Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kity AVT
SP3NYF Offline
Zbyszek
***

Liczba postów: 163
Dołączył: 06-12-2009
Post: #11
RE: Kity AVT
Bez względu na to, jaka jest jakość kitów, czy da się je uruchomić bez myślenia, czy trzeba powalczyć i poprawić błędy, są dla mnie zawsze dobrym wyborem. Dlaczego? Bo robiąc dowolną konstrukcję, projektując płytkę, zbierając elementy, zajmie mi to mnóstwo czasu i energii, których nie mam. Kupując kit, mam lwią część roboty z głowy. Muszę tylko złożyć i ewentualnie zmodyfikować. Istotną dla mnie wadą kitów AVT jest długi czas oczekiwania od zamówienia. No i niektóre, atrakcyjne dla mnie kity AVT, występują tylko w postaci płytki drukowanej i wtedy elementy i tak muszę zbierać sam...

Zbyszek
SP3NYF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2012 14:21 przez SP3NYF.)
06-01-2012 14:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUM Offline
Jacek
**

Liczba postów: 73
Dołączył: 13-12-2009
Post: #12
RE: Kity AVT
Ja nie chcę nikogo obrażać, ani AVT, ani Pana Andrzeja, ani nikogo innego. Szanuję wszystkich za pracę i za to, że coś w naszym ogródku ciągle jest nowego, mamy o czym czytać, co montować.... Zgadzam się też, że najlepszą nauką są problemy przy uruchamianiu i ich pokonywanie.
Trochę jestem tylko zmartwiony i smutny, że chcąc polecić komuś "zapalonemu" trasceiver polecamy kity z dokumentacją obcojęzyczną (angielską, rozyjską...). Mnogoś opisów urządzeń amatorskich jest dość duża. Nawet Poslkich, z dobrą dokumentacją. Problemem jest dostępność części i chęć użycia czegoś, co przecież mam w szufladzie. Przecież ten kondensator "ma 47nF", ale zamiast użyć ceramiczny użyję foliowego. Kilka takich "poprawek" i zaczynają się kłopoty. Kit ma to do siebie, że teoretycznie ma dobrane elementy, płytkę bez błędów i jeżeli ktoś zlutuje i potrafi wykonać podstawowe pomiary, to da się uruchomić.
Taką rolę ma ogromną szansę odegrać AVT od lat, al enietety nie do końca to się udaje. Wielu krótkofalowców w Polsce ma przez siebie opracowane dobre urządzenia, ale brakuje właśnie kitu, gdzie odpada problem doboru elementów i możliwość popełnienia błędu na etapie zbierania części.
Jedynym który poszedł dalej jest Włodek SP5DDJ, który zaoferował pewną ilość kitów. Ja rozumiem ograniczenia wielu dotyczące spraw formalnych, niepewności inwestycji, nakładu pracy, niewielkich zysków.... dlatego ciągle czekam, że AVT sprawi początkującym krótkofalowcom i wprowadzi do oferty coś, czego nie trzeba poprawiać i jest łatwe do uruchomienia. Może sami, może z pomocą doświadczonych krótkofalowców, ale kiedyś będzie taki KIT AMATOR, a pozostałe będą polem do nauki, poprawek, usprawnień wg własnego uznania i doświadczenia...

Przepraszam za odejście od tematu, może pownienem umieścić tego posta w dziale hydepark, albo w przyklejonym, zapłożonym przeze mnie temacie, w dziale Transceivery QRP, który miał za zadanie znaleźć na bazie naszego doświadczenia, konstrukcję nadającą się "jako pierwsza dla zielonych", coś z rodzaju "to nie może się nie udać" Smile
73!
06-01-2012 23:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRPDXMAN Offline
Maciej
*

Liczba postów: 21
Dołączył: 07-01-2010
Post: #13
RE: Kity AVT
Dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi.

Udało mi się znaleźć płytki to Taurusa kolegi Włodka myślałem za po przeprowadzce zaginęły.
Zamawiam W AVT zamiast kitów elementy i biorę się za składanie. Teraz Taurus a potem Kajman.
Oczywiście podzielę się wrażeniami z prac nad urządzeniami
06-01-2012 23:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #14
RE: Kity AVT
Osobiście wykonałem kilka modernizacji kitów AVT.
Dla zaawansowanych polecam jako dobry ubaw i miłe spędzenie dużej ilości wolnego czasu. Dużo się można przy okazji dowiedzieć. Opisy z tych zabaw są w Świecie Radio.
Dla początkujących absolutnie nie polecam.

Generalnie schematy poza nielicznymi wyjątkami są do zaakceptowania, ale wszystko jest położone na etapie wykonania projektów płytek drukowanych.
W przypadku konstrukcji radiowych nie można ot tak sobie oddać schemat do dalszego procesu, zlecić firmie, w której osoby bez doświadczenia radiowego robią to automatem, a potem jeszcze w ogóle nie wykonać prototypu na tak zaprojektowanej płytce i dać taki projekt od razu do seryjnej produkcji...
Autor projektu powinien poczuwać się do kontrolowania całego procesu.
Może jednak pomimo szczerych chęci nie ma już na to już wpływu...? !!! Właściciel AVT chyba siedzi gdzieś za granicą... Może naciski na korporację AVT (nie mylić z redakcją ŚR) ze strony budujących są zbyt małe?

Jeśli chodzi o konstrukcje Włodka, to rzeczywiście są fajne, ale też je poprawiałem ... ... i też głównie z powodu płytki drukowanej...

Dobrze, że AVT wydrukowało moje uwagi co do projektowania płytek drukowanych, ale zupełnie nie rozumiem dlaczego nikt nie wprowadził tych uwag w życie...

Ze strony pojedynczych krótkofalowców dostawałem bardzo pozytywne opinie. Po zastosowaniu podanych zasad nadajniki przestały się wzbudzać i przy bardzo czystym sygnale można było bardzo znacznie zwiększyć ich moc.


Powodzenia dla wszystkich budowniczych w Nowym Roku 2012.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2012 11:49 przez SP2JQR.)
07-01-2012 13:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #15
RE: Kity AVT
Kity AVT, mają jednak za słaby opis uruchomienia, za ogólnikowo, ktoś kto zna się dobrze na konstrukcjach da sobie radę, ale początkujący, czy nawet średnio zaawansowany raczej musi mieć krok po kroku, co ma zrobić.

PS. Henryku, SP2JQR możesz na prv podać w których numerach były Twoje publikacje, nie może się natknąć na nie.

--= SWL SP6-01-396 =--
14-01-2012 10:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #16
RE: Kity AVT
Sam nie pamiętam - minęło parę lat, cierpliwości, muszę poszukać.
Możesz do Googla wpisać mój znak to pewnie coś znajdziesz.
14-01-2012 11:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STS Offline
Paweł
**

Liczba postów: 54
Dołączył: 02-03-2009
Post: #17
RE: Kity AVT
aaaaa... nie wiem co mnie podkusiło...
zakupiłem sobie AVT2725 czyli mikroprocesorowy miernik pojemności...
chciałem mieć dla dzieciaków do szkoły taki jeden... i oczywiście poległem...

czy ktoś może uruchomił i może mi pożyczyć na tydzień dwa... takowy... ?
sprawdzę gdzie diabeł leży... i odeślę tak szybko jak to możliwe...


bardzo byłbym wdzięczny...
tylko proszę nie nabijajcie się ze mnie... wiem, że mogłem sobie darować ten zakup...

pozdrowionka Paweł sq5sts
04-11-2014 14:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości