Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #1
Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp
Witajcie.
Mam od lat nie rozwiązany dobrze problem z lutowaniem do PCB cienkich kabli koncentrycznych. Pół biedy, jeśli kabel ma wewnętrzną izolację teflonową, bo taka się nie topi... Ale mam też kable z izolacją z pianki, albo z czegoś topliwego... Staram się robić tak że druciki oplotu zwijam i nakładam nań koszulkę termokurczliwą (lub - czasem, jeszcze drugą która wchodzi również dalej na przewód). Kiedy zabielam i przylutowuję oplot do PCB, wewnętrzna izolacja kabla koncentrycznego się nadtapia. Zawsze mam wątpliwości czy aby nie zrobiłem zwarcia. Wolę przylutować, wtedy mam pewność, choć mógłbym też zaciskać w złączki...
Mają koledzy jakieś dobre patenty (dodam, ze nie używam lutownicy transformatorowej, ani lutownicy do rynien Smile, tylko starego dobrego elwika z cienkim grotem, i dwustopniowo dawkowaną mocą)


Pozdrawiam
08-08-2013 11:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #2
RE: Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp
Kiedyś kabelki koncentryczne do PCB łączyłem tak jak opisuje Karol. Po doświadczeniach z Husarkiem stosuje wyłącznie złącza SMA, SMB a do innych sygnałów (zasilanie, stało prądowe, m.cz.) złącza Crimp Terminal. Przekonałem się, że w czasie uruchamiania nieodzowne jest zapewnianie możliwości wielokrotnego rozłączania złącza bez powodowania jego dewastacji. Dodatkowo, stosowanie złącz zapewnia bardzo dobre ekranowanie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-08-2013 12:43 przez SP3IQ.)
08-08-2013 12:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #3
RE: Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp
Dziękuję.
Chyba będę musiał się przekonać do tych złącz. Mam nawet gdzieś zaciskarkę YAC3, może będzie miała dobre rozmiary do sma. Choć cenowo same złącza i zaciskarka, tym bardziej jeśli jej ktoś nie ma, to już jest pewien koszt.

Czy te ceny: http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=02790 są dobre, czy można gdzieś w internecie taniej? (Edit: minimalna ilość to 10 sztuk...)
Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-08-2013 14:14 przez SQ5KVS.)
08-08-2013 14:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #4
RE: Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp
Porozmawiaj z kolegami, ktorzy maja kontakt z demontazami sprzetow po GSM itp. Czesto mozna dostac cale peczki cienkich kabli ze zlaczami SMB.
Metoda zdecydowanie najtansza, a zlacza i kable sa wysokiej jakosci Smile

Gdyby ktos mial gniazda QMA to moge odstapic troche jumperow.

pz
08-08-2013 14:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości