Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 6 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #81
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Panowie.

Tu nie chodzi o wyższość świąt takich nad innymi, ogólnie fajnie jest porozmawiać z ludźmi którzy czują temat, bo się człowiek sporo uczy.
Stąd moje pytania. Ogólnie ja plan zrealizowałem w 99%. Pokazałem że dłubanie w arduino na przykładzie budowy syntezera to czysta przyjemność dłubania w kodzie.
Że można to robić w miarę przejrzyście i nie jest to jakaś wiedza niedostępna .Przy okazji wyszło coś co do jedno pasmowego TRX-a można wrzucić już teraz. I jest to coś co każdy zainteresowany pod swoją konstrukcję może łatwo dopasować.

Jeśli chodzi o rozwój każdy sam podejmuje decyzje co rozwijać i w którym iść kierunku.

Grunt to dobra zabawa a ja ją miałem pisząc te kawałki kodu.

...przede wszystkim nie zakłócać...
23-10-2014 13:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6AUO Offline
Andrzej
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: 20-09-2009
Post: #82
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Ja wyciąłem z K-2 TRx jednopasmowy.Zastosowałem dds Jarka SP3SWJ.Jest tam cała gala wodotrysków.Tylko po co ?
W ubiegłym roku zastosowałem dds-a od "Rysio". Po rocznej eksploatacji uznałem 2 wady.
Brak rit-a, oraz brak opisu s-metra.
W Złomku jest pięknie opisany s-metr .Pięknie go widać, Łatwo odczytać wartość.
Jeszcze ładniej widać wartość częstotliwości.
Brakuje tylko Rit-a.Miałem już taką sytuację ganiania Bartka za K-2, albo odwrotnie.
Czy to będzie -5 jednostek od zera w lewo +5jednostek w prawo,czy jeszcze jakoś inaczej, to nie ma znaczenia.
Ważne żeby był. Bo cały czas była mowa o dds do urządzenia jednopasmowego. Dodam,że mam też jednopasmowe urządzenia :przerobione us5msq, husarek,
Czyli prosty ale wyposażony w niezbędne funkcje i ładny DDS.
A Złomek na taki wygląda.
Dodam,że też interesuje mnie ostatni tręd z kolorowym wyświetlaczem. Mam 2,8 cala i stm32f407.Ale to później.

Andrzej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2014 14:19 przez SP6AUO.)
23-10-2014 14:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #83
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Ok pomówmy o praktycznej implementacji RIT, bez dodatkowego encodera.
Musimy mieć sygnalizację kiedy jest wciśnięty klawisz PTT czyli w zasadzie możemy mieć przepięty PTT przez procesor jedno wejście jedno wyjście, przyda się też do na przykład wyłączenia możliwości nadawania poza pasmem.
I teraz tak jak mamy ustawić wartość RIT w sensie co i jak naciskać, a może poprostu skorzystajmy z potencjometra na przykład 10k liniowy? Wpięty na wejście analogowe będzie ładnie działał i będzie aktywny tylko w momencie gdy włączymy funkcję.
Zaproponujcie jakieś rozwiązania.

...przede wszystkim nie zakłócać...
23-10-2014 14:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6AUO Offline
Andrzej
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: 20-09-2009
Post: #84
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
W m0nka jest tak: encoder ząbek w prawo F + 20Hz do góry. Encoder ząbek w lewo F -20Hz w dół.Nastawa jest od -50 do+50.
PTT z we i wy też by się przydał.Można mieć wtedy mikrofon wolnostojący.

Andrzej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2014 15:06 przez SP6AUO.)
23-10-2014 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #85
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Andrzej no tak ale jakto jest, uruchamiasz RIT-a i encoder pracuje jako RIT? A jak wyłączysz RIT-a wracasz do pracy enkoderem a wartość RIT jest zerowana? Ogólnie pytam bo się zastanawiam jak najwygodniej to będzie pod względem obsługowym. Dzisiaj wrzucę moja propozycję jak to obsłuzyć, bo mam pewien pomysł. Co do PTT syntezer musi mieć informację czy radio nadaje czy nie, by wysyłać do DDS-a częstotliwość z RIT lub bez niej, a jeśli będzie miał dodatkowo wyjście PTT to można ograniczać częstotliwości nadawcze do zakresu naszych pasm.

...przede wszystkim nie zakłócać...
23-10-2014 15:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6AUO Offline
Andrzej
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: 20-09-2009
Post: #86
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Już spieszę z opisem.
Jest dodatkowy niezależny encoder który przy nadawaniu jest blokowany lub wyłączany (nie da się zmienić nastawy przy włączonym PTT)

Andrzej
23-10-2014 15:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9NJE Offline
Przemek
**

Liczba postów: 92
Dołączył: 23-03-2010
Post: #87
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
A może tak: krótkie wciśnięcie przycisku włącza/wyłącza RIT, a kiedy przytrzymamy wciśnięty klawisz enkoder zmienia częstotliwość RIT?

Wejście/wyjście PTT w mikrokontrolerze można tez wykorzystać przy sterowaniu jakąś gadaczką.

Przemek SQ9NJE
http://www.sq9nje.pl
23-10-2014 17:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #88
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Najpierw dwie godziny kombinowałem z pokrętłem na potencjometrze i ogólnie po wielu testach myślę sobie ze to ślepy zaułek. Nie da się tego sensownie uruchomić.
Zatem wersja 1.0.9 poszła do kosza
Kolejne kilka godzin i w wersji 1.0.10 obsługa RIT jest zaimplementowana za pomocą enkodera.

Klawisz RIT jest trzy-stanowy i przełącza cyklicznie:

RIT - off
RIT - on, encoder ustawia RIT
RIT - on, encoder działa z VFO

Wartość kroku RIT to parametr, mozna zmienić w konfiguracji, tak samo jak maksymalna dopuszczalna wartość RIT-a

Kod:
const long rit_range = 2000;                 //zakres pracy RIT +/- podana wartość, domyślnie 2000Hz
const long rit_step = 50;                    //krok działania RIT-a domyślnie 50Hz

W załączeniu kod po poprawkach

Kod:
//**************************************************​**********************//
// Złomek - kumpel Heńka, projekt pogladowy obsługi DDS AD9850,
// wyświetlacza nokii 5110 i jakiegoś enkodera.
// Projekt otwarty http://sp-hm.pl/thread-2164.html
// SQ9MDD - początkowy szkielet programu v 1.0.0 - 1.0.5
// SP6IFN - przejście na bibliotekę graficzną i parę zmian 1.0.5 s-metr
// S_____ -
//
//**************************************************​**********************//
/* CHANGELOG (nowe na górze)
2014.10.23 - v.1.0.10 dodana obsługa PTT i RIT --uff to wcale nie było proste ;) mam nadzieję że nie zagmatwałem kodu
2014.10.23 - v.1.0.9 wersja nieudana poszła w kosz (RIT na potencjometrze)
2014.10.21 - v.1.0.8 dodałem możliwość pracy jako GEN lub SDR czyli dowolny mnożnik częstotliwości od 1 w zwyż,
patrz opcje konfiguracji, dodałem alternatywny sposób przeskalowania SP9MRN, zakomentowane można użyć zamiast MAP
2014.10.20 - v.1.0.7 zmiana kierunku zmiany kroku syntezy, alternatywny sposób przeskalowania s-metra(sugestia SP9MRN)
2014.10.20 - v.1.0.6 przepisany sposób wyświetlania danych (pozostał jeden znany bug do poprawki)
wyczyszczone komentarze, dodanie s-metra według pomysłu Rysia SP6IFN
2014.10.20 - v.1.0.5 wymiana biblioteki wyświetlacza LCD
2014.10.19 - v.1.0.4 wprowadzamy pośrednią kilka zmiennych do sekcji konfiguracji
drobne czyszczenie kodu, poprawki w komentarzach
2014.10.15 - v.1.0.3 limit czestotliwości górnej i dolnej
prprzeniesienie wysyłania częstotliwości do DDS do osobnej funkcji
2014.10.14 - v.1.0.2 zmiana kroku syntezy
2014.10.12 - początek projektu wspólnego na sp-hm.pl
wymiana biblioteki wyświetlacza lcd na LCDD5110 basic
2014.05.22 - pierwsza wersja kodu warsztaty arduino w komorowie.  
*/
//**************************************************​**********************//

//podłączamy bibliotekę syntezera
#include <AH_AD9850.h>

//podłączamy bibliotekę enkodera
#include <RotaryEncoder.h>;

//podłączamy bibliotekę do obsługi wyświetlacza
#include <LCD5110_Graph.h>

//inicjalizujemy komunikację z syntezerem
//syntezer   - arduino
//CLK        - PIN 8
//FQUP       - PIN 9
//BitData    - PIN 10
//RESET      - PIN 11
AH_AD9850 AD9850(8, 9, 10, 11);

// inicjalizujemy wyświetlacz
// lcd    - arduino
// sclk   - PIN 7
// sdin   - PIN 6
// dc     - PIN 5
// reset  - PIN 3
// sce    - PIN 4
LCD5110 myGLCD(7,6,5,3,4);
extern uint8_t TinyFont[];          //czcionka z biblioteki.....dodałem małe fonty (SP6IFN)
extern uint8_t SmallFont[];         //czcionka z biblioteki
extern uint8_t MediumNumbers[];     //czcionka z biblioteki

//inicjalizujemy enkoder
//AO - w lewo
//A1 - w prawo
//nalezy pamiętać o kondensatorach (100nF) pomiędzy liniami encodera a masą
RotaryEncoder encoder(A0,A1,5,6,1000);  

//**************************************************​**************************************************​*************************
//zmienne do modyfikacji każdy ustawia to co potrzebuje
const int step_input = A2;                   //wejście do podłączenia przełącznika zmiany kroku
const int s_metr_port = A5;                  //wejście dla s-metra
const int rit_swich_input = 2;               //wejście do uruchamiania funkcji RIT
const int ptt_input = 12;                    //wejście PTT procesor musi wiedzieć czy nadajemy czy odbieramy by zrealizować RIT-a
const int kontrast = 70;                     //kontrast wyświetlacza
const int pulses_for_groove = 2;             //ilość impulsów na ząbek enkodera zmienić w zależności od posiadanego egzemplarza
const long low_frequency_limit = 3500000;    //dolny limit częstotliwości
const long high_frequency_limit = 7200000;   //górny limit częstotliwości
const long start_frequency = 3715000;        //częstotliwość startowa
const long posrednia = -8000000;             //częstotliwość pośredniej, każdy dobiera swoją w zależności od konstrukcji radia
const int tryb_pracy = 0;                    //tryby pracy: 0-pośrednia, 1-generator, 2-lub wyżej, mnożnik razy 2 lub więcej
long step_value = 1000;                      //domyślny krok syntezy
const long s_metr_update_interval = 100;     //interwał odświeżania s-metra w msec
const long rit_range = 2000;                 //zakres pracy RIT +/- podana wartość, domyślnie 2000Hz
const long rit_step = 50;                    //krok działania RIT-a domyślnie 50Hz
//**************************************************​**************************************************​*************************

//zmienne wewnętrzne pomocnicze,
//jeśli nie trzeba proszę nie modyfikować
char buffor[] = "              ";            //zmienna pomocnicza do wyrzucania danych na lcd
long frequency = start_frequency;            //zmienna dla częstotliwości, wstawiamy tam częstotliwość od której startujemy
int enc_sum = 0;                             //zmienna pomocnicza do liczenia impulsów z enkodera
long s_metr_update_time = 0;                 //zmienna pomocnicza do przechowywania czasu następnego uruchomienia s-metra
long frequency_to_dds = 0;                   //zmienna pomocnicza przechowuje częstotliwość którą wysyłam do DDS-a
int rit_state = 0;                           //stan RIT-a 0-rit off, 1-rit on, 2-rit on enkoder odchyłkę rit
boolean ptt_on = false;                      //stan przycisku PTT
boolean last_ptt_state = false;              //poprzedni stan PTT potrzebne do wykrywania zmianu stanu PTT
long rit_poprawka = 0;                       //domyślna wartość poprawki

//funkcja do obsługi wyświetlania zmiany częstotliwości
void show_frequency(){
  long f_prefix = frequency/1000;                  //pierwsza część częstotliwości dużymi literkami
  long f_sufix = frequency%1000;                   //obliczamy resztę z częstotliwości
  sprintf(buffor,"%05lu",f_prefix);                //konwersja danych do wyświetlenia (ładujemy częstotliwość do stringa i na ekran)
  myGLCD.setFont(MediumNumbers);                   //ustawiamy czcionkę dla dużych cyfr  
  myGLCD.print(buffor,1,13);                       //wyświetlamy duże cyfry na lcd
  sprintf(buffor,".%03lu",f_sufix);                //konwersja danych do wyświetlenia (ładujemy częstotliwość do stringa i na ekran)
  myGLCD.setFont(SmallFont);                       //ustawiamy małą czcionkę
  myGLCD.print(buffor,60,22);                      //wyświetlamy małe cyfry na lcd
  if(rit_state == 1){                              //jeśli RIT jest włączony
    sprintf(buffor,"%05lu",abs(rit_poprawka));     //przygotowujemy bufor z zawartością aktualnej wartości RIT
    myGLCD.print(buffor,CENTER,2);                 //drukowanie na lcd
    if(rit_poprawka < 0){                          //obsługa znaku poprawki RIT jeśli mniejsza niż 0
      myGLCD.print("-",27,2);                      //drukujemy minus
    }else if(rit_poprawka > 0){                    //jeśli większa niż zero to
      myGLCD.print("+",27,2);                      //drukujemy plus
    }                                        
    else{
      myGLCD.print("0",27,2);                      //jeśli poprawka zerowa wrzucam zero zamiast plusa czy minusa
    }
  }
  myGLCD.update();                                 //wysyłamy dane do bufora wyświetlacza
}

//funkcja do wyświetlania aktualnego kroku syntezera za pomocą podkreślenie odpowiedniej cyfry
void show_step(){      
       myGLCD.clrLine(0,31,83,31);          //czyszczę cała linię gdzie wyświetlam podkreślenie
       myGLCD.clrLine(0,32,83,32);          //czyszczę druga linię tak samo podkreśliniki są grube na dwa piksele
  switch(step_value){                       //przełącznik reaguje na bieżącą wartość kroku syntezy
     case 100:
        myGLCD.drawLine(69, 31, 82, 31);    //pokreślam 100Hz
        myGLCD.drawLine(69, 32, 82, 32);    //pokreślam 100Hz
     break;
    case 1000:
        myGLCD.drawLine(51, 31, 59, 31);    //pokreślam 1kHz
        myGLCD.drawLine(51, 32, 59, 32);    //pokreślam 1kHz      
    break;
    case 10000:
        myGLCD.drawLine(39, 31, 47, 31);    //pokreślam 10kHz
        myGLCD.drawLine(39, 32, 47, 32);    //pokreślam 10kHz      
    break;
    case 100000:
        myGLCD.drawLine(27, 31, 35, 31);    //pokreślam 100kHz
        myGLCD.drawLine(27, 32, 35, 32);    //pokreślam 100kHz      
    break;    
  }
myGLCD.update();  //jak już ustaliliśmy co rysujemy to wysyłamy to do LCD
}

//funkcja ustawiająca częstotliwość DDS-a
void set_frequency(int plus_or_minus){
  if(rit_state == 2 || rit_state == 0){                                            //jeśli nie obsługuję RIT-a to manipuluje częstotliwością
    if(plus_or_minus == 1){                                                        //jeśli na plus to dodajemy
      frequency = frequency + step_value;                                          //częstotliwość = częstotliwość + krok    
    }  
    else if(plus_or_minus == -1){                                                  //jeśli na minus to odejmujemy
      frequency = frequency - step_value;                                          //częstotliwość = częstotliwość - krok    
    }
  }
  if(rit_state == 1){                                                              //jesli obsługuję rita
    if(plus_or_minus == 1){                                                        //jeśli na plus to dodajemy
      rit_poprawka = rit_poprawka + rit_step;                                      //częstotliwość = częstotliwość + krok    
    }  
    else if(plus_or_minus == -1){                                                  //jeśli na minus to odejmujemy
      rit_poprawka = rit_poprawka - rit_step;                                      //częstotliwość = częstotliwość - krok      
    }
  rit_poprawka = constrain(rit_poprawka,-rit_range,rit_range);                     //limitujemy poprawkę RIT do wartości z konfiguracji
}
  int poprawka = 0;                                                                //lokalna zmienna pomocnicza
  if(rit_state != 0 && ptt_on == false){                                                              //jeśli jesteśmy w trybie włączonego RIT-a
    poprawka = rit_poprawka;                                                       //lokalna zmienna pomocnicza przyjmuje
  }
  frequency = constrain(frequency,low_frequency_limit,high_frequ​ency_limit);       //limitowanie zmiennej częstotliwości tej na wyświetlaczu
  if(tryb_pracy == 0){                                                             //zmiana trybu pracy syntezy 0 - pośrednia
    frequency_to_dds = abs(posrednia + frequency + poprawka);                      //a tutaj obliczam częstotliwość wynikową dla pracy w trybie pośredniej + ew.poprawka z RIT
  }else{                                                                           //tryby pracy 1 - mnożnik * 1 generator lub 2 i więcej mnożnik
    frequency_to_dds = (frequency + poprawka) * tryb_pracy;                        //mnożymy częstotliwość przez tryb pracy no i pamiętamy o poprawce
  }
  AD9850.set_frequency(frequency_to_dds);                                          //ustawiam syntezę na odpowiedniej częstotliwości  
  Serial.println(frequency_to_dds);
}

//wskaźnik s-metra by nie przeszkadzał w pracy enkodera zrobiony jest na pseudo współdzieleniu czasu.
//każdorazowe wykonanie tej funkcji przestawia czas następnego jej wykonania o czas podany w konfiguracji domyślnie 100msec
void show_smetr(){                                
  if(millis() >= s_metr_update_time){                              //sprawdzam czy już jest czas na wykonanie funkcji
     myGLCD.clrLine(1, 45, 83, 45);                                //czyścimy stare wskazanie s-metra linia pierwsza
     myGLCD.clrLine(1, 46, 83, 46);                                //czyścimy stare wskazanie s-metra linia druga
     int s_value = analogRead(A5);                                 //czytamy wartość z wejścia gdzie jest podpięty sygnał s-metra
     int s_position = map(s_value,0,1023,1,83);                    //przeskalowuję zakres z wejścia analogowego na szerokość wyświetlacza
     //int s_position = (s_value*10)>>7;                           //alternatywny sposób przeskalowania SP9MRN
     myGLCD.drawLine(1, 45, s_position, 45);                       //rysuję nową linię wskazania s metra
     myGLCD.drawLine(1, 46, s_position, 46);                       //rysuję nową linię wskazania s metra
     myGLCD.update();                                              //wysyłam dane do bufora wyświetlacza
     s_metr_update_time = millis() + s_metr_update_interval;       //ustawiam czas kolejnego wykonania tej funkcji
  }
}

//funkcja która obsługuje klawisz RIT-a
void rit_swich(){
myGLCD.setFont(SmallFont);
switch(rit_state){
  case 1:  //rit aktywny, enkoder steruje wartoscią RIT-a
     myGLCD.drawLine(28, 0, 57, 0);      //pokreślam wartość RIT
     myGLCD.drawLine(28, 10, 57, 10);    //pokreślam wartość RIT
     myGLCD.drawLine(72,0,83,0);         //podkreślam oznaczenie rit
     myGLCD.drawLine(72,8,83,8);         //podkreślam oznaczenie rit
     show_frequency();  
  break;
  case 2:  //rit aktywny, enkoder steruje częstotliwością
     myGLCD.clrLine(28, 0, 57, 0);       //pokreślam wartość RIT
     myGLCD.clrLine(28, 10, 57, 10);     //pokreślam wartość RIT
     myGLCD.drawLine(72,0,83,0);         //podkreślam oznaczenie rit
     myGLCD.drawLine(72,8,83,8);         //podkreślam oznaczenie rit    
  break;
  case 0:  //rit nie jest aktywny
     myGLCD.clrLine(28, 0, 57, 0);          //anauluję podkreślenie wartości RIT
     myGLCD.clrLine(28, 10, 57, 10);        //anauluję podkreślenie wartości RIT
     myGLCD.clrLine(72,0,83,0);             //anuluję oznaczenie rit
     myGLCD.clrLine(72,8,83,8);             //anuluję oznaczenie rit
     sprintf(buffor,"     ",rit_poprawka);  //czyszczę miejsce po wartości RIT gdy pracujemy bez niego
     myGLCD.print(buffor,CENTER,2);  
  break;
}
  myGLCD.update();
  set_frequency(0);
}

//sygnalizacja PTT (sygnalizacja to skutek uboczny dla RIT-a musimy wiedzieć czy odbieramy czy nadajemy)
void ptt_switch(){
  myGLCD.setFont(TinyFont);                //ustawiam małą czcionkę
  if(last_ptt_state != ptt_on){            //sprawdzam czy zmienił się stan PTT jeśli tak to robię update na LCD
    if(ptt_on == true){                    //jeśli TX
       myGLCD.print("T", 0,2);             //to zapalamy T do TX
    }else{                                 //jesli RX
       myGLCD.print("R", 0,2);             //zapalamy R do RX
    }
    myGLCD.update();                       //wyrzucam do bufora wyświetlacza
    set_frequency(0);                      //ustawiam częstotliwość (bo może być różna dla TX i RX)
    last_ptt_state = ptt_on;               //uaktualniam poprzedni stan PTT
  }
}

//tutaj rysujemy domyślne elementy ekranu będziemy to robić raz,
//tak by nie przerysowywać całego ekranu podczas pracy syntezy
void show_template(){
  myGLCD.setFont(TinyFont);                           //najmniejsza czcionka
  myGLCD.print("RX", 0,2);                            //
  myGLCD.print("RIT", 72,2);                          //
  myGLCD.print("S1.3.5.7.9.+20.40.60.", CENTER, 38);  //opis dla s-metra
  myGLCD.drawRect(0, 44, 83, 47);                     //rysujemy prostokąt dla s-metra podając koordynaty narożników
  myGLCD.update();                                    //i wypluwamy to na lcd
}

// setup funkcja odpalana przy starcie
void setup(){  
  pinMode(s_metr_port,INPUT);             //ustawiam tryb pracy wejścia s-metra
  pinMode(ptt_input,INPUT_PULLUP);        //ustawiam tryb pracy wejścia PTT
  pinMode(rit_swich_input,INPUT_PULLUP);  //ustawiam tryb pracy wejścia przełącznika RIT
  Serial.begin(9600);                     //uruchamiam port szeregowy w celach diagnostycznych      
  myGLCD.InitLCD(kontrast);               //odpalamy lcd ustawiamy kontrast
  myGLCD.clrScr();
  pinMode(step_input,INPUT_PULLUP);       //inicjalizujemy wejście zmiany kroku i podciągamy je do plusa
  set_frequency(0);                       //odpalamy syntezer i ustawiamy częstotliwość startową
  delay(1000);                            //sekunda opóźnienia  
  show_frequency();                       //pokazujemy częstotliwość na lcd
  show_step();                            //pokazujemy krok syntezy
  show_template();                        //pokazujemy domyślne stałe elementy LCD
}

void loop(){
//obsługa PTT to musi być szybkie
  if(digitalRead(ptt_input) == LOW){       //odczytuję wejście PTT jesli jest aktywne
    ptt_on = true;                         //ustawiam zmienna pomocniczą na prawda (flaga)
  }else{                                   //jeśli wejscie nie jest aktywne to
    ptt_on = false;                        //ustawiam zmienną pomocniczą na fałsz (zdejmuję flagę)
  }

  //obsługa enkodera
  int enc = encoder.readEncoder();        //czytamy wartość z encodera
  if(enc != 0) {                          //jeśli wartość jest inna niż zero sumujemy
    enc_sum = enc_sum + enc;              //jeden ząbek encodera to +2 lub -2 tutaj to zliczam
    //Serial.println(enc);                //wyrzucamy na port rs-232 wartość licznika enkodera (debugowanie)
    //przesuwam w czasie kolejne wykonanie updejtu s-metra
    //bardzo topomaga przy szybkim kręceniu enkoderem, nie gubi wtedy kroków
    s_metr_update_time = millis() + s_metr_update_interval;      
  }
  
  //jesli zaliczyliśmy ząbek dodajemy lub odejmujemy do częstotliwości wartość kroku (na razie na sztywno 100Hz)
  if(enc_sum >= pulses_for_groove){
    set_frequency(1);                     //wywołuję funkcje zmiany częstotliwości z parametrem +
    show_frequency();                     //drukuję częstotliwość na wyświetlaczu za pomocą gotowej funkcji
    enc_sum = 0;                          //reset zmiennej zliczającej impulsy enkodera
  }
  if(enc_sum <= -(pulses_for_groove)){
    set_frequency(-1);                    //wywołuję funkcje zmiany częstotliwości z parametrem -
    show_frequency();                     //drukuję częstotliwość na wyświetlaczu za pomocą gotowej funkcji      
    enc_sum = 0;                          //reset zmiennej zliczającej impulsy enkodera
  }  
  delayMicroseconds(5);                   //małe opóźnienie dla prawidłowego działania enkodera
  

  //obsługa klawisza zmiany kroku
  if(digitalRead(step_input) == LOW){     //sprawdzanie czy przycisk jest wcisnięty
    delay(100);                           //odczekajmy 100msec
    if(digitalRead(step_input) == LOW){   //jeśli klawisz nadal jest wcisnięty (czyli nie są to zakłócenia)
      switch(step_value){                 //za pomocą instrukcji swich zmieniamy krok
      case 100000:                        //jeśli krok jest 100kHz ustaw 10kHz
        step_value = 10000;
        break;
      case 10000:                         //jeśli krok jest 10kHz ustaw 1kHz
        step_value = 1000;
        break;
      case 1000:                          //jeśli krok jest 1kHz ustaw 100Hz
        step_value = 100;
        break;
      case 100:                           //jeśli krok jest 100Hz ustaw 100kHz
        step_value = 50;
        break;
      case 50:
        step_value = 100000;
      break;
      }
     show_step();                          //pokazuję zmianę kroku na lcd
     delay(200);                           //zwłoka po zmianie kroku 200msec    
    }
  }

  //obsługa klawisza włączenia funkcji RIT
  if(digitalRead(rit_swich_input) == LOW){    //jeśli klawisz wciśnięty
   delay(50);                                 //odczekuję 50msec
    if(digitalRead(rit_swich_input) == LOW){  //jeśli nadal wciśnięty (eliminuję drgania styku)
       switch(rit_state){                     //przełącznik trybu pracy z RIT
        case 1:                               //jesli tryb jest 1 (enkoder pracuje jako rit wartość RIT dodaję do częstotliwości)  
         rit_state = 2;                       //ustaw tryb 2
        break;
       case 2:                                //jeśli tryb jest 2 (enkoder pracuje jako enkoder wartość RIT dodaję do częstotliwości)
        rit_state = 0;                        //ustaw tryb 0
       break;
       case 0:                                //jeśli tryb jest 0 (enkoder pracuje jako enkoder wartość RIT wyłączony)  
        rit_state = 1;                        //ustaw tryb 2
       break;
       }
       rit_swich();                           //odpalam funkcję do obsługi trybu pracy  
    delay(200);                               //zwłoka dla prawidłowego działania
    }
  }

  show_smetr();                               //wywołuję funkcję do obsługi s-metra
  ptt_switch();                               //wywołuję funkcję do obsługi PTT

}

//testowanie ilości dostępnego RAMU
/*
int freeRam () {
extern int __heap_start, *__brkval;
int v;
return (int) &v - (__brkval == 0 ? (int) &__heap_start : (int) __brkval);
}
*/

Dziś już nic nie piszę Cool


Załączone pliki
.zip  zlomek_v_1_0_10-141023a.zip (Rozmiar: 6.19 KB / Pobrań: 710)

...przede wszystkim nie zakłócać...
23-10-2014 22:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 411
Dołączył: 18-06-2009
Post: #89
Big Grin RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Witam

Rysiu mam pytanie czy Ty przypadkiem nie jesteś nauczycielem ? Big Grin , pytam się bo Twoje programy są tak opisane że grzebanie w nich to sama przyjemność.

tak trzymać

pozdrawiam Wszystkich

Andrzej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2014 22:33 przez SQ1GYQ.)
23-10-2014 22:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #90
RE: Fork-Heńka... czyli jak sobie poradzić z DDS za pomocą ARDUINO
Nie Andrzej na szczęście nie... taka specyfika tego projektu musi być opisany by innym było łatwiej.
Hej ale jak grzebiecie to ja tutaj poproszę jakieś kody zrzuty screeny filmy itd Wink

Kurcze wyłapałem jeszcze parę błędów i kilka niejasnych opisów w komentarzach już nie robię z tego kolejnej wersji tylko wrzucam tutaj poprawiony kod.


Załączone pliki
.zip  zlomek_v_1_0_10-141023b.zip (Rozmiar: 6.2 KB / Pobrań: 739)

...przede wszystkim nie zakłócać...
23-10-2014 23:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości