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5LNO Offline


Liczba postów: 2
Dołączył: 14-09-2009
Post: #4
RE: SW40+ Transceiver CW (SmallWonderLabs)
Moja historia jest bardzo podobna. Też uważam się za bardzo początkującego, umiem jedynie lutować (jak początkujący) i mam małe pojęcie o radiotechnice. Szukałem na forach urządzenia, które dawałoby satysfakcję i pozwalało się zmontować dyletantowi.
Uruchomić pomógł mi Marcin SP5JNW, TRX odezwał się praktycznie natychmiast po włączeniu. Mogę go polecić dla tych, którzy zaczynają przygodę. A oto on:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/b_F...directlink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-03-2010 12:51 przez SQ5LNO.)
23-03-2010 12:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości