Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #1
Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
Witam
Na razie w zakresie fal ultrakrótkich interesuje mnie prawie wyłącznie odbiór (bo nie mam radia) - co oczywiście pociąga za sobą budowę anten (różnego typu).
Na KF mam NWT7, VK5JST i różne inne patenty.
Jak najprościej i tanio (bez inwestycji w drogie układy) sprawdzić antenę? Do głowy przychodzi mi np. urządzenie zwane mostkiem szumów - da się coś takiego wykonać na 2m (o 70cm raczej nie myślę...)? Nie mam tu na myśli mierników czyli przyrządów pomiarowych o dokładności do 1% tylko raczej wskaźniki (czyli 15% jest ok Smile)

Pozdrawiam
04-05-2016 10:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5RWU Offline
Qyon
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 15-12-2012
Post: #2
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
Nie wiem, czy to podpada pod definicję taniości: http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-tutorial-...se-source/

Łukasz
05-05-2016 15:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #3
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
To zrodlo szumu nie nadaje sie do niczego.

Najprosciej i najtaniej to poprosic kogos kto ma sprzet pomiarowy Smile Macie w SP5 przeciez troche sprzetu Tongue

pz
05-05-2016 20:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #4
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
No tak tak... Ale to grupa HM Smile
Czemu jest do kitu? Gdzieś wyczytałem ze (w tym generatorze, co jest wadą) szumy szybko spadają z częstotliwością.
Jakiś lepszy (ze schematem)?
Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2016 0:22 przez SQ5KVS.)
06-05-2016 0:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9RQA Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 369
Dołączył: 30-09-2009
Post: #5
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
Może tak jak tutaj:
http://epaper.szczecin.hamradio.pl/pdfy/...sp1vdv.pdf
06-05-2016 8:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6VGX Offline
Tomek
***

Liczba postów: 108
Dołączył: 03-11-2012
Post: #6
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
hmm a ja sie zapytam co znaczy tanio Wink Jak sie nie mysli o 70cm to praktycznie w cenie takiego NA200/NWT200... jak cena za DDS-a w okolicach 100zl to duzo to hmm od biedy zamiast ddsa mozna jakies vco pracujace w waskim zakresie i sterowane DAC-em... z ograniczeniami to byle generator w.cz. z odczytem + sonda + kartka papier...

Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
06-05-2016 11:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #7
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
W 100zł ciężko będzie coś porządnego. Lepszy dobry generator szumów niż słabe vfo który przyprawia o zgrzytanie zębów.
Na początek skupmy się może na generatorze szumów. Ktoś ma jakiś prosty projekt? Ja wczoraj wykonałem jeden na 2x bfr90A z szuflady. Szumi ale bez przesady.
Pytanie do znawców - jaka jest impedancja dla szumów na zaciskach takiej diody albo złącza B-E pracującego jak zener? zależy od prądu, to oczywiste, ale są to pojedyncze omy, dziesiątki czy setki omów?
06-05-2016 12:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #8
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
Tak, lepsza jest porzadna glowica szumowa. Schemat jest banalnie prosty - ot diodka zenera, ogranicznik pradu, tlumik i to wszystko Tongue
Cena zazwyczaj pięćset plus (dolarow oczywiscie) Wink
No i to nie jest sprzet do pomiaru anten, a odbiornikow, wzglednie filtrow.

Poziom szumu z generatora (czy normalnego czy chinskiego) bedzie na tyle maly, ze nie przeprowadzisz wiarygodnie pomiarow. Dolozysz 4-5 stopni wzmocnienia to uklad zacznie sie rozjezdzac czestotliwosciowo.

Jesli chcesz cos samemu budowac to NWT-4000.
Ja kupilem ten chinski analizator widma do 4,4 GHz, dorobilem sonde (poszedlem na leniwca i kupilem od SV1AFN i tylko podlaczylem) i juz. Mostek do pomiaru SWR mozesz sobie zrobic banalnie prosto i uzywac. Jacek SP1CNV ostatnio robil proby z mostkami w bardzo prostych wykonaniach i pracowaly spokojnie do 2,5 GHz...

pz
06-05-2016 19:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6VGX Offline
Tomek
***

Liczba postów: 108
Dołączył: 03-11-2012
Post: #9
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
@sq5kvs

hmm mowiac o okolicach 100zl mowie o dds od Analog Devices np. z nwt200... (ostatnio w Niego za ad9951 placilem 98zl netto) jak za cienki no to hm... na wyzsze czestotliwosci owszem dds sporo wiecej koszruje. Ale skoro na kf wystarcza taki z nwt7 to dlaczego niby ma byc kiepski wspomniany ad9951 ?

Ewentualnie taniej mozna sie opierac o rozwiazanie z tego NWT-4000...

no i dalej nie wiem co znaczy tanio dla jednego to 10zl dla inego 1000zl... Uproszczonego max6 mozna spokojnie zrobic grubo ponizej 1000zl jak sie pokombinuje (np. poprosi znajomego studenta by zamowil sample na uczelnie)..

Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2016 21:11 przez SP6VGX.)
06-05-2016 21:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6KY Offline


Liczba postów: 9
Dołączył: 24-06-2009
Post: #10
RE: Jak (tanio) mierzyć anteny UKF?
Witam Kolego Karolu
Do pomiaru anten VHF proponuję odwzorować MFJ-249/259.Schemat jest w internecie .Raptem jest to pięć tranzystorów , stabilizator 5V i jeden wzmacniacz operacyjny poczwórny.Uruchomienie jest proste. Skalę częstotliwości można zrobić mechaniczną .Potrzeba tylko dwa lub jeden wskaźnik pomiarowy wychyłowy. Potrzebny jest przełącznik obrotowy dwie sekcje , sześć pozycji lub wykonać analizator tylko na jeden zakres bez przełącznika .
U mnie działa dobrze pomiary są powtarzalne , koszt niewielki.
Generator szumu polecam wykonać na diodzie próżniowej 2D2C produkcji radzieckiej , jedyny problem napięcie anodowe 130V i napięcie grzejnika 1,25V przy prądzie 1,5A.Szum jest od pojedynczych kHz do około 1GHz.
Dioda jest osiągalna na znanym portalu aukcyjnym .Generatory na diodach zenera się chowają.
W razie problemów chętnie pomogę.
Pozdrawiam SQ6KY Zbyszek
08-05-2016 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości